Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:38


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 304 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 21:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Všechny měniče nekruhového tvaru jsou v tomhle směru problém...já ušatý basáky vůbec nezapouštím. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 23:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
To byla také možnost, ale měl jsem obavu, aby membrána při větších výchylkách nenarážela do látky. Maximální výchylka membrány WS20E je 12 mm a ten rámeček má tlouštku jen 10 mm, závěs v klidu by pak byl jen cca 6 mm vzdálen od látky. Rámeček jsem chtěl za každou cenu zachovat. Bez rámečku to vypadá hrozně, s ním je to taková klasika 70. let. Mně se ale ta jejich velikost a proporce líbí. Připomínají mi teslácké bedny, které jsem měl v mládí (typové označení si již nepamatuji, snad nějaké ARS). Tyhle Videotony ale mají hezčí látku.


Naposledy upravil deaf-layman dne 20 úno 2019 22:18, celkově upraveno 5

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 18 úno 2019 20:48 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Je škoda,že si na tom viacej nepopracoval. Táto ozvučnica má menší objem, iný tvar, nie je vhodne umiestnená (tesne vedľa veľkej plochy inej reprosústavy...), otázne ja zatlmenie, výhybka je provizórna...
Nejako hrať to určite bude, ale nie rovnako, ako reprosústava postavená podľa projektu. Úsudok podľa tohto provizórneho riešenia bude predčasný a skreslený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 04:54 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Nemyslím si, že jsem něco mohl udělat lépe. Vlastnoručně zhotovit ozvučnice je nad mé možnosti. A takový hazardér nejsem, abych dal truhláři spoustu peněz za výrobu vzhledově dokonalých skříní a pak byl zklamán výsledným zvukem. Ty provisorní skříně mě téměř nic nestály, zaplatil jsem jen za kus březové překližky (preglejky) ze zbytků, lepidlo a brusný papír, dohromady méně než 300 Kč. Vše ostatní bude použitelné do definitivních skříní (měniče, zvukovody, výhybky, terminály, tlumicí materiál, vodiče, šrouby).

Můj první dojem je, že to, co jsem zatím sbastlil, hraje skvěle. Korekce i loudness mám vypnuty (tlačítko "PURE DIRECT") a basů je dostatek i při poměrně tiché hlasitosti. Takhle dobře hrající reprobednu jsem doma ještě neměl. Přitom ze sterea zatím hraje jen jeden kanál (dnešní zesilovače již nemají kouzelné tlačítko "MONO"). Oba kanály, řádná výhybka a zatlumení vatelínem to mohou jen zlepšit. Druhá zkušební bedna již bude se vším všudy.

Co se týče objemu, ten je IMHO dostatečný (47 l). Chtěl jsem se naopak zeptat, jestli není na ten 8" repráček příliš velký.

Je mi jasné, že rozměry čela a rozmístění reproduktorů nejsou optimální, ale s tím nic nenadělám. Nedokáži ani posoudit, jak dalece to zvuk degraduje. Můj laický odhad je, že ozvučnice přesně podle projektu to již nijak dramaticky nezlepší.

Vůbec nejlepší na tom je, že definitivní rozhodnutí mohu odložit na pozdější dobu. Po pravdě, mě se sloupy příliš nelíbí, jsem zvyklý na regálovky. Mabat regálové T80 nijak nezavrhl. Ostatně viděli jsme i regálové T100.


Naposledy upravil deaf-layman dne 20 úno 2019 22:21, celkově upraveno 3

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 11:38 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Ano, bez urazky by todle melo spis slouzit jako priklad, jak to NEDELAT.
Nechat si narezat v OBI par desek ze surove DTD presne na T80 (nebo udelat to teda o neco malo sirsi a hlubsi, kdyz se nelibi sloupy) vyjde tak na 300Kc. A pak z toho slepit krabici, to si myslim, ze zvladne kazdej, kdo vi, ze Hercules je lepidlo. Objemove vyhovi bedna od 30L, vic nez 45-50L uz neni prinos.
Todle je opravdu uz strasne moc siroky, menice daleko od sebe, pardon, ale fuj.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 12:13 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Já myslím , že i tak tenhle pokus účel splnil jak píše deaf-layman.
Bedny tak jak jsou mu zvukově vyhovují. Takže pokud se po tom udělájí skelety tip ťop bude to asi jen dobře na tom se asi shodnem. Pořád je to lepší než v bednách utopit 25 klacků a poté zjistit, že se nedají udat ani za polovic.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 13:06 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
T80 je lowcostovy projekt, takze jsem ani nepredpokladal, ze by se do toho dalo vic jak 10tis za vse.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 13:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
No dobře, tak jsem alespoň přispěl odstrašujícím příkladem. Lukyss mi udělá černý puntík. :cry:

Ale stejně musím oponovat. Lepení 2 surových krabic z DTD je pro mne významně pracnější, nikdy jsem nic takového nedělal. Výsledek by byl esteticky podstatně horší než ty Videotony. Měniče za látkou vidět nebudou. Zvukově se mi to také líbí, nejsem nijak zhýčkaný. Byl jsem hlavně zvědavý, jaké budou basy. Vzpomeň si na diskusi k T100, někomu se zdálo, že mají málo basů. Tak tyhle "pseudo-T80" mají basů dostatek a když ještě zapnu loudness (korekce jsou na 0), tak není co řešit.

Tak v čem je problém?


Naposledy upravil deaf-layman dne 19 úno 2019 19:44, celkově upraveno 4

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 15:56 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Ok, uz mlcim. Sem rad za kazdyho cloveka, kterej si sam neco vyrobi, o tom zadna.
Z pohledu konstruktera (z meho pohledu): kdyz uz se neco takhle roubuje do stary skatule, snazim se dodrzet alespon roztec (meni se vzajemna faze reproduktoru) a polohu menicu. Sirka cela je tez celkem dulezita, ta zase ovlivnuje difrakce (o tom rantlu na tech Videotonech radeji pomlcim) a meni se tim i nastaveni bafflestepu se kterym se pocita ve vyhybce (sirsi ozvucnice maji pokles na basech od nizsi frekvence a opacne). Takze alespon se snazit dodrzet tydle dve veci. Zbytek uz je vicemene nepodstatnej.
Kdyz neco delam, tak se to snazim delat (vzdy) poradne. Tim se alespon snazim ridit ja. A kdyz pak vidim todle, tak se to ve mne trochu pere...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 19:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já se snažím o totéž. A právě proto zásadně nefušuji do truhlařiny. Jdu na to, podle mého názoru, logicky. Pokud se mi bude libit zvuk tohoto "paskvilu", pak se nemusím obávat nechat udělat kabinety u mistra truhláře.

Teď zrovna poslouchám stanici 1. FM Radio Blues (doporučuji), datový tok údajně 320 kb/s. Právě hraje pomalé blues, Erja Lyytinen (The Sky Is Crying). A tahle bedna to zahraje opravdu hezky. Bas je měkký a efektně objemný, s nekonfliktní jemností a přece schopný vzbudit už dojem přítomnosti hlubokých oktáv v prostoru. A tak dále.


Naposledy upravil deaf-layman dne 04 čer 2019 20:06, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 19 úno 2019 21:00 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Todle smrdi hifistou :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 21 úno 2019 01:06 

Registrován: 08 úno 2014 16:03
Příspěvky: 10
Kraj: SR - Banskobystrický
Dobrý večer.

Zhotovil som T80 v skušobnej ozvučnici z drevotriesky. Ozvučnica je zoskrutkovaná
a zlepena duvilaxom. Plánujem vyrobit ozvučnicu z lepeného dreva alebo preglejky.
Výhybku som skonštruloval zo schemy ktora je tu uverejnena tj. posledna upravená,
vylepšená. Cievky sú vzduchove s parametrami zo schemy a kondenzatory
monacor.
So zvukom nie som celkm spokojný. Neviem či je to tou nepreverenou výhybkou
( čo si nemyslim ) alebo som urobil niekde chybu čo tiež sa mi nezdá lebo som sa
snzil dodržať vsetky parametre projeku.
Problém počujem najma v hlasoch v priestorovosti. Hlasy sa mi zdau neprirodzene
sykavky ako keby nejaka frekvencia vycnievala rsp. nejake skreslenie. Neviem to popisat :)
Zdroj muziky je raspberry s pridanou kartou allo boss, zosilnvoac JPA 100.
Skonstruloval som davnejsie aj projekt od Troels-a konkretne tento:
http://www.troelsgravesen.dk/Peerless_HDS830860.htm. A ani s tymi nie som uplne spokojny.
Ozvucnica je z mdf 30mm reproduktory su zafrezovane. Skusane na jpa 100 a LM3886.
Viem bez merania sa to neda posudit ale predsa ked som dodrzal parametre projektou nechapem.
V tychto su kondenzatory bennic. To len preto pisem ze som sa snazil o maximalnu kvalitu vzhladom k financiam.
Jasne ze T80 dam do lepsej ozvucnice. tie male uz ostanu asi tak :) Alebo je problem zosik ci zdroj?
Nechapem. Pardon za vela viet o nicom.
Nejake foto:
Obrázek
Obrázek

PS: myslel som ze T80 budu pre mna ultimatne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 21 úno 2019 09:10 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A na tých troelsovych Ti vadilo čo?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 21 úno 2019 14:50 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Já bych spíš prověřil polaritu repráků, jestli není vejška přepólovaná oproti basáku, a polaritu levé proti pravé bedně, takhle nějak bych čekal, že se to bude chovat přehozený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 21 úno 2019 23:58 

Registrován: 08 úno 2014 16:03
Příspěvky: 10
Kraj: SR - Banskobystrický
TLU: Na troelsovych tiez priestor cakal som ze to bude neutralny zvuk so slusnou priestorovostou.
Pocut repraky namiesto hudby.
Mal som kedysi repro Yamha NS-40G tieto;
Obrázek
Obrazok zdroj: https://auction.catawiki.com/kavels/221 ... s-120-watt

A zosilnovac sony typ neviem len viem ze to malo hybridny tranzistorovy koncak s STA-ckom.
Priestor, objem muziky, basy rychle presne. Mozno to nebolo top ale podla mna hrali dost dobre na
tu cenu. Ale tie troelsove su mensie inej konsktrukcie ovela mensi objem atd.. tak reku zostrojim nieco vacsie aspon s 8" takze totem 80.
Ale nie je to ono. Cakal som ked tam narvem vzduchove cievky s odporm podla schemy ze to bude parada.
Ono hraju basovo fajn plne basy to je celkom fajn...aj hlasno hraju dobre. Aj niektore nastorje zneju fajn. Ale spev proste neznie tak dobre, rytmicak s dozvukom jednoducho pocut velmi slabo. Neviem no :) Mozno je tam nejaka odchylka vo frekvencii. Asi to bude vo vyskovej sekcii. Netvrdim ze totem 80 su zle viac si myslim ze je nieco nedobre. Alebo Ten dexon nie je proste dost dobry?

kodl: Co sa tyka prepolovania reproduktorov to si nemyslim daval som na to pozor. Ale urcite to preverim ked bude casu.

Chcel som sa len podelit s mojimi dojmami a ci mi niekto potvrdi alebo vyvrati tieto dojmy :)
Pokukoval som po TWR ale teraz by som radsej asi isel do URS tak neviem.
A zosilnovac JPA 100 skonstruovany mnou.
Obrázek
Obrázek


Naposledy upravil igi dne 05 led 2020 00:59, celkově upraveno 3

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 22 úno 2019 00:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Chybu přepólování udělá jen ten, kdo netuší, že na tom záleží. Jinak je silně nepravděpodobná. Chce to mít barevně označené vodiče: červený a černý/modrý (i naprostý laik ví, že záměna červeného a modrého drátu končí fatálně :) ). Trochu "tricky" je ten basák, má úzké (-) a široké (+) pájecí očko, vyražená znaménka jsou špatně vidět, chce to dobré světlo a případně brýle na blízko.

Co se týče samotné výhybky, je třeba vzít v úvahu, že Mabat ji snad ani nevyrobil, natož změřil. Já jsem ji zhotovil zatím jen provisorně a dost nepřesně, kondenzátory jsem poskládal z levných bipolárů 10uF (v GESu za 1,90 Kč) a původních maďarských svitků 2uF (Remix). Tím pádem mám jen sudé hodnoty, ale ve výhybce jsou jako na potvoru samé liché. Jen ten malý seriový kondenzátor je svitek 1uF/63V z GESu. Největší cívku jsem poskládal ze 3 cívek, z toho jedna na jádře EI, výsledná indukčnost je zatím jen přibližná (vzájemné indukčnosti cívek neřeším).

Před definitivním zkompletováním to chce trochu zaexperimentovat s nastavením výšek. Seriový odpor R1 přidává/ubírá hlavně na konci pásma. Paralelní odpor R2 pak víceméně rovnoměrně posouvá celé pásmo výšek. Nezáleží jen na poměru těch odporů, ale i na jejich absolutní hodnotě.

Ještě se nabízí jedno možné řešení. Zkus tu původní výhybku (tu s tou cívkou 9,5 mH). Ta byla jistě ověřena měřením, nebo zcela určitě alespoň poslechem. Jinak již není téměř co měnit.


Naposledy upravil deaf-layman dne 23 úno 2019 01:32, celkově upraveno 5

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 22 úno 2019 10:39 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dovolím si odporovat první větě, některý repráky jsou zmatečně značený, třeba visaton mirage, kde je jiná značka na faceplate a jiná na svorkách, tak co si vybrat? Od této zkušenosti si raděj přeměřuju polaritu repráků a potom ještě "propísknu" hotovou bednu, aspoň "na surovce" v místnosti, v okolí děličky, když je to přepólovaný, je tam díra a okolo ní dva hrby i 12dB...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 22 úno 2019 11:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Mirage neznám (to je ta zebra, že). Zde (T80) snad záměna nehrozí. WS20E má vyražena znaménka (špatně čitelná) a různě velká pájecí očka, driver BRT má barevné označení (červená je +). Zatím nikdo neupozornil, že by to nesedělo.


Naposledy upravil deaf-layman dne 23 úno 2019 01:08, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 22 úno 2019 12:14 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
igi: Tá pomyselná priestorovosť u tých NS-G40 však mohla byť umelo vytvorená samotnými sústavami tým, že zdôrazňovali niektorú časť frekvenčného pásma. A zrovna toto nevyrovnané vyžarovanie mohlo spôsobiť, že spev znel zaujímavo (ak by sa zmerali, určite by sa prišlo na to, čo sa Ti na nich tak páčilo). Na to si Tvoje ucho zvyklo a teraz to hľadá vo všetkých bedniach. No od sústav, ktoré sú navrhované na presnosť štúdiových monitorov toto nečakaj. Tie hrajú to, čo vytvoril zvukár. Nie sú to hrajkostroje. Nie každému sa to však tak môže páčiť a tým pádom by Ťa nemuseli uspokojiť ani URS3100. Pred ich stavbou by som teda odporúčal si ich niekde vypočuť...inak budeš len donekonečna stavať a nikdy nebudeš spokojný. Skutočný koncert niekoľkých nástrojov, ktorý budeš počúvať niekde v 10-tom rade koncertnej sály už tiež príliš priestorovosti mať nebude...v podstate čo sa týka ľavopravého rozlíšenia to bude limitne sa blížiace monofonickému signálu.
Zosilňovač ma nejako extra nezaujíma, lebo nech použiješ akýkoľvek, výsledok bude v tomto podobný...či to bude bastl s LM1875, JPA100, DPA220 alebo najnovší Accuphase, rozdiely budú oproti rozdielom v samotných bedniach zanedbateľné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 80 (nově v prodeji!)
PříspěvekNapsal: 22 úno 2019 23:28 

Registrován: 08 úno 2014 16:03
Příspěvky: 10
Kraj: SR - Banskobystrický
TLU: Ale čoby monitory bol môj cieľ. Vlastne nemám to s čím porovnať to je v tom.
Určite sa na to pozriem urobím ozvučnice a prebehnem výhybky, už sa na to teším. Aj tak by som rád zostrojil aj trojpásmové reproduktory. Najmä preto, že som niekde v diskusii čítal, že tri a viac pásiem rovna sa "širokospektrálne vyžarovanie". Chápem akože pri zmene polohy polucháča voči reproduktorom sa zvuk bude meniť minimálne. Rsp. menej. Ďalej sa chcem opýtať, že pri popise reprosústav ktore si navrhol je písané že:

"Jako poslechovou osu jsem zvolil 30°H od osi soustavy. Bylo to nutný kvůli přijatelným směrovkám, potažmo celkového výkonu vyzářeného do prostoru. V praxi to bude vypadat tak, že přední stěna soustavy bude rovnoběžně se stěnou za soustavou. Soustavy doporučuju umístit dál od stěny - min. těch 30cm."

Teda reprosústavy sa vôbec nenatáčajú smerom k poslucháčovi ale sú nasmerovane tak, že osi sa vlastne nepretínajú? To je optimalne na počúvanie hudby?
A ako sú na tom T80 čo sa tohto týka?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 304 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group