Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 25 lis 2018 20:57 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Tento gramec byl nabízen v katalogu Dual HiFi1985 http://www.hifi-archiv.info/Dual/1985-2/04.jpg (snímek je velký, tak jen odkaz).
Koupil jsem ho přes Aukro už v roce 2009 za 1390 Kč, což mě připadalo pro DirectDrive zajímavé. Určitě žádný zázrak, ale asi lepší než Tesly. Při letmém přezkoušení byl funkční, přenoska obehraná. V té době jsem ho neměl kam dát a místo pro něj jsem si udělal až nyní. Jinak vše hraju přes PC.

Bohužel jsem zjistil, že nyní se ten CS610Q náhodně zastavuje, často hned na začátku desky a pak ještě několikrát během přehrávání. Raménko se automaticky zvedne, je slyšet jak se direct drive snaží dostat talíř do otáček, po chvíli se mu to podaří. Když zase stisknu Lift, tak raménko jde normálně na desku a přehrávání pokračuje. Gramec má také často problém dostat se do otáček hned po spuštění.

Nesetkal jste někdo s něčím podobným u DirectDrive gramců? Ten Dual už má řízení mikroprocesorem (mc6805), viz servisní návod na http://www.hifi-archiv.info/Dual/610s/ . Na nějakém německém webu jsem četl doporučení vyčistit hlavní ložisko a dát kapku 10W40 oleje. Není to nesmysl?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 25 lis 2018 22:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
V případě podobných problémů u Dualu doporučuji;
1) Googlit slovo Steuerpimpel.
2) Zakoupit Steuerpimpel za pár korun na Ebayi - nejlépe set několika mírně různých.
3) Vyměnit Steuerpimpel.
4) Referovat o výsledku.

V žádném případě nic nemazat motorovým olejem, když už, tak hodinářským.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 25 lis 2018 23:02 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Uvnitř, zhruba pod ramínkem přenosky, je mžikový kontakt. Ten nějakým způsobem vyčisti a problém bude pryč.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 26 lis 2018 18:00 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Pánové, děkuji za vaše rady, už to nějak funguje! Nejspíš zlobil ten SteuerPimpel, možná pomohlo i vyčištění kontaktů. S hlavním ložiskem jsem nic nedělal, v něm to nebylo.

Svou anabázi popisuji na https://premsvo.wordpress.com/dual-cs-610-q/ , možná se to bude někomu hodit. Mě to sepisování pomáhá v tom, že když zapomenu, co jsem vlastně dělal, tak to nemusím znova objevovat a stačí si to přečíst.

Teď mě čeká studium funkce Steuerpimpelu, nějaké stránky jsem našel, ale už se mě dnes do toho nechce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 26 lis 2018 18:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj, Steuerpimpel přesně definovaným třením určuje funkci automatického vypínání/startu (zrychlení při výběhové drážce nebo při najíždění na desku), nesmí být v žádném případě namazán ani on ani dotyková plocha. Protože originální složení Steuerpimpelu a jeho třecí vlastnosti se nikomu nepovedlo napodobit, doporučuji kupovat sady z více různých (materiál, tvar) Steuerpimpelů a zkoušet.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 26 lis 2018 19:11 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Už to zase zlobí, bez pochopení funkce to asi nepůjde, nebo to bude mít nestabilní chování. Problém je, že se na webu dost často lubrikace doporučuje. Zkusím olej odstranit. Už jsem také přidal varování na svůj blog.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 11:47 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Po dalším laborování Dual déle než týden funguje. Zkombinovalo se zřejmě víc závad:
– silně zkorodované kontakty spínače, což způsobovalo náhodné vypínání
– nefunkční SteuerPimpel
– možná i nedostatečná kapacita kondenzátorů ve zdroji
SteuerPimpel jsem koupil přes http://www.steuerpimpel.com/ , sice dražší, ale perfektní dodávka do 3 dnů.

Podrobnosti popisuji na https://premsvo.wordpress.com/dual-cs-610-q/ a protože jsem si všimnul, že i některé současné gramce Dual a Thorens mají vzhledově podobné hlavní odpružené šasi jako ten z roku 1985(!), tak by to mohlo zajímat více lidí.
Jen doufám, že za týden nebudu zase psát, že gramofon opět nefunguje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 13:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já bych doporučoval některé části toho blogu smazat, aby se nešířily urban legends. Například to o těch levných gramofonech Dual z Lidlu - ty totiž nemají s původním Dualem v St. Georgenu nic společného, je to prachsprostý čínský shunt.
Pravý gramofon Dual má dnes vždycky v označení soupísmení "CS" (aktuálně vyrábějí modely 410, 415, 435, 440, 455 a 505). Čínské sračky jsou např. DT. Tento guláš vznikl po určitých známkoprávních sporech, můžeme si o tom myslet, co chceme ale je to tak a musíme s tím žít.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 15:26 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Odkaz na Lídl jsem vyhodil (bral jsem to spíš jako kuriozitu), ale někdo by to mohl vzít vážně. Také jsem přidal odkaz na zdejší vlákno.

Mimochodem: dělá nyní někdo levnější direct drive alespoň na úrovni toho CS 610 Q? To kdyby se ten můj pořád rozpadal a opravy mě přestaly bavit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 15:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Jsou nějaké ty Audio Technicy pod miliónem jiných značek (Lenco a spol.). A proč to musí být direct drive?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 16:56 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
A proč to musí být direct drive? Protože mě nebaví otravovat se s gumovými elementy, uznávám, že to někdo může označit jako lenost. U Dualu jsem si naběhl s tím Pimpelem, který sice gumový není, ale také stárne. CD mám všechny načtené pomocí EACu, většinou na flash-ky a je klid.

Mám asi 10 kazetových decků, tam ani kompletní elektronické řízení otáček nepomohlo, zradila gumová přítlačná kladka. Nakonec jsem skončil u decků Yamaha, které používají nějakou trvanlivější gumu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 17:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Tohle snad ani nemá cenu komentovat.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 18:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
To je skoro jako posuzovat auto podle toho, jak dlouho mu vydrží pneumatiky. :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 20:01 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
A koupit si ho s klouzavýma ekogumama, protože nejdýl vydržej. Že se mu na tom direct-drivu může vysrat elektronika, kterou na rozdíl od gumičky nevymění za 15 vteřin, už nevadí.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 21:08 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak nevím, proč by měla být u Direct Drive strašákem závada v elektronice, když spoustu elektroniky mají také gramofony s řemínkovým náhonem. Mohl bych tady hodně napsat třeba o závadách řemínkových gramofonů Unitra, kde jsou použité téměř výhradně ss motorky s elektronickou regulací.
Pomineme-li naši poruchovou Teslu MC600Q s přímým náhonem, se kterou jsem se po koupi hodně natrápil, tak po koupi Telefunkenu HS 850, (což je vlastně Dual CS620Q) mám již více než 20let po problémech s jakoukoliv opravou. Jak bylo psáno již výše, mám klid a nemusím koumat, kdy mi odejde v dnešní době nesnadno dostupný řemínek. Jen jednou jsem kolegovi opravoval, jak už jsem psal někde na začátku vlákna, závadu u CS610Q na mžikovém kontaktu, což nebyl vlastně žádný velký problém.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 21:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Z tohohle pohledu nejlepší auto je de facto sovětský pásový traktor DT-75, protože nemá žádné gumy. Nebo lokomotiva.
Hele, pěknou ukázkou mylnosti takového přístupu je tuzemský dvoumotorový magnetofon SM-260 a jeho odvozeniny se stejnou mechanikou. Převíjení/přivíjení vpřed a vzad neměly žádnou gumičku a byly totálně nespolehlivé. Na pohonu setrvačníku tónové kladky kupodivu neodcházel řemínek, ale pokaždé elektronika řízení otáček.
U přístrojů s mechanikou, jako jsou magnetofony, gramofony a koneckonců i CD přehrávače, je holt potřeba mít zásobu náhradních gumových dílů. Plus nějaký ten Regum, silikon, nitroředidlo a jemný šmirgl. A láskyplnou trpělivost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 22:25 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Možná jsem zbytečně akcentoval pragmatický pohled "líného" uživatele na výběr pohonu gramofonu, tak se to pokusím popsat jinak. Direct drive bezpochyby zjednodušuje mechanické řešení pohonu a odstraňuje jeden mezičlánek - pohon řemenem. U svých starých strojů jsem měl nejčastěji problémy s kontakty, pak s mechanikou a až pak s elektronikou.

Pokud bychom chtěli přirovnat něco k pneumatice, tak by to spíš měla být přenoska, obojí mají omezenou životnost a jsou standardizované. S jejich výměnou se počítá a lze je běžně koupit s garancí kvality (v závislosti na výrobci).

Řemínky takto standardizované nejsou, původní výrobci gramofonů už často neexistují a výrobci řemínků často nejsou známi. Pak se musí experimentovat a doufat, že ten výrobce z Asie byl dostatečně seriozní a náhradní řemínek vydrží déle než rok.

Moc dobře vím, že direct drive nyní používají hlavně DJ, zejména kvůli většímu kroutícímu momentu a rychlé regulaci otáček. Také vím, že HiFi gramofony jsou nyní řemínkové. Nemyslím si ale, že v Německu byli v 80-tých letech všichni padlí na hlavu, když dávali přednost direct drive a uváděli u nich mírně lepší parametry, než u řemínkových, viz http://www.hifi-archiv.info/Dual/1985-2/26.jpg .

Prakticky jsem si vyzkoušel, že u toho Dualu CS 610 Q žádný hluk od motoru neslyším a otáčky drží dobře.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dual CS 610 Q - náhodně se zastavuje
PříspěvekNapsal: 09 pro 2018 22:39 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já jsem majitelem několika desítek gramofonů všech koncepcí pohonu - řemínkovým, přímým, třecím i kombinací třecí/řemínkový. Takže můžu dostatečně kvalifikovaně prohlásit, že u poctivě udělaného gramofonu nezáleží na koncepci pohonu. Ostatně tím Dual na přelomu sedmdesátek a osmdesátek zdůvodňoval, proč dělá gramofony všech tří koncepcí v jedné třídě.
Výměna řemínku je podstatně jednodušší záležitost, než výměna vložky.
A pro výběr gramofonu jsou podstatně důležitější kritéria jako ložisko talíře, kvalita ramene či akustická netečnost chassis.
Ale ať si každý dělá, co chce.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group