Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 04:57


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Subwoofer k stereo setupu - PA vs HIFI
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2020 00:24 

Registrován: 03 pro 2016 01:30
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj,
plánuju pořídit subwoofer k mým reporoduktorům. Jsou to starší Grundigy, které mám moc rád.
Zároveň bych jim ale rád ulechčil co se basů týče, i když samy o sobě hrají i spodky celkem slušné.
Sestavu mám v místnosti tak 4x8 metrů, takže celkem malá ale rád hraju víc nahlas.
Už nějakou dobu se snažím najít nějaký rozumný aktivní subwoofer do cca 8 tisíc.
Přemýšlel jsem, že bych postavil něco sám, bohužel zesilovací modul samotný je dražší než většina kompletních subwoofrů.
V hifi světě jsem nenašel nic, co by mně přišlo nějak zajímavé.
Narazil jsem ale na PA suby, které mi přijdou celkem zajímavé:
od nejlevnějšího třeba tenhle:
https://www.thomann.de/cz/the_box_pro_a ... 8_suba.htm
nebo větší a dražší tenhle
https://www.thomann.de/cz/the_box_pro_a ... 2_suba.htm

Co ale netuším je, jisli by se na moje použití PA suby hodily. Jde mi především o nízké frekvence, nějakých 0-150 Hz nebo tak nějak, a jak tyhle jmenovvané tak PA suby obecně jsem se všiml že začínají někde kolem 40 Hz, zatímco hifi suby se dají najít i takové, co zahrají už od 25 hz (pokud se dá specifikacím věřit).
Doporučili by ste mi PA suby na domácí použití nebo pokud ne, tak kam se pak jinam podívat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer k stereo setupu - PA vs HIFI
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2020 08:03 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nejdřív se budu ptát.
1) Jak si představuješ, že aktivní sub odlehčí od zátěže stávajícímu setupu?
2) Chybí ti něco v reprodukci? Musíš přidávat basy na tónové korekci, nebo to dobře hraje napřímo?
3) Které Grundigy? Jaký zesilovač?

Pokud pominu nesmysly s miniaturními bedýnkami a subem hrajícím až do 150Hz, tak základem musejí být bedny, které samy o sobě hrají spodek obstojně. Budí se plným signálem a sub jen doplňuje nejnižší frekvence, které už bedny zahrají s poklesem - typicky 20-40Hz. Čili sub neřeší "málo basů", ani bednám neodlehčuje. Leda bys byl adolescentní zabedněnec, který touží místo basů po Bassech, čili po nesrozumitelném intenzivním hučení.

Pokud je basů subjektivně málo, problém je v bednách nebo v místnosti. Ve tvém případě konkrétně jakási nudlovitost prostoru - šířka 4m už ti omezí nejnižší oktávu. Tudíž bude možná marné se o ni pokoušet. Plus to, že mnoho komerčních beden mívalo zdůrazněné střední pásmo a příliš nezabasovaly.

I kdybys nakonec šel do pokusů se subem, tak zapomeň na to, že by něco použitelného továrního stálo pod dejme tomu dvanáct tisíc. Vhodný by byl kvalitní HiFi sub s alespoň 10", raději s 12" reprákem (reprák sám o sobě bude stát minimálně dva litry) plus výkon zesilovače kolem 250W. Tím nemyslím slíbených, ale skutečných 250W. PA sub by to zvládl taky, za předpokladu, že by se použila přesná ekvalizace nebo DSP, protože má výkonovou rezervu a velkou citlivost a tak se nechá na těch 20Hz přibudit. Ale zase by to musel být opravdový PA subbas a ne levná napodobenina od Thomanna. To se hodí na nějaký klub - pokud se to ale vlastnostmi alespoň blíží těm deklarovaným.

Celkově to není a ani z principu nemůže být levná záležitost. Sub znamená kvalitní reprák, zesilovač s dostatkem výkonu (ten dohání malou citlivost na nejnižších kmitočtech a to že je sub jen jeden) a sofistikovanou elektronickou výhybku nebo DSP. Co se prodává kolem 3000Kč jsou jen hezké bytové doplňky schopné leda tak zahučet u domácího kina. Při deklarovaném výkonu 150W mají reálně kolem 40W.

Abys opravdu správně sladil sub se zbytkem sestavy, musí mít možnost nastavení:
- Citlivost.
- Plynulé přeladění dělící frekvence, pokud možno s volbou strmosti (ta bývá zpravidla pevná a jen 12dB/okt).
- Plynulé přeladění fáze, ne jen přepínač o 180°.
- Kvalitní volitelný subsonic filtr.
- Parametrický ekvalizér na dorovnání průběhu (má tři ovládací prvky).
Anebo se to řeší pomocí DSP. Sice se to v daném prostoru nastavuje jen jednou, ale nastavit se to musí.

Můžeš si samozřejmě pořídit co libo a experimentovat s tím. Neznám tvoje nároky. Ale varuju před zklamáním a vyhazováním peněz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group