Poslední návštěva: Právě je 06 kvě 2024 23:37


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 122 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 09 úno 2010 18:03 

Registrován: 06 led 2010 00:35
Příspěvky: 132
Bydliště: Mohelnice (Šumperk)
Kraj: ČR - Olomoucký
Tak pořád čekám na ten ARA 9918, minule spletl směrovací číslo tak se mu to vrátilo takže dnes by to měl poslat znovu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 11 úno 2010 23:01 

Registrován: 06 led 2010 00:35
Příspěvky: 132
Bydliště: Mohelnice (Šumperk)
Kraj: ČR - Olomoucký
Tak jsem se na toho 1. chlápka vyprd a zajel koupit od druhýho chlápka do Olomouce ty ARA 9918, teď mi ty Tesla bedny V 6808 hrajou jak drak a kdybych ty repráky dal do bedny o větším objemu tak věřím že by to bylo o mnoho lepší :)

http://imgup.eu/maros186/album/789-tesla-ara-9918


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 13:05 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Né vždy znamená vetší objem=více zvuku


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 13:12 

Registrován: 06 led 2010 00:35
Příspěvky: 132
Bydliště: Mohelnice (Šumperk)
Kraj: ČR - Olomoucký
Ale u tohoto reproduktoru to tak je :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 13:19 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Já to napsal všeobecně :-) Dle parametrů by mu možná slušel větší Vas.. nevím, ja ten reprák neznám, fušuju do těch novějších


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 13:47 

Registrován: 06 led 2010 00:35
Příspěvky: 132
Bydliště: Mohelnice (Šumperk)
Kraj: ČR - Olomoucký
Tohle je to nejlepší co Tesla jako basové reproduktory vyrobila, ale Vas je objem bedny ne? :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 13:50 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Ano doporučený objem, máš odkaz na datasheet?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 14:13 

Registrován: 06 led 2010 00:35
Příspěvky: 132
Bydliště: Mohelnice (Šumperk)
Kraj: ČR - Olomoucký
Nemám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 14:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 18:57
Příspěvky: 639
Bydliště: Trenčín city, Slovakia
Kraj: SR - Trenčianský
Vas NIEJE DOPORUČENÝ OBJEM!!!
http://www.repromania.net/teorie/parame ... uktoru.php


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 14:20 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Martinekk píše:


"Je to v podstatě informační parametr, který nám napovídá jak velký objem ozvučnice příslušný reproduktor potřebuje..." Výňatek z textu co znamená Vas(l)

JAKÝM jiným "hlavním" parametrem se chceš řídit, při volení objemu ozvučnice??? Rád se nechám poučit...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 14:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Je to velice zhruba informativní parametr a rozhodně podle něj se nedá rozhodnout o vhodném objemu. A v žádném případě to není doporučený objem, což je tam také napsáno.
To by zkušený konstruktér jako je jmalyska, měl vědět.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 15:08 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Martin S. píše:
Je to velice zhruba informativní parametr a rozhodně podle něj se nedá rozhodnout o vhodném objemu. A v žádném případě to není doporučený objem, což je tam také napsáno.
To by zkušený konstruktér jako je jmalyska, měl vědět.


Zkušený? To nééé :-)
Ale co postavím to mi hraje a bassreflexuje, ono stejně když stavíš a neměříš, spoléháš se na udaje či na radu někoho, kdo už to stavěl...
Ono já hodně sosám z rad H.M. z cihelny... a asi nebude náhoda, že jeho slova o objemech se daj rovnat těm, co se uvádí u parametru Vas. Jak jsem psal, rád si nechám poradit, nestavím "holubníky" denně.... Rád se přiučím, tak napište,podle čeho se přesně řídit, vzorečky? Více parametrů a jejich nějaké matematické přepočty?

Raději to budu formulovat formou dotazu, než napsat něco, co se zase někomu nebude líbit :)

PS: Narozdíl od Vás, já stavím, ne kopíruju... :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 15:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Nějaké to měření to chce, alespoň impedance, z té se pozná jak máš bassreflexy či zvukovody laděné, což je podstatné. A nějaký ten slušný simulační soft. A poslední věc uši, ty jediné řeknou zda to hraje dobře nebo špatně.
Doporučil Hubert snad někdy LF18X400 (Vas 360l) do 360l bedny? Nebo Kappu 15LF PRO (Vas 199l) do 199l? Myslím že ne, a ani zdaleka ty hodnoty nebyly podobné. Je pravda že u některých reproduktorů Vas a vhodný objem ozvučnice jsou podobné, což je ale jen náhoda.
Vzorečky jsou pro teoretiky, nejlepší je použít selský rozum.

PS.: Nevím o jakém kopírování mluvíš...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 15:27 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Tak nemyslím, že každý objem Hubert řekne podobný nebo stejný, ale dost se jich podobá, což něco napovídá.

Taky jsme na fóru psal že hledám někoho, kdo má měření již zaběhané a ví co a jak, já se na to teprve chystám....

Kopírováním jsem myslel, že většina z Vás tady staví "podle návodu", což já třeba stavím bedny "podle sebe". Jak jsme již psal v jiném příspěvku na fóru, jak bude trošku tepleji, vytáhnu bedny ven na free air a změřím,ať pak můžeme diskutovat a vylepšovat. Nejsem profík, nikdy jsem se za něj nepovažoval, ale bastlení mě baví, používám jen BC a snažím se svým rozumem dojít tam, kde chci :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 15:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Čemu říkáš že se podobá? Dost 15" má Vas nějakých 150-160l a dávají se do 110-120 litrových beden, pro někoho můžou být tato čísla podobná, pro mě jsou zase dost rozdílná.
Myslím že valná většina lidí se tu snaží bedny vymýšlet a nekopírovat. Samozřejmě ty méně zkušení staví podle plánků, což je lepší než aby vyhodili peníze za úplně nevhodnou bednu.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 15 úno 2010 16:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Do MT18SUB a ClassA (85l) se cpou prakticky všecky jenom trošku slušné a silnější 18" basáky. Má nějakej z nich Vas pod 100l? Opravdu moc záleží na použití, a odchylka od Vas +-50% je očekávaná. Tedy reproduktor s Vas 20l opravdu nebude pro 200l bednu a naopak, ale k čemu nám to opravdu je?

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 16 úno 2010 01:27 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
A což teprve u HiFíků, tam je Vas dokonce úplně klidně dvojnásobek objemu do kterého se pak reálně reproduktor osazuje. Já beru Vas jen jako jeden z mnoha TS parametrů který je jen jistým ukazatelem jestli bude reprák potřebovat bednu velkou nebo malou ale ani náhodou mi to neřekne jaký bude reálný objem bedny. Je to stejné jako vědět kolik váží motor z auta ale řekne mi to kolik váží auto jako celek?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 16 úno 2010 08:29 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
No dobře a konkrétně? Jak počítáte, určujete objem Vy? Pořád jen slyším vše okolo ale nic konkrétně. někdy jak to tak čtu mam pocit že máte načtené knížky, ale ve skutečnosti jste nic pořádného nevytvořili. Teď to nemyslím osobně, ale někdy ten pocit prostě mám :-) A nejen tady...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 16 úno 2010 10:13 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Hlavným vodítkom je priemer membrány reproduktora, napríklad pre 8" zvyčajne objem 20-40L. Ale môžu sa nájsť extrémy. Ďalej je dôležitý požadovaný frekvenčný rozsah na dolnom konci pásma. Ak ide o subwoofer, prirodzene bude potrebný väčší objem, na druhej strane ak bude reproduktor pracovať ako stredobas napríklad od 100Hz hore, stačí omnoho menší objem. Vhodný objem sa určuje najčastejšie simuláciou v softvéri /WinISD, BassBox, LSP Cad, Hornresp/ podľa TS parametrov.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba subwooferu
PříspěvekNapsal: 16 úno 2010 10:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 pro 2008 12:58
Příspěvky: 446
Bydliště: Máslojedy u Hradce Králové
Kraj: ČR - Královéhradecký
Chtěl bych jen poznamenat, že valná většina fyzikálních parametrů byla zjištěna empiricky.Platí to i pro akustiku, která se blíží svým pojetím Alchymii. V Alchymii je výsledek při pokusu nejasný. Ve vědě testuju, jestli předpokládaný výsledek vyjde nebo ne. To znamená, že nejdřív se odkoukalo, že je potřeba udělat něco kmitajícího (tak vznikl reprák) a jeho parametry se změřily a pokusem se zjistilo, jak se v daném objemu chová reproduktor s těmito parametry (jak to hraje).Pak teprv se přemýšlelo nad Bassreflexem, sčítáním fází atd. Už z principu se člověk nevyhne nějakému tomu "kopírování" a spíš vyjde ten alchymistickej přístup ověřenej ganeracemi než ten vědeckej ... Berte to s rezervou, ale myslím si, že kopírovat ověřené konstrukce není špatné, ale není ani špatné experimentovat, protože jedině tak se na něco příde. Nejdřív je vždycky pokus a potom až vzoreček... Musí s e ktomu ovšem opravdu načíst nějaké té literatury. Tímto apeluji hlavně na sebe i na ostatní. Konec vsuvky :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 122 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group