Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 11:57


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 11:35 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Celý tohle kouzlení je to jen o sugesci. Přepojíš to jinak, což zabere nějaký čas a energii. A potom, pod vlivem toho co kdo kde řekl či napsal, tak dlouho poslechem hledáš něco jinýho, až se ti to začne doopravdy zdát.
Určitý technicky odůvodněný smysl snad má biamping. Ale ani tam bych nečekal žádný kulervoucí zázraky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 11:43 

Registrován: 29 pro 2017 11:19
Příspěvky: 85
Bydliště: Okr. Litoměřice
Kraj: ČR - Ústecký
OK, dik.
Beru to jako zabavu, kdyz uz jsem se s tema bednama tak prdel.
:P


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 12:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Máš je fakt pěkný. Jestli se podařilo zopakovat konstrukci bez odchylek, vím přesně jak hrajou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 23:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Někde jsem četl zdůvodnění přínosu biwiringu.

Jde o to, že dynamický reproduktor funguje též jako dynamický mikrofon. Nejde o to, že by snad basák chytal nějaké zvuky z místnosti, ale o to, že se cívka basáku pohybuje trochu jinak než odpovídá proudu z výstupu zesilovače. Stává se tedy zdrojem signálu, který není obsažen v nahrávce. Tento signál pak proniká do vysokotonové části.

Pokud použijeme biwiringu, pak tento parasitní signál musí projít vedením k zesilovači a zpátky do bedny, přičemž uprostřed je vedení ještě zatíženo malým vnitřním odporem zesilovače.

Vysvětlení vypadá věrohodně, ten basák zdrojem nežádoucího signálu být musí, to je zcela zřejmé. Je jen otázka, jestli ten basákem generovaný signál má nějaký slyšitelný vliv a není přitom dostatečně zamaskován užitečným signálem a utlumen ve výhybce.

Biamping by tento případný jev odstranil úplně.


Naposledy upravil deaf-layman dne 27 led 2019 02:51, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 00:34 

Registrován: 04 zář 2016 15:56
Příspěvky: 171
Bydliště: Piešťany
Kraj: SR - Trnavský
A čo vlastne chces dosiahnuť?
Inak výsledok bude hovno - nie sú rozdiely v tom co popisujes.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 09:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Reprákem generované napětí sežere zesilovač. Reprák by si jinak dělal co chce (každý si může zkusit poklepat na membránu basáku připojeného na zesilovač a odpojeného). Říká se tomu "tlumení", a jak moc to zesilovač žere, to objektivně popisuje jeho "činitel tlumení". Praxe ukazuje, že už zdánlivě mizerný činitel tlumení kolem 40 naprosto vyhovuje. Jen nepatrná část té reprákem generované a zesilovačem sežrané energie vytvoří napěťové úbytky na kabelu, dané jeho impedancí. A ta je velmi malá. Leda že bys použil extrémně tenké a extrémně dlouhé kabely. Potom by sice bi-wiring skutečně parazitní signály už znatelně potlačil, ale zase by přenos spolehlivě zkurvil jiným způsobem.

Zajímavé je i tohle - proč někdo považuje za tolik důležité oddělit basovou větev od středovýškové a je mu přitom jedno, že by si úplně stejně mohl překážet středový reprák s výškovým. Dokonce by to mohlo potenciálně být ještě rušivější (pokud by třeba střeďák nebyl zatlumený děličem nebo sériovým rezistorem). Prostě proto, že ucho je nejháklivější na nepravosti právě ve vyšším středním pásmu. Někdo může nabýt dojmu, že se největší napětí generuje na basáku, protože má viditelně největší výchylku. Ale to generované napětí je dané rychlostí, ne výchylkou. Přitom střeďák pracuje většinou ještě v části spektra, kde je nejvíc energie. Jeho výchylka je malá, ale rychlost velká. U třípásmových soustav by tedy měl být dokonalým řešením tri-wiring. Kurňa, to je nápad na kšeft! Kdo do toho půjde se mnou? Pak ještě máme čtyřpásma...

U těchhle (existujících) jevů je vždycky problém s jejich správnou interpretací. Na dezinterpretacích (úmyslných i neúmyslných) se dají stavět dechberoucí vzdušné zámky. Sebevětší hovadinu pak může šikovný manipulátor-kšeftař prodávat za desetitisíce. Nebo může amatér-nadšenec v dobré víře donekonečna laborovat, než aby si prostě sednul a poslouchal místo vlivu kabelů svou milovanou muziku. Je na každém, co si vybere. Sám za sebe pouze nabízím střízlivější pohled. Cílem je radost z poslechu. Každý ať se k ní dobere po svém.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 11:58 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Já jsem měl s URS jediný problém. Než jsem přesvědčil manželku, že tyhle bedny do obýváku patří. :lol: Zkoušel jsem si pustit CD co mám v autě z YT a pod a to se ale fakt nedalo. :D
Plánuju ještě poličku na gramec.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 12:21 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Scarabeo: Předpokládám, že má spolubydlící by výměnu otřískaných ARS 850 za tohle radostně uvítala.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 13:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
ransom : A to je právě ten problém - lidi neposlouchají muziku ale zařízení. Často si začínají vybírat právě různé testovací nahrávky, které se jim jinak vůbec nelíbí a za normálních okolností by o takový blbosti ani nezavadili. A příkládají význam různý duchařině, přičemž jim unikají ty skutečné problémy. Snaží se o víc výšek výměnou kabelu za nesmyslný částky, přitom mnohem efektivnější a levnější je třeba změření frekvenční charakteristiky (ideálně v místě poslechu) a úprava rezistoru před výškáčem ve výhybce. Nebo rovnou pootočení knoflíkem "Treble" na zesilovači.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 13:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Klasická záměna prostředku a cíle. To máme asi vrozené. Místo odpočinku se vyčerpáváme náročnou dovolenou, třeba.
Nejlíp hraje jakákoli neodfláknutá sestava. Ale jen za podmínky, že dovedu vypnout a hodit nohy na stůl, místo neustálýho běhání kolem kabeláže. Když tam je něco vyloženě špatně, ono si to řekne samo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 13:57 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Lamináte třeba uděláme kšeft. ;) Ba ne. Hodně věcí jsem vyměnil, tady ale změnu neplánuju.
Hraju bez úprav a korekcí a jsem spokojen. Nohy na stůl si klidně dám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 14:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Scarabeo: Neuděláme, u mne přichází v úvahu pouze doplnění, nikoli záměna.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 11:37 
Řádný člen

Registrován: 19 srp 2018 12:08
Příspěvky: 2
Bydliště: Mikulov
Kraj: ČR - Jihomoravský
Zdravím,

tak jsem se rozhodl, že se také přidám do skupiny lidí, co doma poslouchají USR3100. Jen je asi budu muset prvne nějak "zhmotnit" :D v jeden hrající celek. Vlastnoručně, jako všichni tady. TLU jsem požádal o vstupenku do klubu a objednal na soundimports měniče. Doteď to šlo dobře.
Včera mi doma přistál balík a už při pohledu na štítek mi to přišlo málo. Celková váha 6,6 kg... Po otevření se potvrdila obava. Nejsou tam střeďáky!! :o Dnes jsem psal email na obchod, s fotkama balíku a váhou repro a do dvaceti minut jsem měl odpověď, že se omlouvají a ještě dnes posílají.
První zádrhel vypadá že dopadne dobře. Omlouvám se, určitě se tu někoho případně zeptám na nějaké drobnosti, případně konstrukční nápady a postřehy. Přiznám se, je to moje první stavba reprosoustav a pokud to půjde, tak bych těch zádrhelů nechtěl absolvovat zbytečně moc.
Díky.

Příloha:
20190205_174132.jpg

Příloha:
20190205_174227.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 12:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
To se občas stane...mně teď naposled u Farnell-u. Ale do tří dnů dorazil další balík se zbytkem, takže OK.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 11:26 

Registrován: 29 pro 2017 11:19
Příspěvky: 85
Bydliště: Okr. Litoměřice
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravim vsechny.
Posloucham muziku na URS3100, jak jinak. Manzelka je v praci...
Mam tam z Tidalu album Talisman od Jazz Q a je to super bomba narez !!!
Nadherne citelny nastroje, basa uderna hluboka, vysky sustej. Proste bezva.

Biwiring biamping uz neresim.
Bedny mam pripojeny na jeden (A) vystup zesiku DENON PMA720AE, kazdou dvouma kabelama “k michacce”, takze 2x 4x1,5 mm2.

Od te doby, co je mam, preladil jsem se uplne na jinou muziku.
Hledam interprety, skladby, kde je co poslouchat.
Proste, kde jsou v muzice slyset nastroje, prirozene zvuky z hrani, presahy akordu na kytare, drnceni basovych strun o prazce, artikulace zpevaka/cky, atd.
Musim jeste doplnit, ze ovsem zasadni podil na radosti z poslechu ma zvukova kvalita samotne nahravky. Tim myslim namixovani od zvukare.

Jaky mate nazor/zkusenost na potrebu rozehrani beden?
Mam pocit, ze se precejen jejich zvuk meni k lepsimu.
Nebo si zvykam...?

Jeste mi vrta hlavou jedna vec, mozna jsem natvrdlej...
Na jaky vykon jsou tyhle bedny navrzeny?
Jakou maji impedanci? V grafu jsem videl minimum nekde kolem 6 ohm
Jak se to bere?
Jakou citlivost tyhle bedny maji?
Budu rad za upresneni.

Jeste jednou vsem zucastnenym dekuji za inspiraci, informace, technicke podklady.
TLU predevsim.

Kdy budou 100L 4pasma?
:-)


Naposledy upravil Drasta59 dne 24 bře 2019 14:12, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 14:08 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Já bych řekl, že si zvykáš... ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 16:20 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Nerieš, počúvaj a užívaj si.
Mám (iné) bedne od TLU. Vydržia hodne. Viac, než sa dá za triezva počúvať :D
A vážne - postupne som prišiel na to, koľko zvukov a detailov som predtým nepočul, na to, že sa vôbec nežiada vysoká hlasitosť, lebo uspokojujú pri normálnej, hovorovej (samo - občas si niečo vypočujem hlasnejšie).
Lepšie než na iných, čo som mal sa na nich počúva úplne všetko - akýkoľvek žáner, akákoľvek starina a neunavujú ani ak hrajú 24 hodín.
Nerieš, počúvaj :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 19:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jsem rád, že se zvuk líbí. :)
Impedance beden je 8 ohm, to impedanční minimum je stále v toleranci, kterou doporučuje norma. Maximální příkon není potřeba řešit, pokud se člověk bude chovat normálně a nebude s tím hrát na nějaký párty v limitaci zesilovače, je velmi nepravděpodobné, že bys tomu ublížil i při hodně hlasitým hraní. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 19:41 

Registrován: 29 pro 2017 11:19
Příspěvky: 85
Bydliště: Okr. Litoměřice
Kraj: ČR - Ústecký
OK.
Z pretizeni jsem obavy ani nemel.
Myslel jsem jen pro info, abych si je dokazal nekam zaradit, kdyz ctu udaje o jinych bednach.
Stejne tak tu citlivost. Vsichni to vsude uvadej a ja se nedokazu zorientovat.

Ale stejne je fakt, ze si to clovek nakonec pusti, nastavi hlasitost podle situace, nahravky atd a proste posloucha, jak je mu to prijemny, parametry neparametry.

Jsem z nich unesenej.
Dik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "URS3100"
PříspěvekNapsal: 24 bře 2019 21:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
No a na 4-pásmech dělám...ale nemyslím, že to bude chtít někdo stavět. U těch už nelze koupit repráky z jednoho obchodu. Hivi DMB-A už asi třeba tahat z aliexpressu a basáky jsou dokonce zakázková záležitost. :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group