Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:19


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 08 srp 2019 23:23 

Registrován: 30 črc 2019 19:14
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj,

potřeboval bych poradit se stavbou vlastního aktivního subwooferu. Měl by mít minimálně 15". Dřevo mám k dispozici 40mm jasanové fošny. Max. výkon aby zvládal 150W vůči stereo reproduktorům při+-(+5db). _to ukazuje zesilovač_ Popravdě nevím jak moc to má velkou spojitost, jsem "jen teoretik" a vím o tom prd. Měl jsme k tomuto zesilovači už několik subwooferů a všechny po čase "odešly",má to "pouze pasivní vývod" na sub. Zesilovač je 5.1 a 150W na kanál. Produkce je venkovní.

Proto předem děkuji každému kdo by byl ochotný, mi poskytnout výkres bedny a kusovník co do té bedny pořídit. Celková cena čistě za elektroniku včetně reproduktoru by byla fajn kolem 5k. S tím, že nejsem úplně jalový a dovedu si i ledacos "spájet" (dřevo výše zmíněné do toho samozřejmě nepočítat), ale k tomu by se hodilo i E-schéma. Samozřejmě, čím menší cena tím lépe. Frequenční pásmo potřebuji pokrýt od 200Mhz níže. Čím níže, tím samozřejmě lépe.

Děkuji všem ochotným předem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 09 srp 2019 06:31 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Tak postupne:
- jasanové fošny - určite nie. Ak to má byť na doma, tak MDF alebo mutliplex. Naň porchovku, či už nástrek, natieranie farby, dýha, tapeta (low cost riešenie). Drevo stále pracuje a nie je príliš vhodné.

- cena 5k za aktívny sub s 15"? Veľmi málo, ak to má byť nové.
Napr. jeden z lacnejších vhodných kandidátov by bol https://www.soundimports.eu/en/dcs380-4 ... ifications
K tomu ale treba aktívny zosik, napr. SAM300D
https://monacor.sk/product/sam-300d
Alebo dať na zákazku vyrobiť modul od chalanov z www.zosilnovace.eu
A s rozpočtom si úplne mimo.
K tej veľkosti - všetko sa odvíja od TS parametrov použitého reproduktora.
Ešte existuje prekopávka 15" od Tesly, ktoré na zákazku robí maník z Trenčína: http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=6729

Vyberať by bolo z čoho, aj od toho Daytonu majú aj lepšie modely, ale zase končíme na financiách.
Prečo práve 15"?

Ad.asi len preklep, ale od 200MHz potrebuješ ísť veeeľmi dole :P Skôr teda od 200Hz. Subwoofre ale spravidla končia na 80-120Hz. Samozrejme, nie je to pravidlo.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 09 srp 2019 11:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ten zesík SAM-300D má nastavitelnou frekvenci dolní propusti 40-200 Hz (18 db).

Je pěkný, ale sám téměř vyčerpává rozpočet.


Naposledy upravil deaf-layman dne 15 srp 2019 15:15, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 09 srp 2019 11:41 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych začal dotazem na konkrétní zesilovač a satelity. Protože jestli je to něco ve stylu Electronic-star - s ohledem na očekávanou cenu a na historii subwooferů...
Nějaké odkazy nebo fotky?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 14 srp 2019 17:45 

Registrován: 30 črc 2019 19:14
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Středočeský
Omlouvám za pozdější reakci a zároveň za mylnou informaci. Chvilku trvalo, než jsem to vše zjistil.
Je to zesilovač Technics SA-DX1050. Info např. zde: https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 1050.shtml

Sestava reproduktorů je k tomu tato: https://www.czc.cz/magnat-monitor-supre ... 44/produkt

Slouží to k promítání filmů a i poslechu hudby. Problém je ovšem v tom, že když se pije, dost často se to zesiluje na max. a ty subwoofery to nedají. Naposledy u toho byl Philips FB301 u kterého se napřed utrhla membrána, poté jsem do toho dal, vlivem neznalosti o tom, že se dělají zesilovače vždy vůči reproduktoru očividně bez rezervy, 10" nějaký noname reproduktor s vyšším výkonem. To mělo samozřejmě za následek odrovnání zesilovače.

Teď když koukám co sem dal penjo. Tak 15" je asi skutečně zbytečné, myslel jsem aby to mělo rezervu a vydrželo to. Ani to nemusí být nějak extra profi provedení, klidně nějaká stavebnice kterou si doma spájím. Takže asi by stačilo 10" nebo 12". Ale s tím aby to mělo nějakou rezervu. Je fajn když to duní a venku aby to dunělo, tak je potřeba hodně decibelů. :D

A dřevo tedy seženu nějaký ten lepený sajrajt, tloušťky nejsou také problém libovolné. Do celkové ceny nepočítat, práci také ne. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 14 srp 2019 18:37 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
"Výkonnější" reproduktor nemůže odprásknout zesilovač. Je to přesně naopak. Reprák má udanou zatižitelnost a zesilovač by neměl do něj hustit víc než reprák snese. Tady ale jde hlavně o to, že ten Philips je šustítko k malému domácímu kinu a není dělanej na to, aby se trvale hulil nadoraz. Nevydrží to. Takže ten požadavek na větší subwoofer s výkonnějším zesilovačem je oprávněný. K dané sestavě není nutný zrovna patnáctipalec. Podstatné je nepoužít laciné šunty. Kvalitní reprák klidně desetipalec, plus robustní zesilovač aspoň 300W. Ale pět litrů na to stačit nebude.
Jinak tahle sestava repráků a zesilovače je určená na nenáročné domácí kino. Párty ozvučení (a venkovní tím spíš) se musí od základu pojmout poněkud jinak.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 14 srp 2019 20:15 

Registrován: 30 črc 2019 19:14
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Středočeský
Jo, to mi po přečtení některých článků také došlo, ale bohužel musíme pracovat s tím co máme. Je pravda, že když se to dá skoro na max., nebo úplně. Tak je slyšet jak je to "přebuzené". Naštěstí to opilým tak úplně nevadí. A zatím to drží. Na filmy to stačí zesílené tak na 80% a slyšet je to dost i to zní celkem dobře.

A kolik myslíš, že by to tak bylo, 6-7 čí více?

Jinak on ten prostor není zase jako na koncertě, nebo fotbalovém hřišti. :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 14 srp 2019 21:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Na subwoofer je dobrá i moje překopaná LAB12, co mám jako basák ve 4-pásmech. Stačí jí 65L pro 35Hz/-3dB a snese evidentně beze škody asi 0,5kW výkonu. Můj Luxman s reálným výkonem asi 110W s tím prakticky nehne.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 15 srp 2019 21:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Cenu těžko hádat. Reprák nemusí nutně stát majlant. Horší to bude s elektronikou. Ta obnáší robustní a dostatečně dimenzovaný zdroj, stejně robustní a dostatečně dimenzovaný koncový zesilovač a nakonec aktivní výhybku. Nevzpomínám si, že bych viděl něco takhle komplet jako stavebnici, stavebnice jsou spíš po jednotlivých modulech. Koncák téhle kategorie není úplně triviální záležitost ve stylu "zapájet patnáct součástí a hrajem". Měl by mít tepelnou ochranu, měl by být zkratuvzdorný a musí mít výstupní releovou ochranu pro případ havárie, jinak s sebou při poruše vezme reprák (což není úplná tragédie) a od toho repráku může chytnout dům (což už některým citlivějším lidem vadí).
Aktivní výhybka musí mít samozřejmě přeladitelný filtr a regulaci úrovně, ale pro správné sladění by měla mít aj plynulý posun fáze (často nestačí prosté přepólování), subsonický filtr (další ochrana repráku před zničením) a ideálně i parametrický ekvalizér pro doladění celkového průběhu. Což opět není úplně triviální ani laciná věc.
Ten AV zesilovač nejspíš nějaké laborování se signálem pro buzení subu umí, ale radši bych se na to nespoléhal. Většinou to umí krokově dělicí frekvenci, fázi jen normal-reverse a úroveň.
Pro toho, kdo se vyloženě ve stavbě nevyžívá je tudíž nejschůdnější koupit hotový blok k vestavbě do subwooferu, který obsahuje všechno zmíněné. Dělá se to dnes často jako zesilovač třídy D se spínaným zdrojem, takže to má velkou účinnost a minimálně to topí. Ale samozřejmě to bude buď adekvátně drahé, nebo napodobenina.

Ještě mě napadá, že by mohlo být řešením vysomrovat od nějakého upgradujícího zvukaře použitý crossover pro aktiv (zvládne funkci výhybky) a nějaký levný zesilovač, stačil by i 2x200W zapojený do můstku. A sub udělat pasivní.

Ve všech případech bych si ale nachystal tak 8 tisíc. Radši víc.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 16 srp 2019 08:09 

Registrován: 30 črc 2019 19:14
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Středočeský
No, čím více zjišťuji, tím se mi do toho chce méně.

Na tom zesilovači jde zvlášť pro sub nastavit akorát dělící frequence na 100, 150, 200W a ještě hlasitost +-10dB. Nic víc.

Jinak stavebnice nejspíš padá, zase tolik v tomto oboru zběhlý nejsem. I když kdyby mi někdo poskytl elektroschéma a seznam součástek, asi bych to zvládl.

Somrovat bych mohl jedině od někoho tady na fóru, protože žádného zvukaře neznám.

Kompletní modul by asi byl tedy nejvhodnější volba, ale popravdě tolik se mi zase investovat nechce.

Dostal jsem ještě jeden nápad. Asi je to blbost.
Co použít tohle: http://www.alpine-electronics.cz/p/Prod ... w/MRV-M500
Stojí to pod 4k a mělo by v tom být vše. Píšou tam něco o přehřívání a vzhledem k tomu, že bych to nedával do auta, nebyl by problém přidat více hliníku a nějaký ventilátor.
Pak by k tomu stačil vyřešit asi "jen" zdroj a 4ohm reproduktor. Tím by se možná dalo vejít do 6k.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 16 srp 2019 09:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
S autozesilovačem je ten zásadní problém, že mimo autobaterie budeš jen těžko hledat cenově dostupný zdroj schopný dát tvrdých 14V při odběru v desítkách ampér. Jde to, ale zase je to hračka pro zdatného bastlíře. Nic co bych doporučil laikovi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aktivní subwoofer
PříspěvekNapsal: 16 srp 2019 09:53 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Ja by som to riešil klasickým PA koncakom z bazaru a niečo pred to ...... schopný ist do mostíka, väčšina má základne ochrany - niektoré aj základne filtre. Aj tie lacne vedia dodať výkon - vzhľadom na požiadavku ktorá padla hore.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group