Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 23:40


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Diskuze k projektu: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 28 pro 2014 20:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Skvělý. Já bych ten propad impedance vůbec neřešil, tovární bedny mívají někdy totéž a na mnohem nižších kmitočtech.
Za sebe k tomu dodám: Repráky jsou pro měření oba montované na plechu stejném jako u středovýškové části T-365. Důvod je jednoduchý. Ani ARZ36x ani ARV160/165/167 se nedá montovat jinak než zezadu. Pro případné opakování budu nosný plech upravovat (jiné rozteče děr pro šroubky). Vestavěné to je v kompaktní bedýnečce o objemu cca 4,5l.
Nemyslím že by to stavělo mnoho lidí, ale po zkušenosti s využitím těch pidibasáčků v neladěných historických soustavách jsem prostě musel tuhle zvrhlost iniciovat.
TLU, díky moc!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 29 pro 2014 00:59 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Ransome gratujuji Ti ke kulatinám.
Mě se to líbí moc.Rád bych to zkusil ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 30 pro 2014 14:37 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Ja sa už dlho zaujímam o verziu výhybky s ARZ368. Ako vysokotónový reproduktor by som rád použil niečo súčasné a cenovo primerané, napr. 5DR51441 z BSu.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2015 20:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Protože se mi ty odměřené bedýnky dostaly zase zpátky do rukou, pokusím se v nějaké dohledné době sesmrkat výhybky a sestavit ověřovací pár.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 17 říj 2015 20:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dohledná doba se poněkud natáhla. ARV167 se ukázaly být nedostatkovým zbožím, nicméně se zdá že konečně budu mít jeden pár nazbyt. Do konce roku bych tedy snad mohl mít ověřovací pár hotový.
Chtít po Unicornovi aby to zkusil s dostupnějšími ARV088, to už by asi bylo moc...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 17 říj 2015 21:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
No vidíš, nemusel jsem je prodat a mohl jsi je mít. Mě taky, blbouna, nenapadlo, že jsem si mohl udělat jeden páreček, když mám doma desítky skeletů od ARS 90x.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 17 říj 2015 22:23 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Ransome, myslíš, že až pojedeme s Kryštofem k tobě na dílnu, tak by už byli hotový ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 09:41 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
V to, Stvořiteli, doufám. Minimálně technicky. Na povrchovku prostě u většiny exponátů nebude kdy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 20:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Já doufám s tebou :D Hodně by mě zajímalo jak to bude hrát...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 20:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jak bude hrát T240? Dost solidně bych řekl, zejména na středech. Nahoře to bude už dost směrový a s mírnou absencí brilance. Dole zase v rámci malého 4", který ale v tomhle směru umí dost překvapit. Sám jsem vlastnil ARS810, ve kterých jsem měl výhybku, kterou odlaďoval godz, což je defacto stejné, jako tohle. Proto vím, jak tahle kombinace hraje.
ARZ368 je slušný reproduktor (na svou dobu), to ARV167 celý dílo pak trošku deklasuje, navíc se špatně shání. Pokud bych měl dělat ještě něco s tím basáčkem, tak rozhodně s nějakou rozumnější vejškou. Něco levnýho a dobře dostupnýho.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 21:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Jsem na to hodně zvědavý. A furt se mi rozrůstá co bych si chtěl postavit... už nic dalšího nevymýšlejte... :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 21:39 

Registrován: 16 zář 2014 21:12
Příspěvky: 1169
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Asi tak... :D když seženu ten basáček, tak si to asi taky postavím. Tohle by se mi hodně hodilo.

_________________
Creative SBX HD, Akai AM-32, ARS 9204-Godz rebuild, TM380, TM3120


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 22:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Když to je právě to. Smyslem těchhle projektů by mělo být využití starých repráků, co někomu doma leží. Ne jejich shánění. Za stejný prachy si uděláš lepší bedýnky z nových kusů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 22:41 

Registrován: 16 zář 2014 21:12
Příspěvky: 1169
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
To jsem už pochopil, když mně se to ale tak líbí...
Ale je fakt, že kandidátů na takovéhle malé sestavičky je dost, takže bych klidně použil i něco jinýho...

_________________
Creative SBX HD, Akai AM-32, ARS 9204-Godz rebuild, TM380, TM3120


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 09 pro 2015 18:37 

Registrován: 06 črc 2015 09:07
Příspěvky: 13
Kraj: ČR - Plzeňský
Jsem v loji mam doma ARZ 369, čili 4 ohm a arv 078 což asi nepůjde :(


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 28 úno 2016 16:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Už to je přes rok a já měl pořád něco důležitějšího, takže skelety pro T-240 stále čekají na dodělání. Mezitím jsem ale zjistil potřebu vyměnit bedýnky v kuchyni za něco poslouchatelnějšího. Takže jsem do již používaných plastových skeletů od ARS814/ARS8107/RK06 o objemu cca 5,5l vtělil plechové panely s ARZ368+ARV167 a výhybky. Opět tu hraje roli akusticky ne úplně čisté provedení: Hrany nejsou zaoblené a předek je asi 0,5cm zapuštěný, protože tam ještě přijde rámeček. Je to holt do kuchyně a rámeček tam přijít musí, protože ta svině žlutá (kanár) začal tu a tam ožužlávat kraje membrán a já nechci riskovat že mi ty relativně vzácné kousky jednoho dne sežere.
Jak to hraje: Hraje to dobře. Výsledná citlivost je dost malá, takže je kuchyňský zesilovač Unitra PW8010 využitý naplno. Jak psal TLU, výšky jsou trochu přibržděné použitým reprákem. Určitě by tomu bodla nějaká lehká kalotka. Ale proč? Tady to je taková retro-stylovka. Je to určené na podkres při kuchyňských pracech jako je osazování tišťáků a opravy zesilovačů. Lepší malé bedýnky se dají postavit z modernějších repráků celé a nebude to o mnoho nákladnější. Tady byl cílem neunavující, nenápadný zvuk. To se povedlo a o víc ani nešlo.
Nekonají se ani basové orgie ani ohlušující rambajz. Popisovat zvuk slovy je nesmysl. Tak třeba kdyby někdy někdo přijel na návštěvu, mohu ukázat. Pokud někdo má navíc ARV167, tak mi jeden pár ARZ368 zbyl a nosný plech mohu dodat taky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 07 kvě 2016 19:08 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Postupne prerábam niektoré domáce reproskrinky na nové výhybky. Momentálne sú to malé KE-5 z roku 1971, čo je klon ARS 710. Robil som ich podľa návodu http://uloz.to/x3Fce2jH/ke5-stavebny-navod-pdf ktorý autorsky pripravil J. Svoboda, áno je to ten Svoboda, ktorý neskôr vydal známu knihu "Reproduktory a reproduktorové sústavy". Návod obsahuje aj verziu KE-10, ARZ 669 a ARV 081 v 10 lit. ozvučnici. Sústava KE-5 a pod. má určité kúzlo v tom, že reproduktor ARZ 36x bol jeden z mála b. rep Tesla s ktorým bolo možné, za existujúcich okolností, postaviť dvojpásmo. Existovali totiž (ak nerátame malé širokopásma) iba štyri vysokotónové reproduktory Tesla: ARV 08x, ARV 2xx a dva modely ART. Navyše jeho frekvenčný priebeh (smerom k nízkym tónom) rovnomerne klesá asi od 2 kHz, takže bolo možné regulátorom basov nastaviť viac-menej komplementárny zdvih, čo znamenalo u bežného korektora "Basy" naplno. Sústavy nemali odladenú výhybku a teda hrali zle, mali hodne (asi +15 dB oproti 80 Hz) zdôraznené pásmo 2 až 4 kHz. Hodnota kondenzátora bola navrhnutá dosť veľká, mne viac vyhovela hodnota menšia, 1.25 uF pre 8 Ohm verziu.
Ozvučnice som urobil kompletne fest zlepené, čím sa dostávame "k veci". Aby som tam dostal novú výhybku, vyrezal som v mieste vývodu kábla otvor pre terminál priemeru 48 mm. Pomocou trafopájky predĺženej o 15 cm som s problémami vyletoval vodiče a kondenzátory. Novú výhybku chcem urobiť pomocou čo najmenších dielov, aby som ju mohol s terminálom zasunúť dovnútra. Basová cievka je fajn malá, ale indukčnosť 0,2 mH tam ´vévodí´ ako koleso z C220 CDI v spoločnosti záhradných trpaslíkov.
Jedna vec mi nejde do hlavy. Furt si myslím, že niekde na našom webe bola odladená výhybka pre ARZ 368 a nejaký moderný kalotový reproduktor. Teraz to už nemôžem nájsť.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 07 kvě 2016 20:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Bohužiaľ nebola, čo je tak trochu škoda...s nejakou rozumnejšou výškou by to bolo zase o niečom inom. ARZ36x je celkom fajn basáčik. A ja viem presne, čo by som k nemu dal - páskač AudioPur RT7040-03.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2016 10:48 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Pokračoval jsem v rekonstrukci výhybky, ale původní záměr nevyšel. Staré díly jsem demontoval otvorem pro terminál. Nebylo to příliš komplikované, stačilo nahřát spoj a postupně vybírat vodiče a kondenzátory tahem. Zpětnou montáž již touto metodou nešlo udělat. Tehdy jsem pochopil, proč se můj otec smál, když mi svého času říkal: Vždy máš najmenej dve možnosti-špagát môžeš aj ťahať aj tlačiť.
Musel jsem tedy odtrhnout zadní stěnu. Preklička, ze které byla udělaná se přitom rozpadla na jednotlivé dýhy a jediné, co tam fakt dobře drželo byla poslední dýha o korpus. Nutné bylo profrézování polodrážky pro osazení nové zadní stěny. Následovalo přestříkání černou matnou. Při broušení jsem si všiml, že jsem původně dal pod nátěr stříkací tmel, to jsem bral nějak poctivě tu práci. Výhybku jsem přišrouboval na dno skříňky a zadní stěnu připevnil deseti šrouby.
Zajímalo mě, jak bude fungovat basová cívka na feritovém jádru. Nejprve jsem ověřil vliv materiálu šroubu a vliv polohy magnetu reproduktoru na celkovou indukčnost. V obou případech byl vliv zanedbatelný. Na uchycení jsem nakonec použil duralový lepenkáč, hlavně proto, že vyhověla jeho nízká hlava. Reproduktory jsem prohlédl a ověřil polaritu. U basových reproduktorů jsem ošetřil závěs dvakrát. Nové reproduktory (tyto konkrétní) měli Fs 66 Hz, co jsem vyčetl z mého poznámkového sešitku. Tak nízké hodnoty se mi už nepodařilo dosáhnout, což je na výsledku slyšet. Pozornost jsem věnoval i materiálu na výplň ozvučnice. Vliv výplně je možné sledovat m. j. na impedanční charakteristice. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s výplní sestávající z drobných kousků molitanu.
Poslechové zkoušky jsem dělal se zesilovačem PW 8010, abych se přiblížil podmínkám, které podrobněji uvedl Ransom. Jeho závěry mohu jenom potvrdit. Zvuk je vyvážený s korekcemi na "0". Používám pouze fyziologickou korekci. Hudba (poslouchám hudbu hranou hudebními nástroji, pokud možno bez syntetických zvuků) v rozsahu možností daných měničů zní příjemně. V jedné skladbě hrála basgitara souvislejší tón H1 (asi 61 Hz) a ten, jak by řekli zvukaři, ještě reprák fakt krásné pumpoval a tlačil.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2-pásmo "T240"
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2016 16:29 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tak tohle by mě asi zajímalo k PC, v jakým objemu by ty ARZ měly bydlet?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group