Poslední návštěva: Právě je 02 kvě 2024 01:21


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 574 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 05 bře 2024 22:30 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 143
Kraj: ČR - Zlínský
ransom: Diky, budu moc rad.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 05 bře 2024 23:37 

Registrován: 01 pro 2011 21:34
Příspěvky: 15
Kraj: SR - Trenčianský
Iba zo zvedavosti, je možné použiť aj cievku s takýmto jadrom? https://www.soundimports.eu/en/jantzen- ... y4wLjAuMA..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 07:29 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Železoprach? To by bylo něco mezi plechy a feritem. Ale nejsem si jistý, že jsem správně rozklíčoval popis.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 09:11 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 143
Kraj: ČR - Zlínský
vlk99: Odpovedet s jistotou neumim, ale u Jantzen Audio 000-5372 neni uveden zadny saturacni udaj. A vzhledem k tomu ze je ve stejne sekci jako IC183 kterou doporucil TLU tak se da predpokladat ze to jako ferit nebude.
Jen pro zajimavost, na zaklade prispevku Unicorna jsem se dival na parametry feritovych Visatonu LR a Monacoru rady LSIF a tam tyto udaje uvedene nejakym zpusobem jsou. Kuprikladu u 3.3mH LR Visaton uvadi Saturation current 12.1A a Monacor uvadi u LSIF-330 Power rating 30W.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 10:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Však pokud to chcete mít v podstatě zadarmo, dejte tam jen 10u kondík před střeďák a 3u3 před výšku a bude to taky hrát. :lol:
Opravdu je potřeba si u těch feritů dávat pozor na ten saturační proud. Ta visatoní LR vyhoví pro běžné domácí výkony bez problémů, monacoří LSIF tak maximálně v nějakým kompenzačním RLC, kde neteče velký proud. Ono totiž dosáhnout 30W na basech ve špičkách není žádný problém a člověk nemusí hrát ani extra nahlas. Kdo chce vyhazovat peníze, ať jí klidně zkusí - já už to kdysi zkoušel a vím přesně, jaký bude výsledek. Kupoval jsem je tehdy pro výhybky reproduktorů v palubce auta, kde je to navíc zespoda ořezaný asi od 150Hz. To je taková maximální možnost jejich využití. Ten jantzen bude asi opravdu železoprach, ale vzhledem k rozměrům 35x45 to může bejt taky zrádný - ale chtělo by to zkusit a změřit zkreslení. Já osobně bych ale do toho nešel, protože Dayton Audio IC183 stojí o 100Kč víc a je to sázka na jistotu. Akorát bude potřeba z toho několik závitů odmotat.
Hele, výhybky jsou vždycky drahá záležitost a ty nároky na součástky jsou +- podobný, jestli stavíte bedny z repráků, co jste našli v kontejneru, nebo koupíte nový měniče střední třídy. S tím já nic neudělám a pláčete na špatném hrobě. Pořád ale máte možnost si cívky motnout ručábo a použít kondíky z výprodejů (a poskládat si potřebný hodnoty). A pak vás výhybky vyjdou čtvrtinu toho, než když nakoupíte Bennic, Dayton, Jantzen, Visaton, Mundorf, Miflex atd. v Reproobchodu nebo na Soundimports. Tak to prostě je. Myslíte si, že já pro levný projekty používám všude drahý značkový součástky? Ne. Využívám různých cívek ze starých výhybek, které přimotám, nebo odmotám...pak věci, co mi kdo věnoval atd. Někdy dokonce někam vrazím i starý krabičák TCxxx, pokud ho mám proměřený a vím, že je 100% OK. Holt ale pokud potřebuju cívku s jádrem kvůli vysoký indukčnosti a nízkýmu Rdc, tak jí prostě musím koupit a vím, že tam nemá smysl šetřit. Páč kdo nechce platit, platí dvakrát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 11:31 
Řádný člen

Registrován: 26 led 2022 11:08
Příspěvky: 220
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
ransom píše:
Jestli chceš, tak ti dvě jádra pošlu.

tucnak 01
Když si plechy 12,7 x 76,5 ve štosu cca16mm nacpeš do vzduchový civky cca 600-650uH
Měl bys být nad požadovaný 2,7mH s drátem 1mm i pod 0R5
V praxi potřebuješ aby d tlumivky bylo >20 mm
Pak jsi s náklady na obě na 500-600( 2x janzen + 2x poštovné),
pokud máš a nebojíš se epoxy ;)

Pokud to chceš "za hubana" a nespěcháš,
pak od Ransoma můžu plechy stáhnout ke mně a dvě špulky věnuju.

_________________
saigaholic


Naposledy upravil 4mike dne 06 bře 2024 14:48, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 14:01 

Registrován: 01 pro 2011 21:34
Příspěvky: 15
Kraj: SR - Trenčianský
Asi došlo k nepochopeniu. Ja osobne by som použil riešenie od TLU, alebo to "trafo" od Monacoru,
iba ma zaujímalo keď som na tie cievky tými čelami z kovu - železoprachu narazil, či a ako sú vlastne vo výhybkách použitelné...určite sú, inak by ich nevyrábali. Takže z dnešného príspevku TLU mi vychádza že sú použiteľné na nejaký ten kompenzačný RLC člen... a myslím a som stotožnený s tým čo TLU napísal v posledných dvoch vetách jeho príspevku.
Berte to prosím tak, že nemám elektrotech. vzdelanie, som stavbár, ale výhybku podľa schémy si viem postaviť s tým že sa snažím dodržať všetky údaje zo schémy. Na to si veľmi vážim čas, znalosti a skúsenosti autora projektu, či už je to TM380 alebo niečo luxusnejšie. S pozdravom, Laco.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 06 bře 2024 14:06 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 143
Kraj: ČR - Zlínský
TLU: Jen abys chapal mou motivaci se par prispevku nahoru na ten ferit takto debilne zeptat a rozpoutat tuto diskusi - ja tady totiz zrovna ten Monacor LSIF-330 mam, jeste z dob kdy sem vedel jeste daleko min nez ted. Neber to tedy prosim zle, s Tvymi pripevky do puntiku souhlasim. A uz dobre chapu proc ho zrovna sem nedam a zustane v krabici nekdy napriste.

4mike: Diky za tip a ochotu. Otravovat s motanim urcite nebudu, to zvladnu sam a taky bezne zrecykluju co se da. Jen jak jsem psal, kde se dostat k plechum do I jader proste netusim.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 08 bře 2024 15:33 

Registrován: 13 lis 2016 17:08
Příspěvky: 12
Kraj: ČR - Olomoucký
vlk99 píše:
Iba zo zvedavosti, je možné použiť aj cievku s takýmto jadrom? https://www.soundimports.eu/en/jantzen- ... y4wLjAuMA..


Troels používá tyhle cívky běžně k basákům - i k velkým, tak tam asi problém s přesycením nebude. Mám je u Faitalů 3WC-10. Akorát nejsou úplně levné, to ale v poslední době žádné cívky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 08 bře 2024 20:35 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ono by nebylo pod věci provést na nějakém kuse revezní inženýring. Napadají mě i takové kombinace jako jádro z plechů doplněné rozptylovými disky na čelech. Železoprach se dá identifikovat poškrábáním a kapkou kyseliny.
Zcela určitě existují lisovaná jádra schopná fungovat v basové větvi při větších proudech na nižších frekvencích. Akorát se mi nikdy nedaří vyčíst na jistotu takový údaj z popisu prodejce. Takže bych se orientoval na zkušenosti seriózních konstruktérů.

Kdyby mi někdo nějakou takovou cívku poslal, můžu jen tak pro srandu zkusit improvizované měření magnetizační křivky při 50Hz ze sítě. To je shodou okolností asi tak nejnižší frekvence, při jaké se v nahrávkách běžně vyskytuje signál s plnou úrovní.

Sám si budu dál dělat velké tlumivky na sloupkách z trafoplechů. Když se tučnák ptá kde brát, tak v elektrošrotu. Občas prostě naporcuju nějaké staré transformátorky, které sbírám kudy jako elektrikář chodím. Plechy I vhodné velikosti si dávám stranou a skládám si z nich sloupky. Svážu izolačkou, zasmrknu do smršťovačky a vinu ručně přímo na ně bez kostry. Většinou se vejdu do dvou až čtyř vrstev, nakonec to zase celé zavařím do větší smršťovačky. Vypadá to pak jako hovno se šňůrkou...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 10 bře 2024 23:55 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1807
Kraj: ČR - Jihomoravský
píšou, že je to železoprach, ten je problém přesytit i jako toroid, to se musíš fakt hodně snažit, žlutobílý jádra 27mm jsem používal v DC/DC pro led, kde to chodilo na 1A, step down z 50V na 10V nebo 30V (50kHz, výš ten železoprach začal topit), podle led, naopak problém byl vytvořit 1mH, při použití 0.6mm drátu byl ten toroid skoro plnej a padly tam odhadem 3m drátu. Tj pokud je ten magnetickej obvod úplně otevřenej, tak nebude mí zrovna vysoký, a bude na tom muset být hodně drátu, odhaduju tak polovina co na vzduchové cívce.
Na druhou stranu cenovka je celkem příjemná, možná si nějaký kousky objednám.
To ransom: jak měříš magnetizační křivku? dvoukanál osciloskopem, signál z bočníku na vychylování X a Y napětí na (sekundární?) cívce? nebo na sílu bod po bodu, dokud roste napětí na sekundáru (nebo přímo na cívce) úměrně proudu do cívky?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 11 bře 2024 13:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já jsem hrubián. Na sílu.
V tomhle případě regulační autotrafo, za něj trafo se sekundárem cca 10V/20A, bytelnej omezovací rezistor v kýblu s vodou - a jedem.
Ono se to na otevřeným jádru nebude moc lámat, ale myslím že to bude vidět.
Druhá možnost je budit to proudově a sledovat osciloskopem šišacení úbytku na cívce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 11 bře 2024 15:26 
Řádný člen

Registrován: 26 led 2022 11:08
Příspěvky: 220
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
a co takhle VSM ?

_________________
saigaholic


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Diskuze k projektu: 3-pásmo "TM380"
PříspěvekNapsal: 20 bře 2024 21:52 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 143
Kraj: ČR - Zlínský
Tak novou modifikovanou vyhybku pro TM380 jsem zplichtil. Ukazovat to nechci :-)

Rozhodne musim rici ze to stoji za to, nemam sice moznost primeho srovnani s puvodni verzi protoze vyhybky jsem predelal, ale od prvniho momentu kdy jsem si to pustil je to proste vyrazne lepsi. Samozrejme to nejde tak dolu jako jine bedny ale vzhledem k osazeni je az neuveritelne jaky se z techto starych Teslackych repraku da vykouzlit fajn zvuk.

Velike diky TLU za simulaci a zverejneni modifikace vyhybky. A ransomovi za obrovskou pomoc pri vyreseni pro mne nejproblemovejsi civky 2.7mH v basove casti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 574 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group