Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 10 črc 2016 20:33 

Registrován: 10 črc 2016 20:17
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Zdravím, potřeboval bych poradit.

Krátce k mému projektu. Našel jsem ve sklepě staré díly a chtěl bych vyrobit kompaktní přenosné rádio, které bude slušně hrát. Princip je následovný - Bedna cca 30 x 30 x 40 cm, staré autorádio 2x8W (zkoušel jsem, jeden kanál špatný, druhý v pohodě, není sice jako receiver Yamaha, co mám v obýváku, ale...), provoz buď na baterie 12V nebo ze zdroje ze sítě.

Reproduktory, které mám:
Tesla ARN 665 4 Ohmy 10W
RFT L 9811 4 Ohmy 332283 tuším 25W co jsem se dočet na netu

Ještě jsem našel nějaký malý asi basák, bez popisu, v průměru cca 12 cm, ten jsem původně v planu neměl, ale pokud je vhodný, tak proč ne. Foto zde:

Obrázek

Otázkou je, v jakém kmitočtu to rozdělit? Chtěl bych udělat 12dB/oct výhybku, mám program pro výpočet. Nevíte, kde jsou levné díly na výhybky? Popř. nějaký vzorec, jak si cívku spočítat a kde na ni koupit drát?

Děkuji


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 10 črc 2016 20:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
To 8" ARNko ku žiadnemu výškaču rozumne nenadviažeš. Namiesto starého 8W autorádia by bolo ďaleko lepšie použiť nejaký D-čkový zos z číny. Bude mať vyšší výkon a omnoho vyššiu efektivitu. Celkom dobrý je napríklad aj PAM8610.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 10 črc 2016 20:55 

Registrován: 10 črc 2016 20:17
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Na to jsem taky právě přišel, že žádná dělící frekvence nějak nevyhovuje. Ale je to o tom, že chci použít to, co mám. Zesilovač z číny mi asi nepomůže, protože chci příjimat FM radio a na to je to autorádio dobré. Co bys mi tedy doporučil? Jde mi o to, ať použiju, to co mám, popř. něco ne moc drahého dokoupil. Nechci do toho moc investovat, vezmu si to kam potřebuji, do práce, dílny, na zahradu atd.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 10 črc 2016 21:58 

Registrován: 10 črc 2016 20:17
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Teď mě napadlo, byla by varianta vytvořit tří pásmovou bednu, a jako střední pásmo použít ten neznámý reproduktor? Trochu jsem bádal a podle mě to je ARX 130. Zítra vyzkouším, jak hraje s ozvučnicí a možná se rozhodnu jen pro tento reproduktor s výškáčem. Uvidím, podle toho, jak bude hrát. Tabulkově zvládá 75 Hz, rezonance hrubo přes 100 Hz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 11 črc 2016 10:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
Neviem čo mám rozumieť pod tým slušne hrať. Pokiaľ sa jedná o hlasitosť, tak skús niekde zohnať ARO 6604 tie su hodne citlivé a aj pri zom malo výkone do dá celkom slušnú hlasitosť (samozrejme nie na basoch).
Spraviť s toho 3-pasmovku by šlo, avšak žiaden progarm ti nespočíta výhybku pre tie reprá čo máš k dispozícii. Snáď LSP cad keď sú reprá v databáze (čo tie asi nebudú) spravý prvý seriózny nástrel. Štndadne sa zmera fázová a frekvenčná charakteristika každého repra dajú sa reprá do bedne a podľa toho sa výhybka odladí na dekádach a potom skonštruje. Proste treba isť za chlapíkom čo to vie robiť, sám to neviem. Súčiastky sa dajú kúpiť napr. v prodance, cievky motal niekto tu z webu asi aj za nižšie ceny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 11 črc 2016 12:01 

Registrován: 10 črc 2016 20:17
Příspěvky: 8
Kraj: ČR - Olomoucký
Diky za info, trochu jsem nad tim přemýšlel a rozhodl jsem se to zjednodušit. Bude to dvoupásmovka a použiju staré autorádio, ikdyž bych mohl použít dečkovy zesilovač a modul pro FM a další kravinky. Pak se ještě rozhodnu který reprák použiju, basak Tesla ARN 665 nebo ARZ 130. K tomu kondik s vyškačem. Přece jen to je spíše na ven, ať mi něco hraje. Slušně jsem myslel to, abych se dostal do co nejširšího zahraného pásma, o hlasitost mi nejde, 8W je dost i při citlivosti 80 dB. A pokud nebudu slyšet, dám si blíž. Výsledek sem pak hodím. Ale i tak, dík za informace


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace starých reproduktorů - Dělící kmitočet?
PříspěvekNapsal: 11 črc 2016 13:14 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Tak tam strč ten menší ARX, s tým dosiahneš lepšie výsledky na stredoch za cenu slabšieho rozsahu smerom nadol.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group