Poslední návštěva: Právě je 21 zář 2020 02:17


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 16 bře 2020 19:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Někteří možná ještě pamatují na slavný thread na audiowebu a téměř komunitní projekt se střeďákem Monacor SPH-102kep a páskovou výškou RBT-95. Od tý doby uběhlo víc, než 11 let a u většiny lidí asi zůstalo jen u repráků v krabici, resp. nejsem si jist, zda to vůbec někdo dotáhl do konce. Každopádně ze začátku věc vypadala slibně a měla snad takový jemně exoticko-hájendový nádech. :)
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=6238
Někdy koncem roku 2010 tahle záležitost zlákala i mne. Původně se počítalo na místě basů s měničem USHER 8137A. Já jsem se tehdy rozhodl jít do celomonakorového osazení a jako basák jsem zvolil SPH-200KE (což se ukázalo jako rozumný tah). Repráky jsem tehdy vestavěl do skříní od ARS844, které jsem rozebral. Dodnes toho lituji, protože 844-ky v tak krásném stavu, jako byly ty moje se už dnes moc nevidí (ransom asi potvrdí, protože skeletů se pak ujal). Navíc se montáž daných měničů do těhle skříň ukázal jako velmi špatný tah. Holt, tehdy jsem s bednama začínal. Výhybka byla dělaná na základě jednoho měření v ose, simulace bez zkušeností atd. Bedny jsem pak rozebral a výrobu skeletů před snad 5-ti lety domluvil s členem faldy350. Poslal mu jeden SPH-102kep jako předlohu pro frézování a finanční zálohu na nákup mdf desky. Skeletů jsem se však nedočkal a tak měniče dál odpočívali. Při vánočním úklidu jsem na ně opět narazil a řekl si, že je konečně dostavím. Dokonce jsem našel i krycí kroužky pro SPH-102kep, které jsem si nechal kdysi vypálit. Objednal jsem mdf-ku, penjo-vi pak dal na CNC-čku udělat díry pro repráky a začal stavět skelety.
Stavba byla víceméně bezproblémová, použil mdf tloušťky 18mm (ve skutečnosti měla téměř 19mm). Bedna má dvě výztuhy, přičemž ta horní zároveň tvoří prostor (komoru) pro střeďák s objemem cca 11L. Basáku pak při daných rozměrech zůstává přibližně 38L netto (po odečtení koše basáku, bassreflexu, výhybky, další výztuhy…). Ozvučnice je bassreflexová, ladění jsem po předešlých zkušenostech s SPH-200KE zvolil mírně vyšší (40Hz), než se obvykle doporučuje a než by vám vyšlo v simulaci. Proč? Podladěný SPH-200KE má na basech velmi mdlý a „vyměklý“ projev. Chybí mu razance. Vyšší ladění zvuk uchometricky zpevní a dodá mu takový ten drajv. Žádných hrbů se samozřejmě nemusíte bát, na basech to jede naprosto ukázkově a 35Hz pro -6dB ani ve volném prostoru není žádný problém. Ten basák je přes svůj morálně vysoký věk pořád dosti drahý, ale je výborný. Krom toho, že tedy umí jít hluboko, je naprosto bezproblémový jak dole, tak nahoře. Hladká charakteristika, bez peaků, s jednoduchým dělením cívka-kondík, možností jít s ním až ke 2kHz (takže vhodný i do 2-pásma), s potřebou jen minimálního tlumení v ozvučnici. V těchto bednách je dělen na cca 750Hz, kde pak navazuje SPH-102kep. Ten má dosti náročnou roli, protože musí odehrát dosti široké pásmo. Až do 5,5kHz, jelikož pásek RBT-95 vyžaduje vysoké dělení. Někdo by mohl namítat, že to je vlastně 2-pásmo se supertweeter-em a v zásadě mu nejde moc oponovat.  Každopádně SPH-102kep je velmi dobrý a živý střeďák a opravdu se s ním dá jít hodně vysoko. Tady ho pochopitelně už víceméně ženu na krev, ale pořád to dává se ctí. Tento měnič by také uměl pracovat se základní výhybkou o strmosti 12dB/okt. Ovšem kvůli nárokům, které jsou zde na něj kladeny jsem zvolil 18dB/okt. dole i nahoře. No a pak tady máme RBT-95. U mně v kruhovém provedení, faceplate lze nazvat továrnou na difrakce a musím říct, že s jeho filtrem jsem se hodně natrápil, aby to nějak fungovalo a zároveň jsem z toho neudělal elektrárnu. Tady je totižto úplně jiné vyzařování horizontálně a jiné vertikálně, takže jsem musel dávat pozor, aby to výkonově bylo OK tak i tak. Nakonec to obešlo s filtrem 3.řádu a jedním RLC.

Zvuk: Je to charakterově jiný, než kalotové bedny typu URS3100. Jednak to dělá samotný RBT-95, jednak za to může i vysoká dělička střed/výška a s tím spojený vyzařovací diagram (mimo poslechovou osu). Výkonově je to ale samozřejmě vyrovnané. Hraje to velmi příjemně, přednes je velmi živý, lehký a vzdušný (abych použil trochu hifistického žargonu) s až monumentálním basem (na 8"). Nechají si opravdu hodně naložit. Neumím to momentálně přímo srovnat s profláklými konstrukcemi jako LSM nebo URS, protože ani jedny nevlastním. Ale rozhodně se chystám je k nim postavit a srovnat. Možnost asi bude.

Teď něco ke stavbě pro případné zájemce.

Ozvučnice: Jejich základní konstrukce je víceméně popsána v tom horním pokecu. Není tam nic zásadního, jde tradičně o jednoduše vyrobitelný kvádr. Výkres poskytnu na vyžádání. Komu by se nechtělo zapouštět uši u SPH-102kep, tak mám ještě 2-3 páry krycích kroužků (surových, nutno stříknout). Kroužky poskytnu jen v případě, že někdo bude stavět tenhle projekt. Samostatně ne. :) Co se tlumení týče, byla použita kombinace vatelínu, tlumících panelů z OBI a vaty. Tlumící panely tyhle:
https://www.obi.sk/penove-izolacie/akus ... /p/4769832
Pro pár soustav jsou potřeba 3ks. Tlumí se tím všechny stěny středové komory. Zbytek prostoru komory se tlumí vatou, ale lze použít i vatelín. Basová komora se taky po stěnách tlumí tímhle molitanem. Kromě prostoru přímo za basákem, kde bude výhybka (cca 180x200mm) a spodní stěny. Na spodní stěnu se použije vatelín v tloušťce asi 10cm.

Bassreflex: Monacor BR-70HP seříznout na 90-95mm. Kdo bude chtít jiný nátrubek, bude si to muset odsimulovat sám. :)

Součástky: Celou výhybku jsem ladil tak, aby jí bylo možný sestavit ze sériových dílů v dostupných řadách. Schéma sice vypadá kvůli složeným kondíkům složitě, ale pokud si paralelní dvojici kondů spojíme do jednoho, zjistíme, že v dané třídě soustav nejde o nijak složitou vexli. Součástky lze pořídit za zhruba 100-150€ (záleží od toho kde a jaké značky), samozřejmě ne Mundorf nebo Jantzen. Ale já tvrdím, že nákup těchto prestižních značek je už spíše snobařina a zvukový přínos nijak neodpovídá nákladům.
Cívky: Před basákem trafojádro (design pro Monacor LSI-39T), ostatní vzduchové (opět lze použít Monacor)
Kondíky: Na basech bipoláry, středy MKT, výšky MKP.
Rezistory: Drátový, postačí pro 5W
Připomenu, že ve výškové části je opravdu nutný mít dosti přesný hodnoty. 20nF není samozřejmě problém, ale větší odchylky jsou už nežádoucí a hýbou s tím dost. Je tedy vhodný si krom hodnot 220nF koupit i několik menších hodnot a vyskládat to. Tyhle bedny si už nějakou tu péči zaslouží, není to úplný lowcost.

Parametry (někteří to vyžadujete pro výrobu štítků):
Impedance: 8 Ohm
Příkon RMS: 80 VA
Citlivost: 84 dB/ 1W/ 1m
Kmitočtový rozsah: 40 - 16 000 Hz v tolerančním pásmu 6dB
35 - 18 000 Hz v tolerančním pásmu 10dB

Na závěr samozřejmě obrázky:
1. Simulace (klasický sixpack s horizontálama). Kto by chtěl nutně vidět i vertikály pro +-45°, tak ukážu.
2. Celková frekvenční charakteristika v poslechové ose (30° horizontálně od osi soutav). Bedny se tedy nenatáčejí na posluchače, ale jsou zarovno se stěnou za nima. Komu se ale budou víc líbit mírně natočené, nemám nic proti.
3. Horizontální směrovky 0-90° v kroku 15°.
4. Horizontální výkonová charakteristika.
5. Impedanční charakteristika
6. Schéma zapojení
7. Foto hotových soustav. Až budu mít výhybky v bednách, pak dám hezčí foto. Tohle je jen pro představu.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 11:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Dám sem i několik fotek ze stavby, protože se lidi se často ptaj třeba jak seskládat výhybku, nebo jak vytlumit bednu.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 19:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8916
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To RBTčko jsem měl v ruce jen jednou a už to je dlouho. Nějak mi uvízlo v paměti, že to designově není zrovna skvost. Takový lacině plastový cosi. Pletu se?

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 22:49 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 76
Kraj: ČR - Zlínský
Opravdu krasne bedny a skvela fotodokumentace.
Zaujaly mne ty 'kudrlinky' u civky 0.22mH na stredech a paralelni 0.47mH na vyskach. Na fotce to uz slo, Ransom to mel na fotce vyhybky pro TM380 kde sem si toho vsiml poprve. Ale ucel nechapu.
Nebo neni to odporovy drat aby civka mela presny pozadovany odpor?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 23:02 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8916
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U mě to je jenom na zakrácení dlouhého vývodu. Taky to je trochu vzhlednější, když ten vývod má viset v luftě. Není to našponovaný, neuklepe se to tak snadno. Vývod navinu na něco kulatého a spirálku pak natáhnu na potřebnou délku. Indukčnost té spirálky je naprosto zanedbatelná (zlomky uH).

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 28 bře 2020 23:11 
Řádný člen

Registrován: 10 bře 2013 22:44
Příspěvky: 76
Kraj: ČR - Zlínský
Diky za vysvetleni.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 29 bře 2020 09:38 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Význam spíralek u cívek je stejný jako u ransoma. Abych prostě nemusel zkracovat vývody a pak znovu seškrabávat lak z drátu kvůli pájení. Nic víc v tom nehledejte. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 29 bře 2020 13:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8916
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Přece jim neřekneme, jak to je doopravdy, že jo.

Ještě bych zopakoval otázku na vzhled toho RBT.
A eště:
Je to nějak zásadně lepší než kalota za podobné prachy?
Ty bedny máš pro sebe?
Budou někdy někde ke slyšení?

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 29 bře 2020 14:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
RBT má faceplate z plastu. Zda je ten měnič hnusný, na to si musí každý odpovědet sám. Za mně to není rozhodně etalon krásy, ale má to něco do sebe - jako i ARN730, který je tak hnusný, až je zajímavý a tím pádem svým způsobem hezký. :)
Co se týče zvuku...je to zvukově jiný, než kalota. Ty výšky jsou na poslech takový jakoby jemnější, lehčí. Ale má to i řadu záporů, jako potřeba vysokýho dělení a blbý vertikální vyzařování. Chystám se je postavit vedle URS3100 a udělat přímý srovnání. Jestli budou na nějaké poslechovce nevím. Záleží, kdy se nějaká uskuteční. Krom toho, neplánuju si je nechat, protože je nemám moc kam dát. Takže nejspíš pak půjdou z domu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 29 bře 2020 15:32 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 616
Kraj: SR - Trenčianský
Total OT: choďte do prdele s posluchovkou. Zákaz zhromažďovania sa, zavreté hranice, odstup dva metre...Majo, nahraj im to na telefón, nech si to každý vypočuje v pohodlí domova, ako ti to hrá :-P

Mimo OT: ten faceplat je hnusný. Daj mu rúšku.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Akai AM-59, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, TM265, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 30 bře 2020 08:20 

Registrován: 19 zář 2018 07:16
Příspěvky: 1
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Prosím o informaci, jakým způsobem byla provedena povrchová úprava beden. Ta bílá barva/lak vypadá na obrázcích moc pěkně :). Děkuji.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 30 bře 2020 09:48 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Barva je Denas Struktura nanášená válečkem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 30 bře 2020 20:50 
Řádný člen

Registrován: 03 lis 2018 19:21
Příspěvky: 60
Bydliště: Vsetín
Kraj: ČR - Zlínský
Moc pěkné sloupy :-) I ta barevná kombinace k sobě sedí.
Je nějaký výrazný rozdíl v tlumícím materiálu, který jsi použil ? Myslím tlumící rouno vs akustická pěna (basotect?) Je ta pěna efektivnější ?

_________________
Technics sl pg 470A, Cambridge audio dac magic 100, BVA a300se, LSM, URS3100


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 30 bře 2020 21:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Není nějak efektivnější. Tenhle typ spíš naopak. Ale dobře se s tím dělá a SPH-200KE je natolik klidný měnič, že skoro tlumení nepotřebuje a stejně nedělá bordel. Ale komu se ten basotect líbí, může ho použít i v jiných konstrukcích.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 05 dub 2020 09:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
V pátek došlo k takovému malému srovnání URS3100 a UMM380. Poslechový prostor byl klasika, kulturák Streženice. Kvůli současné situaci jsme nepřizvali víc lidí, tak jsme tam byli jen já, penjo a majitel nových URS3100. Výsledek za mně:
Obě bedny hrají trochu jinak. Na spodu jdou v podstatě stejně hluboko, URS3100 působí díky výraznějšímu pásmu 70-120Hz takovým mohutnějším dojmem. UMM380 jsou vyrovnanější a tím pádem není "mohutnost" tolik výrazná. Navíc jsou úerska díky dvojnásobnému objemu a většímu basáku celkově citlivější, takže bez srovnání úrovní člověk dostává trochu zkreslený výsledek a logicky se otočí za tím hlasitějším. Od určitýho pásma hrajou obě bedny podobně, akorát s trochu jiným zabarvením zvuku (rozdíl papír vs. kevlar). Nelze říct, co je lepší, je to prostě mírně jiný. Asi nejpostřehnutelnější rozdíl je na výškách. Tam to hraje úplně jinak. UMM380 jsou takové, jako jemnější....po přepnutí z URS na UMM jsem měl chvíli pocit, že tam něco chybí. Pak zas po přepnutí z UMM na URS chvíli pocit, že něco přebejvá. Oba pocity však trvaly jen vteřiny...pak jsem si na každou tu bednu rychle zvykl. Pokud to srhnu, chtěl bych mít doma obě...některá skladba se mi líbila víc URS, jiná na UMM. Podobný pocit mám doma, když UMM srovnám se svýma UCU4120...i když tedy UCU4120 jsou zase trošku jiná liga.
Cenově jsou URS a UMM taky dá se říct srovnatelné. Umm mají o něco dražší měniče, URS zase o něco dražší výhybku a skelety.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 05 dub 2020 10:48 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8916
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A jak se tvářil nový majitel?

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 05 dub 2020 17:39 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5027
Kraj: SR - Trenčianský
Tak nejlepší je zeptat se ho. Vypadal hodně nadšeně, akorát měl strach, že s jeho multikanálovou Yamahou to bude hrát blbě. My tam měli L-430.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 05 dub 2020 17:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8916
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Když ale nevíme kdo to je...

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 05 dub 2020 18:09 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 616
Kraj: SR - Trenčianský
Páni, treba vydržať. Doma sa žiadne ovácie nekonali, odhadujem to hlavne na tú Yamahu RX-V.
V sále nebol problém so zvukom :D

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Akai AM-59, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, TM265, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo UMM380
PříspěvekNapsal: 06 dub 2020 00:52 

Registrován: 26 úno 2020 19:08
Příspěvky: 9
Kraj: SR - Banskobystrický
Nový majitel URSov je tu a bol som hodne nadšený na posluchu. Môj úsmev od ucha k uchu nebolo vidieť len vďaka rúšku na tvari..ako bolo povedané ucho si rýchlo zvykne na niečo dobré a keď som to doma nemal tak dobré ako v Streženiciach, nebol som až tak nadšený, ale to sa dalo čakať, ten môj receiver je mizerák. Vo štvrtok mi príde zosilovač a verím tomu že URSom da to čo potrebujú.(potom sa podelím o dojmy) a ešte musím povedať, že mi takisto padla sanka aj z UMM, klobúk dolu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.czPowered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group