Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tlumení
PříspěvekNapsal: 13 lis 2017 17:20 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Ahoj, rozhodl jsem se konecne dokoncit Tesla sloupy, ktere jsem narychlo spichnul nekdy snad 20 let zpatky :shock:

Krome novych audio kabelu a vytmeleni spar je chci taky vytlumit, ale netusim jak to optimalne provest. Muzete mi poradit kam a jak umistit tlumici material? Stejne tak jaky je nejlepsi z tech levnych?
Poridil jsem sice dva kusy tlumiciho materialu z Conrad, ale moc toho neni a mam pocit, ze to nebude stacit ani nahodou :) A nechci do toho investovat zbytecne moc penez.

Prikladam fotky. Predem diky moc za rady.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 13 lis 2017 19:28 
Zabanovaný
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2010 09:43
Příspěvky: 329
Kraj: ČR - Zlínský
vatelín z galanterie 3 cm,nalepit po bocích bedny,včetně zadku a předku. dole přišrubuj výhybku, pokud máš oddělatelný zadní dekl. kolem nátrubku ve spodním poli bych nedal nic


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 13 lis 2017 22:36 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
já bych dal tlumení i za nátrubek, teď jsem měřil nějaký bedýnky a až mě překvapilo, co všechno z toho BR leze. Od teď dělám BR jenom do boku směrem od posluchače nebo dozadu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 13 lis 2017 23:05 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Uff, ale co ty menice. To nemuze hrat ani priblizne dobre. Vyhybka bude tez asi nejaka uni?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 09:31 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
V prvé řadě děkuji za odpovědi. Tzn. kdyz oblozim steny vatelinem bude to tak stacit? Nekde jsem zaregistroval, ze se tim materialem vycpe cely prostor ozvucnice, ale to se mi moc nezdalo.

Kvalita reprodukce asi nebude oslniva, ale popravde nemam s cim srovnavat, Primarne jsem je pouzival jako repro k televizi, pres podobne stary sony zesilovac. Tam samozrejme hraly o 100% lip jak integrovane repro. Vyhybka je tato:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 10:13 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
co tam máš za repro, mám odladěnou výhybku na ARN8604, RS115-4 a DT300, takže jestli máš ARN312-4, tak by to asi bylo lepší než ten univerzál. Ale zázraky se nedějí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 10:27 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Neber to nejak spatne, ale todle je zase presna ukazka jak se to nemá delat. Chapu, ze mas uz doma ty repraky i vyhybky, drevo se sezene za par korun, tak to člověka pochopitelne laka to nejak slepit dohromady.
Jen pripomenu, ze todle je HiFi forum a ten tvůj výsledek se tomu slovu nebude ani blížit, bohužel :/
Jestli ti to ale tak staci, pak to zatlum dle rad zde, dej to tam a je to. Nejen z HiFi je clovek ziv.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 13:42 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Presne typy reproduktoru zjistim ve ctvrtek, az budu na byte a dam vedet.

Jinak ano. asi chapu ze by se to melo delat uplne jinak, ale tohle je proste jen vysledek mladickeho nadseni do hlasite hudby z konce 90tych let, kteremu k dokonalosti chybi opravdu hodne, mimo jine i kvuli spatne dostupnosti relavantnich informaci v tech casech. Proste se to nejak zbastlilo aby to hralo a bylo.
Nic mene vyhodit je mi prijde skoda (nostalgie?) a jako vylepseni zvuku k televizi a obcas nejakemu tomu filmu jeste poslouzi. Faktem je, ze jsem odflakl jejich dokonceni po vsech strankach (jako treba absence tlumeni, konektivitu apod.) a to ted castecne napravim. A svete div se, bavi me to a nejakym zpusobem mi to dela radost. A to si myslim, ze mame spolecne ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 14:15 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Podobný věci jsem dělal před dvěma lety taky, jestli tě to bavit nepřestane, tak očekávej, že tohle je jenom nástupní stanice.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 17:00 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Keď to postavíš, sľúb nám, že si spravíš podľa nejakého návodu aj ozajstné odladené reprosústavy z tejto stránky. Napr. UCD280...do bodky okopírovať, spraviť výhybku na mieru reproduktorom a potom ich porovnaj s tým, čo teraz robíš a napíš nám sem svoje poznatky :D
Potom sa budeš chytať za hlavu, že si tie TVMká mohol radšej predať, ušetril by si si čas, starosti a výsledok by nebol mizerný.

Píšem takisto z vlastnej skúsenosti...tiež som kedysi spravil bedne ARN226/07-8 + ARV104 s univerzálnou výhybkou. Odvtedy som už TVM nepoužil a univerzálne výhybky tiež nie.
Ale tvoja voľba, tvoja cesta :D

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 14 lis 2017 20:05 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kdybyste viděli moje výtvory...

Nenechej se odradit. Jako ano, ty repráky nemají šanci hrát pořádně, ale jako odpich pro začátek - proč ne.

V podstatě bych ti mohl takhle podle kouknutí popsat, jak to bude hrát. Předem ale musím upozornit, že ten basák je do basreflexu naprosto nevhodný. Jak je ta bedna velká a jak je basreflex laděný?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 17 lis 2017 13:59 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Takze reproduktory: ARN-226-03/4, ARP-150-00/4, ARV-104-00/4
Rozmery skrine: 120x28x34cm, tloustka steny 1,8cm,kdysi okopirovano podle nejakeho Visaton navrhu
Bassreflex natrubek: prumer 10, delka 15,5cm

Navrh bassreflexoveho natrubku probihal tak, ze jsem vzal takovy jaky byl v obchode z tusim dvou typu a to maly a tento vetsi. Pocitove se mi zdal vetsi lepsi na tuhle skrin... :roll:

Jinak zatim jsem vytlumil jednu bednu, vcera ji trochu zkousel, ale zazraky se pochopitelne nekonaly, trochu jsem upadl do blbe nalady, protoze je s tim docela prace, stalo to nejake kajdy a vysledek je asi podobny tomu co driv. Ale mozna jsem se nechal trochu ovlnit tady nazory z fora ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 17 lis 2017 15:53 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Bez omereni TS parametru basaku (jednoduchym pripravkem na mereni impedance pripojenym do zvukovky) se fakt neda delat nic, natoz ladit BR u repro, ktery se do BR asi ani vubec nehodi...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 17 lis 2017 19:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takže celý špatně... Basreflex musí nějakým způsobem správně naladit. Systém reprák + bedna + nátrubek tvoří soustavu se dvěma vzájemně posunutými rezonančními frekvencemi. Nedá se to dělat náhodně.
Krom toho, jak už bylo řečeno, tenhleten reprák patří výhradně do uzavřené bedny o objemu kolem 30-35 litrů. Pokusy o basreflex s nevhodným reprákem vedou vždycky k horšímu, ne k lepšímu výsledku. No a zbytek pokazí výhybka plus mizerné repráky na středech a výškách. V tomhle případě jsou pokusy s tlumením v podstatě zbytečné.
Ten Visaton by se musel okopírovat celý, včetně osazení, výhybky, použitého nátrubku, vytlumení...
Co konkrétně se mělo podle tebe změnit? Co se ti na zvuku nezdá? (Pokud tedy něco.)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 17 lis 2017 22:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Vzhledem k tomu, že stavitel nemá zájem překopat to na zcela jinou bednu a v tomhle je "všetko zle", navrhoval bych mu na úvod:
1) Zrušit krutohustopřísný bassreflektor.
2) Zmenšit vnitřní objem bedny na těch max. 35 litrů (buďto vložením příčky nebo vložením polystyrénových kostek).
3) Pořádně vytlumit.

Tak vznikne alespoň nějaké poslouchatelno bez zásadních vícenákladů.

Body 1) a 2) může spojit tím, že příčku umístí nad bassreflektorovou díru, díru samotnou může pro efekt zachovat.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 11:15 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Jak a kdy to celé vzniklo jsem tu asi popsal dostatečně, proto se k tomu už nebudu vracet ani dál komentovat spojení krutohustopřísný apod.

Jinak po dokončení tlumení jsem byl v rámci možností ve finále s výsledkem spokojen. "Sekci" středy a výšky jsem skoro celou utlumil (není vyfoceno). Celkově jsou teď zvuk a dialogy zřetelnější a vyváženější což je určitě pro televizi plus. Nizké frekvence jsou teď utlumenější a tak nějak kultivovanější (ubylo rezonancí), což je k televiznímu zvuku taky plus.

Co se týče bassreflexu tak jediné co jsem s ním schopen aktuálně udělat je trubku o něco zkrátit, nebo ji úplně ucpat, případně celou tuhle spodní "sekci" odizolovat, což se mi jeví jako relativně jednoduchá operace, která ještě stojí za zkoušku.
Hlavním důvodem na něco většího je celkově nedostatek času a fakt, že na byt se dostanu jednou za 14dní na víkend a nemám pořádné vybavení na větší úpravy.

Tlumení před dokončením:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 13:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zkrácení trubky=vyšší ladění. Dělat to nazdařbůh je nesmysl.
Ostatní už bylo napsáno a nemá cenu to opakovat.
Když nic jinýho, máš to aspoň pěkný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 13:41 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Jestli si chceš ještě hrát, můžeš na ten plastový kyblík nalepit bitumenové pásy na zvýšení tuhosti a snížení vibrací. Bohužel komora je už takhle malá, takže jedině zvenku. Mám s tímto velmi dobré zkušenosti, podlepil jsem si doma i nerezový dřez.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 14:25 

Registrován: 13 lis 2017 16:59
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Ještě dotaz k výpočtu objemu skříně. Počítá se včetně materiálu stěn, nebo jen čistě vnitřní prostor? Tlumící materiál (aktuálně 3cm vatelín na vnitřních stěnách) se do výpočtu zahrnuje, tzn. zmenšuje vnitřní objem, nebo se ignoruje? Díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tlumení
PříspěvekNapsal: 30 lis 2017 14:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Počítá se čistý vnitřní objem. Tlumení objem paradoxně zvětšuje.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group