Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 17:21


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 234 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 21 srp 2014 18:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Taky bych řekl, že na komerční bednu to není zase tak špatný. Čekal jsem něco horšího, podobnýho těm Wharfedale valdus 500.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 22 srp 2014 10:05 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já nevím, co to je za hysterii z plastových košů, koš z kvalitního plastu u nějakého basáku do osmi palců přece vůbec nevadí, o střeďáku ani nemluvě.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 22 srp 2014 12:03 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
laminat píše:
Já nevím, co to je za hysterii z plastových košů...


Bodejď, doma teď taky máme koš plastový a slouží úplně stejně jako starý plechový. A velká výhoda - když do něj něco vyteče, stačí ho osprchovat. Tamten rezavěl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 22 srp 2014 12:10 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
No dobre, tak plastové koše by problém ani neboli ale tá výhybka, časom sa bude musieť vymeniť lebo keď som pred basákmi videl tie malé cievočky z 1mm drôtu tak som sa nestačil čudovať...

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 22 srp 2014 18:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
No tak sa čuduj ďalej. Keby si videl výhybku v Tannoy Westminster Royal, tak by Ťa asi rovno viezli na iktovú jednotku. Hrajú bedne dobre alebo nie? To je totiž kritérium.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 22 srp 2014 20:01 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Podľa mňa hrajú dobre, ale tak čo ja už len môžem písať o tom ako hrajú, keď ja som v živote poriadne bedne nepočul...

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 23 srp 2014 16:26 

Registrován: 12 úno 2010 18:12
Příspěvky: 405
Bydliště: Frýdlant, ten v Čechách
Kraj: ČR - Liberecký
Já tvrdím že ne, a měl jsem to napojeno na více zesilovačů, které jsem měl momentálně doma. Konstrukce je chatrná, stěny kmitají, ale to je u všech sloupů dodávaných komerčně. Téměř.
Zvuk je mdlý, bez detailu, a syntetický. Ale je možné, že kdyby se vyměnily kondenzátory, jenom tenhle krok by to posunul, to mám potvrzené i ze starých tesel, i jiných beden, jak se to pročistilo.

Co se nachází v Tannoy Westminster Royal? Výhybka na dřevotřískové desce, propojená metodou nýty-dráty, budící dojem jako kdyby to stavělo dítě?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 23 srp 2014 17:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
No tak s týmto si dovolím nesúhlasiť, konštrukcia z 12-18mm(neviem presne, nemeral som to) DTD s výstuhami vo vnútri nemôže byť chatrná, je to dobre spravená pevná bedňa, mám odskúšané, že aj pri vyšších hlasitostiach nekmitá nič iné ako membrány basákov (a sem tam aj podlaha) a celkovo je ten zvuk na basoch veľmi dobrý, neduní to ale basuje to pekne od spodu.
Zvuck celkový ako taký, ako som už písal, neviem posúdiť, keďže na stredovýšky som hluchý, jediné, čo môžem napísať, je že výšky sú trochu agresívne, ale oproti ARV161 je to pre mňa stále raj pre uši...

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 23 srp 2014 18:24 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Pokud bedna nemá nějaké zásadní nedostatky v reprodukci, které uživateli vadí, tak pak je nesnadné bez sronání posoudit jestli je zvukově dobrá, anebo v něčem horší. Vím z vlastní zkušenosti, že třeba hojně kritizovaný přednes středů u 1PF067 08 mi nevadil, byl jsem na takový zvuk zvyklý, ale při porovnávání s jinou bednou byl tento jejich nešvar ihned patrný.
Čili být tebou, tak si buď od známého půjč jiný pár beden k poslechovému porovnání s možností okamžitého přepínání mezi bednami, anebo nech vše v původním stavu, pokud je pro tebe reprodukce docela vyhovující.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 13:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Oživuju si toto vlákno, protože dnes vám napíšu a ukážu, co vám komerční výrobce prodá jako svůj špičkový TOP výrobek, který se i dnes jako použité zařízení prodává v cenách 35-60 tis. Kč a mluví se o ní jako o jedné z nejlepších beden vůbec...řeč bude o legendě: Pioneer HPM-150. 8-)
(ale musím si nejprve dát dohromady dokumentaci, aby ste to viděli na vlastní bulvy)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 14:30 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
:o Kolik!? :shock:
A nechceš nám předtím dát nějakou tipovačku? :) Vsadím se, že to bude něco jako cívka před tím velkým šedivým reproduktorem, elyt před tím malým černým a před malým stříbrným a v lepším případě další svitek nahoře před tím generátorem Teslových záblesků :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 14:46 
Řádný člen

Registrován: 06 led 2014 11:42
Příspěvky: 192
Kraj: ČR - Ústecký
Tady máte schema výhybky...


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 14:51 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak aspoň u basáku jsem se trefil a ten zbytek není o tolik lepší :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 15:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Větší sranda jsou ty ostatní věci, než schéma výhybky... :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 16:05 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jako co, že je bedna chatrná a drnčí, a mezi basákem a tím ministřeďákem je "díra"? o piezo supertvítru nediskutuju, ten je tam do počtu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 16:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já jsem nikdy žádné bedně od Pincků nevěřil... na to jsem jich příliš moc sám prodal.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 16:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
TLU, bude mereni? To by mohlo byt zajimave.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 26 zář 2016 16:59 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
kodl: Ale zase se jich musím zastat, ten supertweeter rozhodně není piezo ale spíše tlakáč.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 27 zář 2016 18:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Takže jak jsem avizoval, dnes se seznámíme s jednou z legendárních soustav let 80-tých. HPM-150 byly vlhkým snem mnoha hifistů a i dnes jsou velmi vyhladávaným a vzácným vintage hifi. Stojí za nima konstruktér z JBL, který navrhoval i slavný JBL L100 Century. Ono je to koneckonců na té bedně i vidět (to samý platí pro HPM-100). Jak jsem se k nim dostal? No, oslovil mne kamarád-vlastník, že je s nima sice spokojenej, ale jestli by je šlo odladit podle současných zvyklostí a tím je kopnout zvukově o něco dál. Aby ste nemuseli hledat, na internetu, jak vlastně tyhle almary vypadají, tak tady je obrázek:
Obrázek
Jedná se o 4-pásmovou defacto sloupovou soustavu celkových rozměrů 450x985x410. Ozvučnice je bassreflexová, pracovní objem 15" hloubkového reproduktoru je 95L. Celá bedna je vyrobená z dřevotřísky o síle 20mm, přední stěna má 30mm. Bočnice jsou opatřeny pravou dýhou, na zbytku bedny je černá fólie.
Možná se teď zeptáte, kde je vlastně to čtvrté pásmo, když je vidět jen tři repráky...No, ta prapodivná věc nahoře, co vypadá jako stojánek na CD-čka, nebo izolátor pro vedení vysokého napětí je taky reproduktor. Je to vysokotónový měnič pro přenos pásma nad 8,5kHz. Angličtina má pro to výstižný název - supertweeter. Takhle ta věc vypadá zblízka:
Obrázek
Určitě vás zajíma, co to vlastně je a jak to funguje. Ukázal bych vám, jak to vypadá rozebraný, ale bedny nejsou moje, takže ten měnič rozebírat nebudu. Krom toho, na netu lze dohledat fotky. Ve středu je válec průmeru asi 4-5cm, kterého povrch obaluje membrána z mylaru a v podstatě lze říct, že je to druh páskového měniče. Průhledný talířky z akrylátu jsou pak zvukovody. A k čemu je to zařízení dobrý? Aby to vyzařovalo všesměrově, neboli omnidirectional, neboli 0-360°. Tohle samozřejmě platí jen v horizontální rovině. Aby ste neřekli, že už dávno nebyl žádný obrázek, tak tady je frekvenční charka 0-90° horizontálně v kroku 15°. Ukázal bych i zkreslení, ale já blbec si to neuložil. Řeknu ale, že je to dost bída...
Obrázek
Je vidět, že horizontálně je opravdu v zásadě všesměrový...i když úplně stejný to ve všech směrech není...ani nemůže, kecá tam do toho i bedna...
Další věc, na kterou se koukneme trochu zblízka je basák. Monumentální 16" hliníkový odlitek s membránou z jakýhosi kompozitu a pěnovým závěsem:
Obrázek
Obrázek
Taky vám ten magnet přijde malý? No...to se vám nezdá. Je malý a ten krásný kus hliníku je bohužel docela bláto.
Obrázek
Při pohledu na TS-ka samozřejmě nejde vyvodit, jestli je to reproduktor dobrý, nebo špatný. Lze z toho vydedukovat tolik, že motor to má dosti slabý a hodí se to max. tak do uzavřenky. Ještě lépe by mu slušela OB. Pioneer to však podle tehdejší módy strčil sice do uzavřenky, no udělal tam jakousi díru s rourou o průměru 10cm a délkou 15cm. Čímž vznikla ozvučnice bassreflexová. Po stěnách je sice poměrně hodně tlumení, které účinek helmholzova rezonátoru značně tlumí, no stejně to dole vypadá takhle:
Obrázek
Co z toho vyplývá? No že to bude mít hodně, hodně basůch. Hrb na 60Hz bude možná na někoho působit monumentálním dojmem, no ve skutečnosti to bude mít daleko od toho, jak to má hrát ve skutečnosti. Jinak je ten basák celkem fajn...
Obrázek
Co tam máme dál? Aha...střed a výšku...
Obrázek
Obrázek
Oba repráky mají hezké příruby ze škrábaného hliníku. :)
Tak se zastavíme nejdřív u toho střeďáku. Papírový 4" s vysokou citlivostí (kolem 95dB), velmi dobře tlumený, čistý až do 10kHz (do tolik se samozřejmě vzhledem k poměrně vysoké směrovosti použít nedá).
Obrázek
Škoda toho propadu kolem 600Hz, kterej je vidět i na impedančce. Stejně to ale není reprák k zahození. Vůbec ne. Já bych ho bral...ale ne k 16" basáku a ne do tyhle bedny. Chtělo by to hezkou štíhlou bedýnku a dobrou osmičku pod něj. Dělení nad 700Hz strmým filtrem je totiž nutností...
No a pak tady máme výškáč. Žádná kalota, ale poctivý 2" papírák...skoro stejný, jako LE-25 u spomínaných JBL L100 Century. Co bych vám jen k němu...rezonančka 1150Hz, použitelný od cca 2,5kHz a charkou trochu připomíná naší tesláckou ARV161/168. No zkreslení je ve skutečnosti někde jinde, navíc mimo osu tak rychle nahoře nepadá a celkově je ten výškáč na poslech velmi příjemný a strčí do kapsy leckterou kalotu.
Obrázek
Když si to zatím tak nějak sečteme, tak zjistíme, že v bedně jsou namontěné celkem fajn měniče. Ano, jsou. Problém je však v tom celku. Široká a hranatá bedna, nesprávné rozmístnění měničů a jejich nezapuštění, nesprávná kombinace měničů (navázání basák-střeďák) a blbá výhybka - to všechno z toho dělá z dnešního pohledu jen podprůměrný výrobek s technickou hodnotou možná tak 10 000 Kč.
Výhybka je vůbec samostatná kapitola. Basinga už tady postnul to "složitý" schéma, tak á vám ještě ukážu, jak ta výhybka vypadá ve skutečnosti.
Obrázek
Nemýlíte se, cívky jsou opravdu na feritu a opravdu je to výhybka pro 4-pásmo. Od ní pak vedou signály pomocí drátků průřezu sotva 0,5mm2 k L-padům (regulátorům úrovní středů a výšek) a samotným měničům. Já sice nejsem za používání drátů průřezu 4mm2 apod. v bednách, protože je to jednak zbytečné, jednak to nadměrně namáhá vývody měničů. No tohle je zase opačný extrém. Ideál je tak 0,75-1mm2 na střed+výšky a cca 1,5mm2 na basák. No a jak tahle výhybka funguje? Přesně tak, jak se dalo očekávat.
Obrázek
Je to sice dost blbě vidět, ale všimněte si, jak se na zvuku podílí supertweeter. 90° mimo os se už na tom podílet tak nějak bude, no jinak je tam víceméně jen na okrasu a na škodu zároveň. Jeho fáze je tak divoce roztočená, že navázat to nějak smysluplně na výškáč a udělat tak legitimní 4-pásmo nelze ani se sebedokonalejší výhybkou. Takže zůstavá jen ho použít tak, aby z toho při přiložení ucha něco lezlo a zároveň to nejméně poškozovalo výslednou charku. Při pohledu na simulaci bude asi každýmu jasný (každýmu, co umí číst grafy), jak tenhle celek asi hraje. Rozhodně zapůsobí na první dojem. Zvuk bude velice detailní a otevřený s mohutným basem. No po delším poslouchání a především vyšší hlasitosti se z toho vyklube to, co je to ve skutečnosti: Uduněná, prezentní bedna, kde při vyšší hlasitosti a komplexní nahrávce (nedejbože metalu) okamžitě dochází ke zhroucení a slití zvuku do neposlouchatelné hučící a syčící masy.
Jak se se starou legendou popasuju a co se mi povedlo s ní udělat napíšu příště... :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co nám výrobci prodávají...
PříspěvekNapsal: 27 zář 2016 20:06 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych do toho bazmeku nahoře vestavěl modrý LED-ky.

Hučící a syčící... To nejspíš budou Huuu-sss-tý bedny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 234 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group