Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 06:05


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 26 lis 2008 13:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Mě to nikdy odhlašuje... nevím proč Ti to takto blbne.
Ale zpět k tématu, to jsi nenapsal nic nového, až na trochu té historie. To že ke kytarám jsou speciální reproduktory samozřejmě vím, většinou se jedná o reprodukory s nepříliš rovnou charakteristikou a mají specifické zkreslení, proto hraje každý kytarový reproduktor trošku jinak a proto nejsou použitelné pro normlání reprobednu. Ale stále nevidím důvod nepoužit tlumení, obecně je tlumení předvším kvůli kvalitnímu přednesu středů, středobasů. U kytary jde především o středy. Kouknul jsem se na nějaké to kytarářské fórum a na fotkách tlumení v boxech bylo.
Když tedy rozumíš kytarovým apecům, mám na Tebe otázku respektivě dvě. Proč bassreflex? to u kytary při nemá význam a reproduktory, pro kytary určené, mají tak vysoké Q že do br vhodné nejsou. A jaký přínos má ozvučnice s otevřenou zadní stěnou?

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 26 lis 2008 13:49 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Prosím, dost zbytečných hádek.

Já kytarovým boxům nerozumím, proto se do toho radši nemotám. Ale měl bych dotaz na mmjuz-e, nechtěl by jsi napsat článek: "Jak postavit kytarové kombo" (včetně odbočení do historie, co používají různí výrobci, pár obecných rad atd.)? Vím, že dotaz na kytarové apáraty tu ještě jistě na diskuzi zazní, tak proč to nedát rovnou na web.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 26 lis 2008 13:54 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Necítím se až zas tak zkušeným konstruktérem, abych mohl radit ostatním jak na to od A do Z, ale můžu to zkusit. Něco sesmolím a pošlu Ti to na e-mail. Pokud se Ti to bude zdát použitelné, můžeš to někam uložit, když ne, tak to vymažeš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 26 lis 2008 13:56 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Možná by bylo dobré, sehnat ještě dalšího člověka a složit rozumy dohromady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 26 lis 2008 14:14 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Dělali jste někdy někde poslechové testy? A jak to dopadlo? Já jsem před rokem se třemi kamrády dělal test jen tří kytarových komb, dvou zesilovačů, čtyř beden a asi tří krabiček. Kytar bylo také několik. Na závěr jsme se málem pomlátili. Co člověk, to jiný názor. Navíc nevím o nikom, kdo by chtěl trávit hodiny vymýšlením takového článku, nebo seriálu článků. Já mám teď zánět šlach a kloubů, takže na neschopence se aspoň zabavím. Zkus najít nějaké články ve starých Amatérských rádiích a otisknout je. Já už to všechno vyházel, pokus se zeptat lidí tady v diskuzi, třeba něco někdo doma mít bude. Někde bych možná vyhrabal ten šílený plátek: Rukověť kytaristy, který sepsal se svými přáteli Morávek. Můžu se po tom podívat a poslat Ti to poštou. Klidně to rozstříhej, naskenuj a otiskni, co se Ti bude zdát přínostné. Případně můžeš mé výmysly poslat někomu na posouzení a přehodnocení. Jenže když to pošleš buzinessmenům jako je Ruda Rožďalovský, ESH Farejzl a pod. tak ti budou spíš sledovat vlastní reklamu a ještě po Tobě budou chtít peníze. Pak je tu ještě ing Tomáš Matoušek zvaný Sandy a divočák Leoš Sinclair Malalník, se svými přímočarými soudy. Pravda je ta, že to málo co vím, vím většinou od těchto dvou zkušených pánů. No, já popřemýšlím, Ty popřemýšlej a třeba z toho něco bude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 28 lis 2008 14:23 

Registrován: 11 lis 2008 16:16
Příspěvky: 14
to mmjuz:

kombo je http://kytary.cz/peavey-valve-king112/8 ... 91:0:0:1:0 - na konci jsou 2x 6L6GC. A výstup pro externí box je opravdu 16 Ohm. Pokud by si mi mohl půjčit náký box na vyzkoušení, tak bych byl rád. Jsem z Českých Budějovic.

Jinak rozměry boxu budou viz příspěvky výše a materiál jsou OSB desky ( je to taková lepší dřevotříska - je pevnější a není tak těžká jako např. překližkové desky ). Jinak bednu mam už skoro poslepovanou, ted už chybí dokoupit koženku, rohy, madla, repro atd... Repro prozatím chci dát Celestion Seventy 80 ( myslim si, že to neni uplně nejhorší volba ) - ptal sem se na různejch fórech na tyhle repra, ale nikdo s nima nemá moc zkušeností, každej vychvaluje V 30 od celestionu, ale bohužel cena cca 2400 za jeden kus je na mě v tuhle chvíli moc. Než sem se do toho pustil, tak sem pročítal hodně diskuzí a hledal informace na internetu, tak to snad dopadne nák obstojně. Až to dokončim ( a jestli to bude solidně hrát ) tak tady napíšu nákej článek o stavbě boxů.

Jo jinak mě ještě napdlo, Framus dělá kytarové boxy, které se dají používat jako vzadu polo-otevřené nebo uzavřené, ta zední deska se dá odšroubovat a tím pádem vzniká polo-otevřený box. Co si o tom myslíte???

Tak dál piště postřehy, rady...

Děkuji všem


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 01 pro 2008 17:10 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Zajdi s tím kombem do hudebnin a řekni, že k tomu chceš bednu, vyzkoušej a když budeš spokojený, teprve se pusť do stavby. Dále si najdi www stránky kapely Sladký Konec, kytarista Petr Slezák má něco takového, snad bez reverbu, ale jinak to bude to samý, také zkoušel externí box, ale nehrálo mu to. Viz. můj minulý / předminulý / příspěvek. Proč vlastně ten externí box potřebuješ? Tohle kombo není nijak moc tiché. Pokud chceš, aby to dobře vypadalo, udělej si jen falešnou bedu a máš to skoro zadarmo. Dělá se to úplně běžně. Kapely typu Slayer, Metallica atd. sebou vždy vozí spoustu prázdných beden, které za sebe staví na podium aby vypadali jó drsně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 01 pro 2008 17:12 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Já ti klidně nějakou bednu půjčím, mám tu jeden kousek s impedancí 12 ohmů, toho bych se nebál, ale jsem až od Brna...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 01 pro 2008 17:30 

Registrován: 28 zář 2008 18:52
Příspěvky: 80
Bydliště: Turzovka
Kraj: SR - Žilinský
s mmjuzom musím súhlasiť, skutočne sa prakticky do gitarových bední nijaké tlmenie neosádza, to prevýšenie stredov je totiž vítané...výškový reproduktor by zvuku, hlavne skreslenému len uškodil, preto sa nepoužíva, do basov až tak gitara nejde, takže vlastne stačí taký stredobas s veľkým prevýšením okolo 2 kHz alebo tak, nad 5 už pokles...
basgitarové bedne sú na tom trocha inak, tam je basov odosť viac, preto sa používajú uzavreté bedne s ladenými bassreflexmi, poprípade s tlmenín..na niektoré techniky ako slap je treba aj dobré vyžarovanie výšok, takže sa tam objavujú aj výhybky a horny...klasika je 15", na konkrétnejší zvuk je dobrá kombinácia 4x10", prípadne krásny bas a naozaj poriadny tlak 8x10" (napr Ampeg SVT 810 )....

_________________
Desktop PC
Panasonic SA-80, Panasonic SCD611, TESLA B116, TESLA B700 >>> ARN 6614 + ARO689 + ARV089
Homemade bassguitar tube amplifier 50W :) funkčný, skoro dokončený


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 00:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Nebudu se hádat jestli se tam dává nebo nedává. Nicméně tlumení, neudělá na středech útlum, je tak kvůli pohlcení stojatého vlnění, takže jednoduše řečeno, tlumení se dává kvůli kvalitě středů, středobasů. Tlumení v basskytarových bednách je celkem standardní. I 2x10" je dost mazec. Stavěl jsem to kamarádovi s Eminencema Delta 10, je to na webu v projektech, můžeš na to juknout.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 10:33 

Registrován: 11 lis 2008 16:16
Příspěvky: 14
mmjuz: trošku mě děsíš. Dneska mi mají přijít reproduktory, takže za chvíli bude reprobox na světě. A nebylo to tím že ta ohmáž toho boxu co si stavěl byla 16 a komba 6 ohm ???. Tohle má opravdu výstup 16 ohm a ten box bude taky 16 ohm - tak to snad bude OK. Četl sem pár diskuzí kdo vlastní tohle kombo a používání reproboxu k němu si nemůže vynachválit.

Kombo je docela hlasitý, ale když hrajeme někde po klubech bez zvukaře, tak je podle mě potřeba mít za sebou něco co pořádně tlačí dopředu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 15:30 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Jo, jo Cliffe, výškáč dodá basovýmu aparátu šmrnc. A to i při hře trsátkem, právě ten úder plastového trsátka do kovové struny se s výškáčem v muzice projeví takovým pěkným cinknutím. I když ne každý basák to má rád. Dělají se i kombinace 1 X 15´´ + 2 X 10´´, ale i jiné. Co se týče kytarových aparátů, tak ty nejslavnější a do dnes v různých klonech stále vyráběné a prodávané za opravdu vysoké ceny, které už v 60. letech určovaly zvuk kytary, tak nikdy v ozvučnici žádné tlumení neměly. Ale možná že se Leo Fender a dnes jeho potomci celých padesát let mílí, stejně jako starý Jim Marshall. Asi je to nikdy nenapadlo, oni tomu evidentně vůbec nerozumí.

Vlčáku, zvučil jsem celých dvanáct let a těch menších klubů jsem si užil nejvíc. Nepamatuji se, že bych někdy potkal 50W celolampu, která by neuhrála klub, nebo sál pro sto lidí. V malých klubech jsem měl naopak problémy s kytaristy, kteří hrávali i na 15W a šel z toho takový řev, že jsem je pořád musel krotit. Sám jsem udělal čtyři celolampy 15W na motivy Fender Pro Junior a tři zákazníci se za mnou vrátili, že to hraje hrozně nahlas, že už při volume na " dvojku až trojku" přehluší celý band a přitom ten zvuk ještě není tak pěkně šťavnatý, jako při maximu. Nikdo z nich nepřišel z požadavkem, že chce externí box, aby to více tlačilo. Budu se muset po těhle Kingách za 12000,- poohlédnout na podiích. Každopádně se to sem začalo vozit zhruba před dvěmi lety, takže tomu pomaličku začne končit záruka a uvidíme co majitelé. Kamarád servisák z Ostravy už jich pár na stole měl a docela vyprávěl horory. Já osobně bych ten výstupák v žádném případě dalším boxem nezatěžoval.


Naposledy upravil mmjuz dne 02 pro 2008 18:22, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 17:03 

Registrován: 28 zář 2008 18:52
Příspěvky: 80
Bydliště: Turzovka
Kraj: SR - Žilinský
gitarista z kapely má Valveking 100W hlavu, a 2x12" box, gitarista susednej má kombo Valveking ale teiž myslím 100W, a nesťažujú sa na výkon...pritom 100 a 50 nie je ani rozdiel, skôr 50ka skôr kreslí koncak....

_________________
Desktop PC
Panasonic SA-80, Panasonic SCD611, TESLA B116, TESLA B700 >>> ARN 6614 + ARO689 + ARV089
Homemade bassguitar tube amplifier 50W :) funkčný, skoro dokončený


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 18:20 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Přesně tak, Cliffe! Slabší aparát je výhodnější, že ho můžeš pořádně okotlit a využít zkreslení výkonových elektronek, limitace přetížení traf a pod. Moc nechápu lidi, kteří do klubíku v okresním městě dotlačí 100W sestavu s 4 X 12 v Ačkové kysně. Když se na takovém podiičku namačká ještě k bicím z druhé strany nějaký solidní kousek na basu, tak prvně je ohlušený zpěvák, který marně fňuká, že se neslyší z odposlechu a spílá zvukaři, ten má vůbec co dělat, aby trošičku dostal z toho hluku zpěv do lidí, těm třeští hlava a to když náhodou bubeník nemá zrovna Amatky, ale něco lepšího s kaviltními blánami, tak je to fakt zážitek. Ale nějakou náhodou se právě takhle většinou chovají kapely, které stejně namají co kloudného publiku nabídnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 02 pro 2008 21:40 

Registrován: 11 lis 2008 16:16
Příspěvky: 14
No já už sem se do toho pustil, před chvilkou mi přisly repro, takže už to dodělám. No rozhodně bude lepší zvuk z bedny 212 než 112. No co sem hrál např. v klubu Brown v Č.B. (možná někdo znáte) - neni to uplně malej klubík, tak samozřejmně, že sem to s tim uřval, v rámci možností teda, ale nák to nebylo ono, chyběl tomu objem nebo jak to říct... proto sem se do toho pustil. Třeba tyhle komba nejsou tolik kvalitní, mě jich pod rukama tolik neprošlo abych to mohl nák posoudit.

To mmjuz: když zapojim ten externí box do tohohle ValveKinga, tak to jeho repro se automaticky odpojí, takže kombo bude sloužit pouze jako zesilovač. - Nebo jak si to myslel, že by si nezatěžoval ten výstupák dalším boxem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 05 pro 2008 12:03 

Registrován: 11 lis 2008 16:16
Příspěvky: 14
Ahoj, co říkáte na faston konektory, jako přpojení reproduktorů nebo lepší připájet???

Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 05 pro 2008 14:25 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Normálně výstupy pro externí box u kytarových komb fungují tak, že vinutí výstupního trafa je vyrobené na 4 ohmy a v boxu je repro s 8 ohmovou cívkou, takže k tomu můžeš paralelně připojit další box, který má osm ohmů a bude Ti hrát oboje, samozřejmě více nahlas a i zvuk se většinou zlepší, pokud použiješ kvalitní reproduktory. Nebo tam bývají přepínače, případně více výstupů, jejichž impedance je u konektoru popsaná. Když budeš mít otevřené kombo třeba s 10´´ originálem Jensen Fender AlNiCo z 60. let, tak Ti bude hrát hutněji a výrazně lépe, než když ho odepneš a připojíš uzavřený box s nějakými 12´´ Century. Prostě to tak je.

Klidně to připoj na fastony, ale prvně je trošku zmáčni kleštěmi ať jdou ztuha.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 05 pro 2008 14:54 

Registrován: 11 lis 2008 16:16
Příspěvky: 14
No tohle kombo je na tom tak, že to jeho repro zrovna není kvalitní ( alespoň podle toho co jsem slyšel, já se v tomhle tolik neorientuju ani nemam tolik zkušeností s aparátama ).

Tohle by mělo být to repro, co je v kombu: http://www.peavey.com/products/browse.c ... lveKing(TM)%2016%20Ohm.cfm

Citace z manuálu:
EXTERNAL SPEAKER JACK
Provided for connection of external speaker cabinet(s). Minimum external speaker impedance is
16 Ω on the ValveKing 112. This disconnects the internal speaker in the ValveKing 112.

Hrubý překlad:
Podmínky pro připojení externího boxu(ů). Min. impedance boxu je 16 ohm u VK 112. Toto odpojí interní reproduktor ve VK 112.

- takže kombo potom funguje pouze jako zesilovač....

OK, ty repra připojím na ty konektory a ještě mě napadlo, v tom reproboxu mam ( po doporučení v elektru ) Speakon konektor (samici) a ten by šel teoreticky taky připojit na ty konektory. S pájkou si totiž moc nerozumim...

Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 05 pro 2008 21:33 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Kabely se do speakonu originál od NT připojují šroubkem do takové kapsičky, podobně jako třeba do elektrikářské čokolády. Každopádně je dobré ten drát pořádně pájkou pocínovat. I ten faston jsi měl na kabel připájet a potom jen nasunout na kontakt repra.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reprobox ke kytaře
PříspěvekNapsal: 07 pro 2008 14:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Spíš necínovat, možná jen menší průřezy. Je tam ještě takový plíšek (stáhne se tím šroubem), který přitlačí vodič. Dávám-li vodič 4mm2, tak ten plíšek dávám pryč, jde tam vodič líp nasadit.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group