Poslední návštěva: Právě je 23 dub 2024 10:49


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2012 20:47 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Než mě stihnete ukamenovat, měl bych jeden dotaz.
Dostal se mi do rukou Autozesilovač PHANTOM EAP 104 Mosfet 4x65W. Své doby stál skoro 9000. Chtěl jsem jej prodat a koupit místo toho Receiver nebo klasický zesilovač, jenže se mi to nedaří. Tak mě napadlo jestli by šel upravit tak abych ho mohl provozovat doma. Nechci žádné ATX zdroje nebo Trafa na 12V.

Dočetl jsem se že v autozesilovačích se používají měniče které z těch 12V dělají vyšší napětí. Mám doma toroida 2x29V 400VA. Myslíte že by šel udělat klasický zdroj "vyřadit" ten měnič a napájet až ty konce za měničem?

Kdyby to bylo možné, já bych toho nebyl schopen musel by se toho ujmout nějaký zkušený odborník tak je taky otázka jestli by se to finančně vyplatilo.

Pokuď to je absolutní kravina prosím o schovívavost smažu téma a uteču do úsrtaní :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 11:19 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Je to samozrejme možné, ale myslím si že je to zbytočné a finančne nevýhodné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 11:26 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Samozřejmě lze vyřadit původní měnič a napájet to externím symetrickým napětím. 400VA toroid je víc, než dostatečný, ale mám obavu, jestli 2x29V (což bude tak 2x42V naprázdno po usměrnění a filtraci) nebude pro ten koncák moc. Podobně výkonné zesilovače měli za měničem filtrační kondenzátory tak na 25V, tak předpokládám, že napájecí napětí nepřesáhlo 2x24V. Tady to bude asi podobné. Určitým řešením by bylo odvinout ze sekundárních vinutí toho toroidu (lze to jednoduše pouze v případě, že vinutí nejsou jedno na druhým, ale vedle sebe), ale imho je škoda ho ničit pro takovou aplikaci.
Pokud Ti mám říct sám za sebe, do tohohle bych tedy rozhodně nešel. Když už máš takový pěkný trafo, tak větší smysl by mělo k tmu nějaký zesilovač postavit. Třeba ALDAX nabízí stavebnice, případně i hotovémoduly velmi slušných tranzistorových zesilovačů...akorát to samozřejmě finančně vychází stejně, jako koupě celkem rozumnýho vintage zesilovače.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 12:00 

Registrován: 24 kvě 2010 09:43
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Otázkou je, zda tento zesilovač vůbec nějaký měnič má... nejednou jsem viděl na kastli nápis 4x200W a vevnitř 4 kusy TDA2005 :lol: Na druhou stranu, měl jsem v ruce nějaký starý Blaupunkt a ten měl pro konec asi +/-40v. Řešit to tak lze, ale v první řadě je potřeba znát potřebné napětí pro ten samotnej konec. Nejlíp když to otevřeš, nafotíš a pak ti můžeme radit dál.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 14:51 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Aby jste mi rozuměli, ja sem ten zesilovač dostal teměř zadarmo, takže si myslím že kdyby mě ten zdroj vyšel na 2-3tis tak je to pro mě stále výhodné.

To trafo se samozřejmě ničit nemusí to by byla škoda, kdyby použít nešlo tak se pořídí nějaké jiné.

Přikladám fotky zesu.

Kondenzátory jsou na 35V.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 20:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Tohle je dosti známá koncepce. Napájení bude předpokládám tak +-30V a těch cca 60W na kanál to asi mít bude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 20:38 

Registrován: 24 kvě 2010 09:43
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
No, teď by to chtělo připojit ke zdroji 13-14,5V a změřit napětí na těch kondech za trafem (ty 4 u sebe) a tohle napětí děleno 1,41 by mělo mit to trafo, co ktomu chceš připojit. Ale taky by to chtělo posílit jejich kapacitu, protože současná kapacita bude uvažovaná s pro vysokou frekvenci zdroje a ty je budeš krmit frekvencí několikanásobně nížší.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 21:01 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
A nešlo by použít to trafo co mám tak jak je a akorát ten zdroj stabilizovat.

Nějaký takový stabilizátor akorát se silnějšími tranzistory.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 21:03 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
JJ ok zkusím no filtrační kapacitu uvažuju 20 000uF.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2012 21:20 

Registrován: 24 kvě 2010 09:43
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Stabilizovat by to šlo, ale je to složitost navíc... Záleží, jak moc se s tím chceš dlabat. Jestli má pro tohleto stabilizovanej zdroj adekvátní přínos ti musí poradit někdo jiný, to přesahuje můj přehled. Osobně si myslím, že stabilizovat zdroj má smysl u pouze u zesilovačů lepší třídy. U tohohle bych zjistil potřebný napětí pro trafo ze sítě, vyletoval sekundár trafa spínanýho zdroje, místo něj zapíchnul a posílil kondy adekvátně impedanci, kterou to budeš zatěžovat. Ale musíš počítat s tím, že určitě nebude fungovat DC ochrana, protože bývá založená na vypnutí spínanýho zdroje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2012 11:15 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Aha no zatěžoval bych to 4ohmy, a tu ochranu by to asi chtělo taky nějak udělat alespoň nějaký základ. Napadá mě to třeba aspoň jistit trubičkovou pojistkou. Ten stabilizátor uvažuju abych nemusel odmotávat to trafo co už mám 2x29V 400VA. A potom budou vubec fungovat ty aktivní výhybky co tam jsou? Není to napájeno třeba nějakou odbočkou těmi 14V?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2012 12:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
S tím stabilizátorem to není moc dobrý nápad. Bude na tom dosti velká výkonová ztráta, budeš tam muset dávat fakt velký chladič a protopíš hromadu energie. To už rozumnější by byla varianta, že to trafo prodáš a koupíš něco s vyhovujícím sekundárem - třeba 2x20 nebo 2x22V. Ale nejprve si fakt změř, jaké provozní napětí to má na filtraci teď. A nebo prostě trafo prodat, koupit trafo se sekundárem 12V, můstek, nějaké hovadské kondíky (celková kapacita tak 50 000uF) a můžeš ten zesilovač používat jako clek bez zásahu. ;)
Co se týče těch frekvenčních filtrů - jsou tam operáky a pokud je k dispozici dostatečně velké symetrické napětí z konců, byla by hovadina napájet to nesymetrií 14V. Krom toho, že by se komplikovalo zapojení by se ještě značně zhoršila přebuditelnost. Já osobně si tedy myslím, že napětí pro aktivní výhybky bude bráno z výkonvých zesilovačů a dodatečně pak sníženo napětí (třeba na +-15V) pomocí odporů a zenerek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2012 13:48 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Čistě teoreticky ja k tomu dostal i kapacitor 19-22V 1Farad. Šlo by to použít jako ten "hovadsky kondik" ? S takovou filtrační kapacitou by stačilo 400VA trafo 12V že? Akorát ten můstek by musel být trochu výkonnější.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2012 15:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Teoreticky jo, prakticky bych to nedělal. Nevím, jestli i 400VA trafo bude stíhat takovou kapacitu dobíjet. Síťové trafo není totiž autobaterka s altíkem. ;)
Samozřejmě by to chtělo taky spomalenej náběh, aby Ti nevylítnul jistič zásuvky nebo nekleknul můstek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2012 18:05 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ok, dam klasicke kondíky 50 000uF. Budu i na to potřebovat ten spomalený náběh? To je něco jako softstarter?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2012 19:08 

Registrován: 24 kvě 2010 09:43
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
softstart rozodně, jinak bys tam musel mít grecák ze svářečky a jištění zásuvky kam to budeš připojovat daleko za hranicí normálu... Pro tento provoz bys měl lepší nějakej průmyslovej spínanej zdroj, ale 12V asi jen tak neseženeš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2012 21:30 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Aha můžu na to použít tohle? ( http://www.smety.webz.cz/softstart.html ) Nepíšou tam ale na jaký výkon je to dimenzováno. Nebo používáte spíš jiná zapojení? Rád si nechám poradit :) Axima dělá průmyslové spínané zdroje i 12V. Ale nic levného :D

http://www.axima.cz/katalog/produkt/axs ... 10580.html (13 000 kč :D )

http://www.elektroeden.cz/sitovy-napaje ... +dp128744/ našel sem ještě tohle ale není k tomu moc informací jestli obsahuje nějaké ochrany. Ale cena je více než příznivá :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2012 09:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Obyvkle to má standardně ochranu proti přetížení na výstupu. Tyhle neznačkové moc neznám, u nás ve fabrice používáme obyvkle Omron, Alan Bradley, Siemens atd., ale myslím, že by to mohlo být použitelné. Vnitřní osazení asi nebude nic moc, ale kdyžtak si v tom časem vyměníš kondíky. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2012 09:35 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak jsem napsal dotaz výrobci ohledně toho průmyslového spínaného zdroje :

Dobrý den, měl bych dotaz k uvedenému zdroji. Jaké max napětí je z něj možné dostat? Píšete že vystupní napětí je regulovatelné trimrem je možné se dostat na hodnotu kolem 14V? Obsahuje zdroj nějaké ochrany? Tepelnou, nadproudovou? Nemáte k němu třeba nějaký datový list? Děkuji za brzkou odpověď.

Dobrý den pane,
Trimr složí pro jemné doladění výstupního napětí a to o +-10%, je tedy možné dostat na výstupu okolo 14-ti voltů. Je vybaven ochranou proti přetížení, takže pokud ho přetížíte, vypne se, tepelná ochrana není.

S pozdravem

Václav Bláha - Technické poradenství


Zesilovač je jištěn autopojistkou 30A. Takže předpokládám že ten zdroj se může dosti hřát, ale když mu zajistím dobré proudění vzduchu (nějaké tiché PC ventilátory napájené zvlášť s malého trafa) tak by se nemusel přehřívat. Co myslíte? Mám do toho jít? nebo radši klasické trafo se softstartem? Cenově to vychází +- stejně (toroid TST450W/12V stojí 950kč ) akorát s tim spinanym by bylo míň práce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úprava zesilovače Phantom EAP 10450
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2012 09:36 

Registrován: 25 dub 2012 09:55
Příspěvky: 56
Bydliště: Bohumín
Kraj: ČR - Moravskoslezský
No my v projekci používáme hlavně SITOP od sie nebo Balluf, zmíněná AXIMA ale ty sou cenově úplně jinde :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group