Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 07:06


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1573 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 79  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 19 zář 2014 22:40 

Registrován: 12 bře 2012 21:45
Příspěvky: 44
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Že ten zvukovod bude v rovině s přední deskou je v plánu od začátku. Jen jsem je už chtěl mít hotový a od tý doby jen poslouchám. Samozřejmě to brzy doladím. Můj limit je asi taky těch 20t.,
klidně za komponenty včetně dřeva. Do kupy si je dám sám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 19 zář 2014 23:51 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Mabate nemyslel jsem to nijak špatně,věřím ,že to jsou skvělé bedny.Pro mě po tom co jsem zkusil určitě.To co jsi napsal je určitě férové a objektivní.Možná se dá ,ale i napsat přes to ,že se jedná o nejlevnější ještě použitelné repro je poměr cena a zvuk skvělý. ;)
Finančně to vidím podobně.Ale mometálně se těším na ty 100B.
Pro mě je ,spíše limitující rozměr.Manželka se hned ptala jak budou bedny velké?Tak jsem řekl,že stejně jako ty naše regály,ale bez stojanů....
Možná by nebylo špatné ,kdyby se dalo použít stejných ozvučnic jen třeba s nějakou malou úpravou.Nevím jestli by to bylo možné?Ale bylo by to fajn.Chtěl bych si ty ozvučnice udělat pořádně.Bylo by fajn,kdyby se dalo použít ozvučnic a vyměnit jen repro a výhybky.Pokud by to tedy byla ještě stavebnice?
A někdo by byl třeba zase rád ,že koupil půl roku staré repro a výhybky na Totem 100B se slevou?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 20 zář 2014 00:08 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
mabat píše:
Možná, pokud to není jen stín, by to chtělo ještě trochu podložit zvukovod, aby byl v rovině desky. A klidně to dávejte ještě blíž k basáku, uznáte-li esteticky za vhodné. Tím není, co zkazit. Pokud by se podařilo odfrézovat kousek zvukovodu, klidně to lze dát až úplně k sobě.
Já myslel, že výhybka je spočítaná na nějakou vzdálenost těch repro od sebe?
Jinak teda pěkně zapuštěné, nechápu, že se mu to tak pěkně povedlo (debilnější tvar jinak kulatého zvukovodu aby člověk pohledal...)


mabat píše:
- Mělo-li by vzniknout cosi dalšího, muselo by to být něco, co tu ještě nebylo. Ne moc velké a drahé, ani ne moc malé a levné. Něco, co se nedá snadno koupit, ale přitom to nebude těžké postavit.
Apeluji na tebe ještě jednou s tím filtrovým xoverem :P Na minidsp je nějaký návod, jak to hrnout přes rew tuším, jenže to je furt jen z jedné roviny... Prostě ideálně když si člověk (línej) pořídí minidsp + ten jejich umik, a pak přes xover si pohrát i včetně směrovek, vyexportovat jako biquady a nahrát do boardu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 21 zář 2014 07:54 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Pohyb o 1cm je tady posun o necelou 1/25 vlnové délky na dělící frekvenci. Navíc správným směrem. Takže akusticky to neudělá skoro nic, a pokud, tak se to jen zlepší.

Na Xover jednou provždy zapomeňte :) Nemám na to čas.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 21 zář 2014 14:24 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Jak by vypadal nový hypotetický projekt -

už by to s Totemy nemělo skoro nic společného, jelikož hlavní motivace už by nebyla ušetřit, ale postavit skvělou reprobednu. Píšu to sem, protože už se to tu nakouslo.

Do cca 100 - 200Hz, tj. v modálním pásmu běžné poslechové místnosti, by to byl tzv. monopól (tj. běžná ozvučnice s výhodou citlivosti), poté pozvolný přechod na dipólové vyzařování v podobě kardioidní charakteristiky (nevyzařuje tolik dozadu a je tak jen málo citlivá na umístění poblíž stěny) s pokud možno co nejvyrovnanější směrovostí přes celý zbytek pásma. Osazení by pravděpodobně bylo 10" + 8" + 4" + 0.7"/WG, v takovém dost nezvyklém třípásmu (přesněji řečeno dvě dělící frekvence elektricky, tři akusticky). Cena za reproduktory, včetně malého frézovaného zvukovodu, mi takto vychází na cca 5 tisíc/bednu. I s výhybkami by se to mohlo vejít do cca 15 tisíc/pár. I se dřevem, kterého nebude moc, a vším ostatním by to do 20 tisíc být mělo. Pokud by se to takhle povedlo, byla by to už docela vysoká meta - kdo už jste o reprobednách a problematice domácí reprodukce něco studoval, víte o co jde. Celé by se to odhadem mělo vejít do opsaného kvádru cca 30x40x110cm (nebyla by to ale jedna velká škatule), tj. velikostí zhruba srovnatelé s T100, větší to nebude. Citlivost reálně snad okolo 87-88dB/2.83V@m, impedance ~5 ohm.

Na postavení už o poznání složitější, než Totemy, ale pořád nic, co by se nedalo udělat i doma s trochou zručnosti a základního vybavení.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 21 zář 2014 21:47 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
To zní opravdu moc zajímavě.Myslím ,že kdybych neměl objednány součástky na T100B,že bych ještě počkal.A hlásil bych se tedy čistě hypoteticky jako první vážný zájemce.
Je nějaký časový horizont kdy by to přicházelo v úvahu?
Opravdu mě to moc zajímá.Díky za odpověď ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 22 zář 2014 07:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
:) To neni tak jednoduchý...

Pokud bych to realizoval v podobě, kterou mám v hlavě, nejspíš by z toho vůbec nešla udělat stavebnice ve smyslu dodávaného kompletu, jelikož v tuto chvíli nikdo nedodává vše, z čeho by se to stavělo, a dosáhnout u prodejce rozšíření sortimentu je obtížný. A dělat kompromisy jen kvůli tomu, aby to bylo vše od jednoho výrobce/dodavetele, už se mi nechce - šlo by to, ale vyšlo by to dráž. Tzn. byla by k tomu dokumentace + WG dělaný na CNC a zbytek už by si každý musel nějak poshánět, popř. se domluvit na hromadných objednávkách, apod. Nakonec, je to DIY. Kdyby se to mělo prodávat jako hotová reprobedna, stálo by to majlant. To je ale opravdu předčasné řešit. Sama cesta k prototypu bude ještě trnitá, jelikož připravit to od základu tak, aby byla zaručena snadná opakovatelnost, už není u takto (relativně) složité konstrukce úplně jednoduché.

Pak k tomu nahodím nějaký obrázky a přesunu se s tím jinam.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 04 říj 2014 18:22 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
Řešíme s kamarádem tu díru na výškách u mých totemů a ještě než jsme přešli k řešení elektroniky, řešíme akustiku. Přišli jsme totiž na to, že výškáč mimo zvukovod asi hraje normálně - chára (opět, z nezkalibrovaného elektretového mikrofonu) vypadá takto, měřen položený nahoře na bedně, takže to bere trochu i basy:
http://i.imgur.com/W7WfJ3P.png
Subjektivně na těch 12800 herzích (kde byla ta hrozná díra) to najednou hrálo, testováno generátorem sinusovky.

Po zašroubování zpět jsme si všimli, že mezi driverem a začátkem zvukovodu je hodně velká mezera, tak 3-4 milimetry, přestože jsme ho dotahovali docela silou. Tak jsme zkusili zvukovod vyndat z ozvučnice (abychom ho z dřevotřísky nevyrvali) a zašroubovat to ve dvou vší silou. Mezera se zmenšila tak na milimetr a půl a díra v cháře se přesunula o kHz výš a byla mělčí. Tak jsme závit zkusili vyloženě zaříznout dál, vyšroubovat, vyndat kousky plastu, promazat, ještě jednou zatáhnout co nejvíc, a podařilo se nám mezeru zmenšit na méně než půl milimetru, a najednou na cháře byla díra jen trošku někde nad 18 kHz, což už stejně neslyším.

A subjektivně to najednou hraje! Problém jen je, že driver na zvukovod pořád nenavazuje úplně přesně, protože oba zvukovody jsou trošku šišaté, každý trochu jinak. Ale zdá se, že problém bude vyřešen, takže jdu na druhou bednu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 04 říj 2014 18:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
To ale skoro vypadá, jako kdybys narazil na nějaké zmetky - nejspíš tedy zvukovody, drivery snad budou OK. Spoj driver-zvukovod je třeba mít co nejhladší. Už jsem to tu psal mockrát, dokonce i to, že stojí za to vytrhnout tu síťku a dotmelit spoj opravdu dohladka. Mezera 3mm je úplně špatně a není to normální stav. Driver hrát bez zvukovodu taky nebude, resp. bude, ale úplně blbě..

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 04 říj 2014 20:41 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
Vím žes to psal, ale já blb jsem si to nějak nespojil - měl jsem za to, že tam nějaká mezera může vzniknout jen když člověk vyndá tu síťku a jinak to netřeba řešit. Vůbec mě nenapadlo, že by něco takového mohlo mít tak velký vliv. Každopádně takhle se nám podařilo mezeru odstranit u obou zvukovodů, hraje to dost dobře a zdá se mi, že i měření vypadají v pohodě. Můžu to pak s bleskem vyfotit abys mi řekl jestli má ještě smysl to nějak řešit - přijde mi jen že na jednom zvukovodu je trochu vidět ta šišatost.

Jeden z výškáčů zarvaný ve zvukovodu mimo bednu pak měřil takhle: http://i.imgur.com/AiTuKpL.png
(schválně jsem nechal lineární škálu aby bylo víc detailů ve výškách)

A měření celých beden už jsme dělali víceméně od oka, bez ukládání (střídavě generátorem šumu a generátorem tónů na dříve problémových frekvencích) - bylo jasné, že žádný dramatický propad se nekoná a pak už mi přišlo že měřím víc místnost než reprobednu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 11 říj 2014 18:06 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
Na žádost několik přátel jsem po pár dnech poslechu o Totemech napsal článek na blog. Zdejší štamgasti se z něj nic moc nedozví, ale novým zájemcům by mohl něco přinést - jednak se (ke konci) rozepisuju o zvuku a srovnávám se dvěma páry beden v ceně okolo 12k, a jednak tam píšu něco i o stavbě z pohledu člověka do té doby naprosto nezasaženého. Je to ale kvůli tomu trochu dlouhé. :)

http://www.naplavka.eu/stavba-diy-reprobeden-totem-100/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 11 říj 2014 18:37 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Vozko, to je parádní recenze a mám radost, že se problém podařilo svépomocí identifikovat. Jak to tak bývá, problém byl zase úplně někde jinde, než by se dalo čekat.

Z nerozbalené krabice se zvukovody z nové várky jsem jeden vyndal a opravdu, je tam mezera i po velmi silném zašroubování. Povedlo se mě bez pomoci nářadí zašroubovat nadoraz. (ovšem chce to hadr přes driver a velkou silou vždy dotáhnout, povolit, vyfoukat plastové piliny a postup opakovat tak 4-6x než bude vyústění driveru bez mezery mezi zvukovodem. Zvukovod je pevný a nepoškodil se během tohoto úkonu. Ale prsty bolí :-D. Doporučuji zalepit páskou vyústění driveru s tou mřížkou, aby tam plastové pilinky nepropadly).
Zapracuji tuto informaci do dokumentace. Vypadá to, že zas výrobce dělal nějaké inovace na zvukovodech (kratší závit). Mít tak velkej závitník (či soustruh), tak bych zvukovody před prodejem takto upravil. Ale nemám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 11 říj 2014 19:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud potřebuju zašroubovat třeba vodovodní nipl do těsného závitu v plastu (nebo dokonce jen do díry bez závitu), vezmu pilku na železo a udělám do závitu na niplu po obvodu několik zářezů napříč přes závit. Chová se to pak podobně jako závitník. Pochopitelně jen v plastu. Pochybuju, že by někdo chtěl prznit nový driver, ale stačilo by buď zprznit nějaký rozbitý driver, nebo s driverem skočit do železářství a poměřit, jestli čirou náhodou nemá stejný závit jako vodovodní šroubení (což nevím). Potom by šlo použít na výrobu nástroje jakýkoli mosazný nipl za pětadvacet korun. Ale myslím, že ani o spálené drivery nouze nebude.
Taky většinou stačí závit máznout malým množstvím vazelíny nebo mýdla. Pak vyšroubovat a očistit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 11 říj 2014 20:12 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Vozko moc hezky napsáno. ;)
Také můžu potvrdit ,že se mi nepodařilo přiměřenou silou drivery dotáhnout.Vyřešil jsem to přidáním pérové podložky čož stačilo.Pak to sedělo perfektně.Ale zřejmě si s tím trochu pohraju jak píšete.
Výhybky hotové,ozvučnice ve výrobě....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 07:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
S těmi zvukovody mě to vůbec netěší. Není to tak dobře a je mrzuté, že už není spoleh ani na tyhle pitomé biradiály. I to meření, které ukazoval Vozka, jakkoliv je to měřené nesystematicky a hrubě orientačně, vypadá dost špatně. Takhle se první exempláře, se kterými jsem měl co dočinění, nechovaly. Rada nicméně existuje - stavějte Béčka...

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 09:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 led 2012 13:13
Příspěvky: 16
Kraj: ČR - Jihočeský
U béček je zase problém se šrouby. Když jsem se je snažil přišroubovat tak, aby vše pevně drželo, musel jsem to rvát silou a stejně se to nepovedlo, jen jsem poté zjistit, že jsem uvnitř závitu nalomil kousek plastu. Originálně dodávané šrouby jsem tedy musel uříznout, na pouhé "vypodložkování" není místo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 09:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Jaký je problém použít správně dlouhé šrouby?

- Podložka, na ni pérová podložka, šroub a vše stačí s citem.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 10:30 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Zkusil jsem výhybky i bez beden a už teď je jasný ,že to bude hodně zajímavý :twisted:
Jinak já to tak udělal tak ják píšeš a myslel jsem že to je ok.Ale na jedné straně to není asi ideálně dotažené.
Podle toho jak se zvukovod otiskl.Tak bych musel přidat vždy dvě podložky.A na to už asi nebude místo.Asi opravdu nejlepší bude dát kratší šroub.
Jen nechápu ty plastové závity. :?: Mám celý závit z kovu.
Na konci závitu vadí kovový plášť.Vždy jedna díra je téměř ok.Další díry jedna méně jedna více ucpaná.viz foto.Je dobře vidět i ten otisk.
http://scarabeo.rajce.idnes.cz/12.10.20 ... pro_Totem/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 10:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Já už si to taky nepamatuju. Každopádně do toho závitu v driveru stačí pár otáček, rozhodně se to nesnažte rvát vší silou, když je šroub moc dlouhý. Ale to snad dá rozum.

Blbý je, jestli jsou moc dlouhý šrouby, který se k tomu dodávají. Standardně se k driverům s montáží na přírubu, jako je tento, dodávají jen takové krátké závitové kolíky, které se z poloviny zašroubují do driveru, a k tomu matice. Šrouby budou asi LuKyssova iniciativa. Ty samotný drivery jsem ale nikdy neobjednával, ani si nepamatuju, co přišlo z Dexonu k těm zvukovodům.


...Fotka "zkouška repro Totem" je teda dost vostrá :)

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt TOTEM 100 a T100-B
PříspěvekNapsal: 12 říj 2014 17:08 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Ne, pokud k tomu dodavatel dá šrouby, posílám je k zákazníkovi též, ale už se stalo v poslední várce, že šrouby byly o číslo menší. Někdy dodával dexon štefty s matičkou, a jindy klasický šroub s šestihranou hlavou. Můžu nakoupit správné šrouby do zásoby a ty k tomu dodávat, ale budu to samozřejmě muset promítnout do ceny, pokud vám nebude vadit cena např. o 5Kč vyšší (aby si pak někdo neztěžoval, že už to není cenově výhodnější než z dexonu, navýším o reálné náklady na šrouby). Vím, že i tyto problémy byly s drivery od prodance, a vím o případech, kdy si zákazníci driver poškodili, protože byl dodávaný šroub příliš dlouhý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1573 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 79  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group