Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:35


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 2-pásma UCD265-2
PříspěvekNapsal: 20 úno 2019 09:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak je tady další lowcost-ová soustava, tentokrát ve sloupovém provedení. Původně jsem ji vůbec zveřejňovat nechtěl, jelikož je tady velmi podobný Totem 80 a Totem TWR a strkat sem tohle mi přišlo tak nějak zbytečný. Bedny vznikly na objednávku ženského pohlaví, z čeho vyplynuly i nějaká ne moc příjemná kritéria (pro konstruktéra). Rozměr čela 200x800, hloubka cca 300mm. Jako zesilovač byl k dispozici starý analogový receiver ze začátku 70-tých let s výkonem sotva 2x20W do 4 ohm a to v místnosti velké 4x5m. Tím pádem bylo jasný, že dalším požadavkem pro bedny bude citlivost a 82-84dB bude málo. Materiál musel být borovicový masiv. Korunu tomu všemu nasadila cenovka do 250€. Musím říct, že výběr měničů fakt jednoduchý nebyl. do finálního duelu se dostaly dvě kombinace:
2x SB16PFC25-8 + ND25FW-4
2x SPM-165/8 + CD78.26/245 ve zvukovodu Q07030A (BS Acoustics tento zvukovod prodává pod označením RH83.26)
I když se mi víc pozdávala první kombinace, musel bych na SB-čka dlouho čekat, protože Soundimports měl skladem pouze 2ks. Takže nakonec vyhrála druhá kombinace, která ve finále byla i levnější a nemusel jsem nic tahat zvenku...všechno jsem vlastně koupil v jednom e-shopu.
Nakonec to tedy všechno nějak dopadlo, bedny neměří a ani nehrajou v rámci svých možností a ceny špatně. Poslouchal jsem je několik dní a nemůžu říct, že by mi na nich cokoliv vadilo...možná občas absence nejnižších kmitočtů. Ale jsem zvyklej na svoje bedny s 12" basákem...
Co říct ke stavbě? V podstatě nic moc. Je to asi vůbec to nejjednodušší, co lze postavit. Jednoduchý skelety, nezapuštěný měniče, jednoduchá výhybka s velmi příznivými hodnotami součástek...jednodušeji to už asi ani nejde. Skelety jsou z materiálu tloušťky 18mm, lze je samozřejmě udělat vyšší (materiál přidávat dolů pod bassreflexem, aby se zachovalo rozmístění měničů od vrchní hrany), hlubší, nebo plytší. Důležitý je objem...doporučuju minimálně těch 35L, bez problémů lze jít až někam k 55L.
Středobasy jsou Monacor SPM-165/8, kompresní driver je Sica CD78.26/245, zvukovod Sica Q07030A (v BS Acoustics vedený jako RH83.26). Bassreflexový nátrubek je použitý Monacor BR-60TR zkrácený na 55-60mm.
Všechny stěny ozvučnice uvnitř jsou tlumeny PE rounem tloušťky 3-4cm.
Nevím, co říct k výhybce...cívky jsou vzduchový, kondík 27uF ve středobasové části lze použít bipolární, nebo ho složit jako 22uF bipolár + 4,7uF MKT, ostatní kondy svitkový, ideálně MKP. Rezistory drátový, nejlépe 10W.
No a samozřejmě obrázky...fotografie hotových beden, výkres, schéma výhybky,celková kmitočtová charakteristika v poslechové ose (ta je 30° od osi soustavy) a směrová charakteristika od 0 po 90° v kroku 15°.

Diskuze k projektu navazuje zde: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 64&start=0


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 02 led 2021 23:18, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group