Poslední návštěva: Právě je 23 srp 2019 08:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo UMD365
PříspěvekNapsal: 12 bře 2019 18:48 
Řádný člen

Kraj: SR - Trenčianský
Protože jsem se potřeboval zbavit nějakých reproduktorů (konkrétně Monacoru SPH-174KE a Daytonu ND16FA-6) a skeletů po "úžasných" bednách Hyundai 766, rozhodl jsem se namontovat na boudy nová čela a využít přebytečných měničů tam. Pochopitelně nejde rozumně spojit 6,5" středobas se 0,6" kalotkou a bylo potřeba něco vsunout mezi ně. Taky to muselo dávat nějaký ekonomický smysl, takže jsem začal hledat levný použitelný střeďák velikosti 2-3". Volba nakonec padla na fullrange Monacor SPX-30M. Měl jsem ten reproduktor už dřív vyzkoušený a pro tento účel byl akorát. Jeho vysoký zkreslení pod 500Hz a výkonová díra nad 7kHz v tomhle případě nevadila. V inkriminovaným pásmu (zde 750-4500Hz) umí podat slušný výkon. Zhotovil jsem tedy nové čelo z bukovýho masivu, zapuštěn je jen výškáč, hrany jsou zaobleny. Výhybku jsem od začátku uvažoval co nejjednodušší a tady to použité měniče i umožnily. Výhbyka tedy vyšla skutečně jednoduchá. Ozvučnice je bassreflexová, objemu cca 25L. Nedávno se tady vedla polemika ohledně vhodnosti reproduktoru s vyšším Qts do bassreflexové ozvučnice, takže krom obvyklých simulací a měření zveřejním i kompletní měření nearfieldu basáku, kde je krásně vidět, že i reprák s Qes kolem 0,7 může být do bassreflexu vhodný a že se skutečně nelze řídit pohledem na jeden parametr.
Pokud se mám vyjádřit ke zvuku...tak říkám, že to hraje úžasně. Navzdory lowcost měničů, poměrně chatrné ozvučnici a jednoduché výhybce nemám slov. Soustava si reálně umí sáhnout pod 40Hz, hraje velmi živě a vyrovnaně. Myslím, že celkem v pohodě nechají za ebou i některé mé dražší konstrukce a možná by neudělaly ostudu ani vedle takových URS3100. Když člověk uváží, že všechen materiál včetně terminálů, kabeláže a bassreflexů lze v pohodě pořídit za cca 4500Kč (bez ozvučnic)...
Samozřejmě je nutno přihlížet na jejich velikost a nelze s tím ozvučovat nějaké větší místnosti než cca 20m2, protože pak už prostě výkonově nestačí - jako drtivá většina jiných malých sloupků s jedním 6,5-7" středobasem.

Ozvučnice: Jednoduchý kvádr, materiál 18mm DTD nebo MDF, základní rozměry 200x860x250mm. Lze je samozřejmě postavit jako nižší regál (bassreflex pak dozadu), nebo ještě vyšší (materiál přidávat dole). Hloubka se pak individuálně upraví tak, aby čistý objem pro basák vyšel cca 25L. Hrany čela doporučuji zaoblit nebo zkosit (podle výkresu). Reproduktory se nezapouští, pro výškáč se vyřízne příslušný přesný otvor, do něj se výškáč natlačí a zezadu zalepí (já to zalil tavnou pistolí) a tím vlastně dojde i k jeho zapuštění. Komora pro střeďák má mít čistý objem 0,8-1L a tlumí se v celém objemu klasickou vatou. Komora pro basák se pokryje po stěnách cca 4cm vrstvou PE rouna. Kdo nemá rád bassreflex, může bednu řešit i jako cca 15L uzavřenku.
Výhybka: Cívka před basákem na trafoplechách, zbylý dvě vzduchový. Kondík v basový sekci bipolární, ve středové MKT a u výšek ideálně MKP. Rezistory drátové, zde postačí všechno na 5W.
Bassreflex je použitý Monacor BR-60TR bez jakýchkoliv dalších úprav (bez zkracování).

A nakonec jako obvykle obrázky:
1. 3x foto sestavených beden
2. simulace celkové frekvenční charakteristiky v referenční poslechové ose (tradičně 30° horizontál)
3. simulace směrové charakteristiky od 0 po 90° horizontál v kroku 15°
4. simulace celkového vyzářeného výkonu a index směrovosti
5. naměřená impedance
6. naměřená celková frekvenční charka v referenční poslechové ose. Zde se to na výškách mírně liší od simulace, protože na mých kusech jsem si nechal výšky podle své libosti mírně zvedlé
7. naměřené směrovky 0-90° po 15° (odchylka od simulace podle bodu 5.)
8. schéma zapojené výhybky
9. výkres skeletů (pokud by byl nečitelný, pošlu mailem v lepším rozlišení)
10. surové nearfield měření basáku v ozvučnici. Modrá křivka zobrazuje frekvenční průběh basáku s připočítaným bassreflexem a odečítaným bafflestepem. Krásně je vidět, že i basák, který by se při pohledu na TS parametry do bassreflexu nehodil se ve skutečnosti může do BR ozvučnice hodit velmi dobře.

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

Offline Profil E-mail  

Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMD365
PříspěvekNapsal: 12 bře 2019 18:50 
Řádný člen

:)

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 12 bře 2019 19:37 

Kraj: ČR - Jihomoravský
Zajímavej lowcost. ND16 mám v minibedýnkách s ND91 a za mě dobrý.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 12 bře 2019 20:20 

Vzhľadom k nákladom a zapojeniu výborné !

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019 06:17 
Moderátor

Kraj: ČR - Královéhradecký
Kde se dají koupit ty Hyundai 766?

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019 07:06 
Řádný člen

Kraj: ČR - hl. m. Praha
Asi všude. Od té doby, co tady TLU přinesl jejich recenzi, furt mi vyskakuje na ně kontextová reklama.

Online Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019 08:48 
Řádný člen

Třeba tady. :D
https://www.electronic-star.cz/HiFi-a-T ... d_10031887

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 26 dub 2019 20:58 
Moderátor

Jdu tedy stavět taky. Regálovky. Do červnového srazu to nestihnu, ale do budoucna budou každopádně u mě ke slyšení.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 26 dub 2019 22:24 
Řádný člen

Kraj: ČR - Středočeský
Tamtamy fungují spolehlivě. Už jsem zaslechl, že jde o absolutní unikum... :mrgreen:
Asi je vezmu říznu je napůl a s někým se rozdělím.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 26 dub 2019 23:21 
Řádný člen

Jaký tamtamy? :D

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 26 dub 2019 23:31 
Řádný člen

Ty co šíří zprávy. Někdy třeba trochu jako tichá pošta... :)
V tomhle případě jen samé chvalozpěvy. ;)

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 27 dub 2019 23:46 

Kraj: ČR - Olomoucký
Tak se musím podělit o radost, kterou mám s těchto beden, protože jsem majitelem.
No co říci o zvuku, pro mě výborný. Výšky nejsou tak ostré ( aresivní) a přitom v nahrávkách zřetelné. Někdy jich je méně , ale né vynou beden. Přímé srovnání s monitory Dayton osazeno řadou RS ,stavěl na zakázku TLU pro jednoho borce. Pak s bednami LSM. Hrají rozdílně a přitom výborně.
Spodní pásmo umírněné, ale přitom jdou dost hluboko na to jam jsou malé. Takový malý a hubený bedýnky, ani né 90 cm vysoké.
I u mě doma kupodivu na spodních frekvencích žádné dunění či jiné artefakty, které se projevují u některých beden co jsem měl ( mám).
Na to že na nich mám naposloucháno pár desítek minut, prostě radost poslouchat. Hraji na nich snad vše - rock, pop, folk, country , el. hudba i vážná hudba se line z repráků.
Takže zase pochvala pro TLU za velmi dobrý projekt.

Pokud pojedu do Skalice a v plánu to mám, tak je vezmu sebou. Jsou dobře skladné a krásně se vejdou do auta.

Naposledy upravil Jirik97 dne 28 dub 2019 22:57, celkově upraveno 2

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019 08:25 
Moderátor

Celou dobu přemejšlím, kdo že asi ty prototypy od TLU koupil a jestli by se nějak nedaly na minisraz dostat. Takže tímto tě napevno zavazuji k účasti. Bez možnosti omluvy.

Já ty svoje regálovky budu dělat stylem stejná šířka, stejný objem, větší hloubka, stejný basreflex, takže by výsledek měl být de facto totožný. Ale protože je chci instalovat do své obytné haly (výměra 140 čtverečných stop), budu to už dělat zrovna jako finál s povrchovkou. Jinak mi tam budou navždycky strašit v surové DTD s čumícími vruty a s fleky od lepidla a od kafe. Ovšem jak se znám, zabere mi to celý rok.
Teď zrovna si rozkresluju přířezy, za chvíli jedu do Hornbachu na velký nákup...

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019 10:44 
Řádný člen

Kdybych doma neměl momentálně tolik bedniček,tak bych Tě snad poprosil ať to nechách nařezat na dva páry. Kdyby Jiřík měl regály tak bych mu nabídl výměnu za URS. ;) Bohužel samá kdyby...

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019 22:12 

Tak to jsem si zavařil. Tak se přiznat a tím si sepsat rozsudek ..... :lol:
Samozřejmě je přivezu.Pokud nedorazím osobně, tak se je pokusím po někom poslat na minisraz.
Mě osobně by zajímalo jak se tato sestava repro chová v uzavřence. Jak moc to ovlivní spodní pásmo
a jak to bude hrát ve větší místnosti. To by se museli nachystat aspoň surové skelety a pak repro na místě předělat do uzavřené skříně. Což asi také nebude realizovatelné, ale aspoň mám o čem přemýšlet.

Jinak i středně velké regály by nebyli špatné, je to na zvážení ještě trochu poladit design a výborné bedny

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 29 dub 2019 07:13 
Moderátor

Jak - pokud nedorazím osobně? Ty jsi přeci taky žádoucí exemplář k vidění.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 29 dub 2019 13:36 

tak přemýšlím co odpovědět a napadlo mě - Sorry jako :)
Když to nepůjde tak s tím nic nenadělám, však to znáte.Těší mě, že je zájem.
Dám vědět v jiném vláknu.

Naposledy upravil Jirik97 dne 05 kvě 2019 20:27, celkově upraveno 1

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 29 dub 2019 19:58 
Řádný člen

Tak uzavřenka objemu cca 15L samozřejmě nepůjde tak hluboko.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2019 19:18 
Moderátor

Neplánovaně mi zbyla chvíle na lepení.
Musím uznat, že v Hornbachu v Hradci opět řežou velice přesně. Jednou to lítalo milimetr sem, milimetr tam, a ještě navíc byl jeden kousek o několik stupňů z úhlu.
Vlevo je vidět plochá komora pro střeďák (cca 1,1 dm3), sem tam nějaká výztuha. Kdo mě zná, nemůže si nevšimnout, jak se postupně zbavuju posedlosti tlustým materiálem. Tady jsem vystačil s DTD tloušťky 18 a dokonce 16 mm! Celé to vyšlo pod šest stovek.
Surový korpus má výšku 565, hloubku 343 a šířku 208. Na boky přijde 1,5mm buková dýha a dopředu čelo z (přiznaného) multiplexu tl. 18mm.
Příloha:
korpuz.jpg

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2019 20:26 

Ransom: tak to vypadá, že do srazu to bude hotové. Pak se uvidí co bude lepší na umístění, jestli regál či sloup.
Přeji hodně štěstí v započaté práci a brzké dokončení.

Offline Profil E-mail  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]