Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 17:03


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 17:08 

Registrován: 23 led 2010 23:52
Příspěvky: 51
Ahoj,

potřeboval bych poradit. Chystám se na stavbu beden pro které jsem nakoupil meniče již nejakých 5-6 let zpět. Měnice jsou nasledující:
    Seas L18RNX/P
    Monacor SPH102KEP
    Monacor RBT95
Přemýšlel jsem o pasivním zářiči, místo doporučovanému bassreflexu ale je to asi blbost zvhledem k charakteristice Seasu. Takže zpět k bassreflexu. Zkoušel jsem to simulovat jakou velikost bassreflexu a objem ozvučnice a výsledky vidíte na obrázku.

Taky jsem byl upozorněn, zě ten Seas nemá úplně dobrý THD. Zkoumal jsem to a našel, že těsně za 2000Hz je u THD peak ke 4% a pod 80Hz to jde strme nahoru a pro 50Hz je to zkreslení až 25%, oboje při 96dB.

Na AW jsem dostal i názor, že ten páskový monacor taky není nic moc.

Výběr měničů a výhybka byla tenkrát převážně navrhována známým. Pamatuju si, že nejvetší problém výhybky je 13mH cívka paralelně k Seasu.

Návrh ozvučnic je pro mně docela neznámým terénem a chtěl bych se na tom něco naučit ale smysluplně.

Co si o projektu myslíte, popř. na co bych měl dát ještě bacha, nebo co úplně změnit.

Předem díky moc!


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 21:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Kdybych dneska šel stavět třípásmo od základu, asi bych si vybral jiný měniče. Značku SEAS já osobně nějak moc nemusím - za danou cenu ty měniče zrovna žádný extra zázraky neumí. Dá se to levnějc a lépe např. s Vifou a Daytonem. RBT-95 je taky velmi specifická záležitost a má samozřejmě hodně much (nutnost vysokýho dělení, blbý faceplate)...
Každopádně i tahle kombinace nemusí ve finále hrát vůbec blbě. Stavěl jsem podobnou věc, akorát s SPH-200KE na místě basáku:
http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =61&t=8158
K těm problémům s THD u Seasu:
Co se děje někde za 2kHz Tě moc zajímat nemusí, dělit se to stejně bude tak o 1,5 oktávy níž, takže už v případě výhybky druhého řádu tam to THD bude potlačeno o cca 18dB. Navíc THD je docela nicneříkající parametr. Záleží spíš, která harmonická převládá.
Co se týče spodku, tam je jasné, že s vyšším SPL naroste zkreslení hodně. Je to je 6,5" a kdo chce mít doma koncertní orgie, musí sáhnout po něčem větším. Každýmu malýmu basáčku dochází velmi brzo dech. A tenhle SEAS je prostě už pohledem na parametry reprák spíš do menšího dvoupásma (objem tak 15L a bassreflex), nebo do velkýho třípásma/čtyřpásma na pozici středů. K cívce 13mH se vyjádřit neumím, neznám tu výhybku.

Abych to tak nějak shrnul: Potenciál to nějaký má. Stěžejní však na tom bude především opravdu kompetentní výhybka - především kvůli kombinaci sph-102kep a rbt-95 (přičemž vůbec neznamená, že čím složitější a vyžehlenější v ose, tím lepší). Zda to bude v bedně objemu 13, 16 nebo 20L není až tak důležitý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 22:53 

Registrován: 23 led 2010 23:52
Příspěvky: 51
Diky moc za reakci. To je docela vtipna nahoda, ze jsi nedavno zverejnil UMM380. Ted premyslim, zda se nevydat ve tvych stopak, dokoupit basak a postavit kopii. Tvoje vyhybka je mnohem jednodussi, nez ta, kterou mam navrzenou na seasy. Ale zase to nebude uplne pionyrska zalezitost tak nevim... Musim se rozhodnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2020 23:13 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Buď budeš špekulovať, alebo skopíruješ ten projekt UMM a budeš spokojný.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2020 08:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Prodej Seas, kup Monacor, a máš vyřešeno... :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba 3-pasem
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2020 23:02 

Registrován: 23 led 2010 23:52
Příspěvky: 51
Lad2000 píše:
Prodej Seas, kup Monacor, a máš vyřešeno... :)


No jo to si nemysli, ze ted takovy tendence nemam :shock: . Ale zase by mne mrzelo, ze by mne to pak nedonutlo se to tim zabyvat... Ono truhlarinu zvladnam velice dobre, pajet apod. taky, co mi ale chybi je prave ty hlubsi znalosti okolo zvuku a navrhu vyhybek. Taky mi prijde mi, ze bych to chtel umet abych mohl experimentovat a ne jenom radoby znalecky slintat na bednama :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group