Poslední návštěva: Právě je 04 kvě 2024 00:58


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 15:31 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Martine, zpochybňovat subbasy s malýmy repry od firem jako je Renkus Heins, Maeyr Sound nebo EAW, či dokonce je zaměňovat za HiFi, může jen člověk, který je nikdy neslyšel. Na celém světě se v prostorách, kde se klade opravdu velký důraz na kvalitu zvuku ( divadla, koncertní sály), běžně používají na instalace přímovyzařující basy ( basreflexové ozvučnice ) buzené repry s menšími průměry. Proč asi? Naopak na festivalech pod otevřeným nebem, na stadionech a sportovních halách, techno párty na letištích a loukách se zase používají vetší průměry a v různých nepřímovyzařujících systémech, které zvyšují účinnost, ale snižují kvalitu přenosu. To proto, že tam už se neklade takový důraz na luxusní zvuk, ale naopak je třeba vytvořit maximální akustický tlak a dokopnout to co nejdál. Tak to prostě je. A pokud si někdo dá takovouhle bednu do obyváku, který je pět metrů dlouhý, tak si ten poslech moc neužije. Proto také dost těžko najdeš v nabídce nějaké firmy zabývající se HiFi zařízením basovou bednu s 18´´ na zvukovodu. Tohle jsou fakta, která jaksi nemá smysl zpochybňovat. Co se týče Sinclaira, tak to je zrovna jeden z těch lidí, kteří propagují uzavřené ozvučnice a pohrdá basreflexy. Tyhle věci už jsem s ním probíral před léty v té jeho Elektře v centru Luhačovic x krát. Navíc něco úplně jiného je použít basový reproduktor s membránou na papíře z poloviny 60.let s maximálním příkonem 15W ( ARO 931 ) v uzavřené, nebo basreflexové ozvučnici, než nacpat nějaký 21´´ PD o příkonu řádově stovek wattů do nepřímovyzařujícího systému. To jsou dvě naprosto odlišné věci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 15:40 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Teď mě napadl ještě jeden příklad. Proč baskytaristi a hlavně ti co hrají na nástroje s dlouhou menzurou, nebo na pěti, či šestistrunky tak rádi používají boxy se čtyřmi nebo více 10´´ ? A prakticky jsem v životě nepotkal baskytaristu, který by používal 18´´. Čímpak to? Dokonce jsem nic takového nikdy neviděl ani na nějakém velkém festivalu, kde by na takovéto obří bedny prostor byl. Je to snad tím, že oni úmyslně hrají na repra, které neumí basovat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 16:44 

Registrován: 28 zář 2008 18:52
Příspěvky: 80
Bydliště: Turzovka
Kraj: SR - Žilinský
ja som basgitarista, mám dokonca 5 strunovú basgitaru. 4x10" box nie je zlý, má pekné stredy, slušné basy, ale nikdy nie také ako 15"....ktorému však tie stredy troška chýbajú..kedže dnes je éra moderných hráčov so stredovejším ostrejším zvukom, a výkonom 300W a viac, každy si radšej kúpi citlivejšiu bedňu s štvormi 10kami, ako 1x15" ktorý je vraj huhlavý ( čiže basuje fajn, ale nie je dosť konkrétny ) ... 18" som ešte nevidel, no rád by som si ho skúsil, tu by som chcel k tomu ale už aspoň 2x8" alebo 2x10" pretože tie stredy by chýbali už aj mne...

_________________
Desktop PC
Panasonic SA-80, Panasonic SCD611, TESLA B116, TESLA B700 >>> ARN 6614 + ARO689 + ARV089
Homemade bassguitar tube amplifier 50W :) funkčný, skoro dokončený


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 16:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
mmjuz: nemotej sem žádné zvukovody, ty jdou mimo. Řešíme tu elektroakustický měnič. Jinak velké PA stejně hraje basy přes velké 18" bedny, ať mají kytaristi co chtějí. Z původní výměny názorů si dobře pamatuju tu tvou hlášku "V klidu si tu dál teoretizujte a raďte nesmysly."
Jenže za naším NAPOSLOUCHANÝM názorem stojí nejeden profík.
Třeba tu, Hubert Mašín (Prodance) - citace:
Suby k domácímu kinu atd. samozřejmě mohou být osazovány profesionálními reproduktory a v mnoha případech to je výhodnější, než používat "hifáče". Domácí kino je jenom ZMENŠENÁ A OŠIZENÁ varianta kina skutečného, na to by neměli jeho nadšenci zapomínat a ve skutečných kinech hrají VÝHRADNĚ profesionální reproduktory. Cosi podobného lepším hifireproduktorům s gumovým závěsem se vyskytuje ve skutečném kině maximálně v surroundech. Snahy "zahrát hluboko" narážejí velmi rychle na limity dané výchylkou membrány.

Cliff: Ano, nikdy jsme netvrdili, že by snad 15" - 18" bass uměl hrát dobře fullrange nebo středy. Problém byl takový, že jsme zaútočili na výrok, že 8" umí hrát dobře basy. Výsledek nebyl odůvodnění, proč nemáme pravdu, ale absolutní odepsání PA spolu s profesními urážkami nehledě na konkrétní téma.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 17:29 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
cliff píše:
ja som basgitarista, mám dokonca 5 strunovú basgitaru. 4x10" box nie je zlý, má pekné stredy, slušné basy, ale nikdy nie také ako 15"....ktorému však tie stredy troška chýbajú..kedže dnes je éra moderných hráčov so stredovejším ostrejším zvukom, a výkonom 300W a viac, každy si radšej kúpi citlivejšiu bedňu s štvormi 10kami, ako 1x15" ktorý je vraj huhlavý ( čiže basuje fajn, ale nie je dosť konkrétny ) ... 18" som ešte nevidel, no rád by som si ho skúsil, tu by som chcel k tomu ale už aspoň 2x8" alebo 2x10" pretože tie stredy by chýbali už aj mne...


No sláva, konečně se dostáváme k jádru pudla. Proč je 15´´ ve srovnání s 10´´ huhlavější? Dokáže to někdo vysvětlit?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 17:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ale jistě že dokážem. 15" Má těžší membránu a poddajnější memránu (nikoli závěs), a slabý motor na tu hmotu a tuhost závěsu, aby produkoval zvuky v řádech kilohertz.
Není to tajemství. To je ale uplně jiné téma, než o kterém je tu rozepře.
Proto tu taky ty 10" PA na to jsou vyráběny.

My by jsme od tebe potřebovali dokázat, proč jakýkoli větší a slušnější PA basový reproduktor je horší než jakékoli slušnější hifi (menšího průměru membrány) - na basy....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 18:21 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Víš, Petře Berko, abych s Tebou mohl diskutovat, musel bys mi vysvětlit spousty svých teorií. Proč si myslíš, že každý 15´´ musí mít nutně těžší membránu než 10´´? A proč rozděluješ reproduktory na malé - tedy HiFi a velké tedy PA? V těhle věcech mám opravdu zásadní problém a nemohu se na takto amaterský přístup dívat jinak než se smíchem. Pokud nechápeš takto základní věci, je to prostě marnost. Navíc mi vadí, že překrucuješ má slova. Což beru jako hodně nepříjemný fakt a jelikož nevím, jakou sviňárnu ještě od Tebe mohu čekat, jdu raději do hospody.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 18:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Každý 15" opravdu nemusí mít těžší membránu. Je to ale absolutní většina, stejně tak pokud mezi sebou porovnáváš podobné modelové řady, a ta možnost o lehčí 15" je opravdu právě spíš ta teoretická. Jenže teorii ty se ušklíbáš. Nelze také velikost,hmotnost, poddajnost závěsů i plochy membrány porovnávat separátně. Jednotlivá čísla neřeknou nic. Celek toho poví mnoho.
Též tu není žádné rozdělení, ale POROVNÁNÍ. Potřebovali by jsme porovnat bas studiového monitoru (typicky 8" středobas) a PA basáku - typicky 15" a 18", a pochopit, proč není takový reproduktor na basy lepší než ten ze studiových monitorů. Na tu otázku jsi ale doteď nebyl schopný odpovědět, zato produkce mnoha urážlivých obratů z tebe srší proudem. Tady opravdu nejsme proto, aby jsme ze sebe dělali voly větší, než je ten druhý, ale aby jsme se dohodli. Jestli to nechápeš, tak nepřispívej. Osobní agrese je tu hrubým porušením pravidel fora.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 20:39 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
hej, taky jdu do hodpody 8-)

OT: já používám doma na basy ARN 5604 v malé uzavřené ozvučnici a zdá se mi, že chodí až moc odspodu. Ještě mám ARN 6604 ve velké 30 litrové uzavřené ozvučnici a ten basuje na můj vkus až příliš hluboko. Mám pocit, jako by mě větší zastoupení hodně nízkých kmitočtů (dejme tomu pod 40 Hz) stresovalo. Dejme tomu u filmu to nemusí být na efekty špatné, ale když se poslouchá muzika delší dobu, spíše mě to otravuje. A třeba ti pomůže jiný zesilovač, já když měl AZS 222, tak z toho taky kloudné basy nevylezly. Nevím, moje filozofie prostě je, že ARN 6604 musí každému stačit až až, takže nechápu, o čem se dohadujete :D

p.s. teď jsem si vzpomněl, když jsem před dvěma lety opravoval před garáží auto, pouštěl jsem si krucipusk na ARS 1014, taky se mi zdálo, že to venku nějak nebasuje, tak jsem to aktivně rozdělil a na nejnižší pásmo podložil 18" (muzika je při práci důležitá), basů bylo dost, ale už to nebylo tak hifi, domů bych si to asi nedal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 20:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Taky jsem jako svoje první reproduktory měl ARN5604,a věru, basují dost, a dokonce bych ani netvrdil, že to byl vytlačený bas. Jenže ten reproduktor šel dost brzo do červenejch,a poslech v druhé místnosti naprostá utopie. Ono to zabasuje pěkně, ale "s křeslem už to nezahejbe". Nejen mně to na moderní ozvučení dnešní filmografie a drsnější hudby nestačí, a to nenarážím na SPL jako takovou. Bas z PA bývá takový ostřejší. Více si ho všimneš - což by často tak být mělo. Výbuch auta by tě rozhodně měl aspoň donutit zamrkat.... s jedním 15" silným hifíkem (TVM je na to krátké) bych si to ještě uměl představit, ale se studiovejma monitorama ani představit.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 21:45 

Registrován: 28 zář 2008 18:52
Příspěvky: 80
Bydliště: Turzovka
Kraj: SR - Žilinský
nejaku chvíľu som mal v izbe pripojený k zosíku namiesto jednej bedničky s 8" ARNkom čo tu mám, práve basgitarovú bedňu s 15"...ten box mal nesmierne tlaky a brutálnu citlivosť, oproti tej 8čke..samozrejme mu chýbali tie najhlbšie kmitočty, ale tie na basgitaru predsa nepotrebujem, to by som musel mať tu bedňu brutalne veľkú..

_________________
Desktop PC
Panasonic SA-80, Panasonic SCD611, TESLA B116, TESLA B700 >>> ARN 6614 + ARO689 + ARV089
Homemade bassguitar tube amplifier 50W :) funkčný, skoro dokončený


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 15 zář 2009 23:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
mmjuz píše:
cliff píše:
ja som basgitarista, mám dokonca 5 strunovú basgitaru. 4x10" box nie je zlý, má pekné stredy, slušné basy, ale nikdy nie také ako 15"....ktorému však tie stredy troška chýbajú..kedže dnes je éra moderných hráčov so stredovejším ostrejším zvukom, a výkonom 300W a viac, každy si radšej kúpi citlivejšiu bedňu s štvormi 10kami, ako 1x15" ktorý je vraj huhlavý ( čiže basuje fajn, ale nie je dosť konkrétny ) ... 18" som ešte nevidel, no rád by som si ho skúsil, tu by som chcel k tomu ale už aspoň 2x8" alebo 2x10" pretože tie stredy by chýbali už aj mne...


No sláva, konečně se dostáváme k jádru pudla. Proč je 15´´ ve srovnání s 10´´ huhlavější? Dokáže to někdo vysvětlit?


Zásadní otázka je: co je to za 15"? 15" je moc široký pojem, pokud je to něco levného třeba jako Beta15, tak se dá čekat že Beta10 v jistých ohledech bude lépe, ale zas je pak něco úplně něco jiného 15ky jak RCF LF15G401, MB15H401 atd... A taky jestli huhlá na frekvencích o kterých se bavíme (tedy pod 100Hz)?

autoabox:
Jako moderátor toho fóra se omlouvám za ten bordel co je v tomto tématu, vyčistím to. Ale zpět k řešení Tvého problému, napiš jaké máš požadavky, kolik do toho můžeš investovat, pak něco vymyslíme.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 16 zář 2009 07:57 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Petr Berka píše:
My by jsme od tebe potřebovali dokázat, proč jakýkoli větší a slušnější PA basový reproduktor je horší než jakékoli slušnější hifi (menšího průměru membrány) - na basy....


Petře Berko, prvně mi najdi v mých příspěvcích, kde jsem srovnával HiFi repra s malými průměry a slušnější PA a došel jsem k tomu, že PA je v něčem horší. Pakliže nic takového v mých příspěvcích nenajdeš, očekávám Tvou omluvu.
Dále, v citaci H.Mašína není nikde doporučen žádný konkrétní reproduktor, ani průměr reproduktoru. Nechápu, proč z toho vyvozuješ, že by si lidé měli do obyváku dávat basáky o 18´´. Tak to zcela určitě myšleno nebylo. Smiř se s tím, že existují i profesionální repra s malými průměry.
A do třetice, najdi mi jediný urážlivý obrat, kterých prý ze mne srší spousty. Stačí mi jediný. Pokud ho nenajdeš, opět očekávám Tvou omluvu.

Teď tedy k faktům. Nikdy jsem nikde žádné HiFi nikomu nedporučoval, ani jsem je s ničím nesrovnával. A to z jednoduchého důvodu, prostě se v tomto oboru vůbec nevyznám. Proto také do debat čistě o HiFi technice nezasahuji. Pouze jsem tazateli Autoabox doporučil k poslechu doma v obýváku spíš než PA techniku studiové monitory, což nemá s HiFi nic společného. Pukud vermomocí z nějakého důvodu bude trvat na PA, tak jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí doporučil basové systémy s reproduktory o malých průměrech. A to z pochopitelných důvodů, jsou totiž pro jeho potřebu mnohem vhodnější ( jsou-li vůbec vhodné ), než nějaké 18´´, či dokonce 21´´, které doporučuješ Ty. Proč? Protože reproduktory s velkou membránou jsou o proti menším průměrům ve značné nevýhodě. U velkých reproduktorů totiž dochází k tomu, že během produkce velká membrána hůře odolává tlaku vzduchu a různě se prohybá a deformuje. Tím pádem nám vzniká nějaké to procento zkreslení, jež má za důsledek nárust vyšších harmonických. Je známo, že nepříjemný hučivý zvuk je na 50Hz a těsně kolem, ono této frekvence ve zvukovém spektru až zas tak moc není, jak by se mohlo zdát, ale její první harmonická o oktávu výš je 100Hz, což je opět nepříjemná hučivá frekvence, stejně jako její základní a té už je v muzice spousta a pokud díky načítání té vyšší harmonické dochází k dalšímu zdvihu na této frekvenci, zvuk se stává nekonkrétní a nepříjemný. Kýžené a oblíbené basy jsou kolem frekvence 75Hz, což musíme brát jako frekvenci základní, páč 37,5Hz v muzice prakticky nenajademe vůbec ( krom subharmonických kmitočtů, které jdou až někam do neslyšitelného pásma ), navíc se běžně vše pod 40Hz ořezává subsonickým filtrem v zesilovači, tedy těch 75Hz bývá proti 100Hz v útlumu často až -30dB, nebo i více, záleží na kvalitě reproduktoru, respektive jeho membrány. Pokud ale použijeme reproduktor menšího průměru s membránou a závěsem ze stejného materiálu, jako je výše popsaný 18´´, tedy 10´´, nebo 12´´, je plocha membrány mnohem menší, lépe odolává tlaku vzduchu a méně se deformuje, proto nedochází, nebo mnohém méně, ke zkreslení a tím pádem nárustu vyšších harmonických a proto jsou basy z takovéhoto reproduktroru mnohem konkrétnější, věrnější a poslouchatelnější. Ono je to samozřejmě ve skutečnosti mnohem, mnohem složitější. Jsou tam harmonické na třetinách, čtvrtinách oktáv, půloktávách, sudé, liché, různě se to sčítá a odčítá, ale pro demonstraci toto zjednodušení snad stačí. Takže tohle je nezpochybnitelný fyzikální jev, díky kterému mají basová repra menších průměrů velkou výhodu oproti těm velkým. Jenže nic není černobílé. Dost těžko se na 10´´ koš nacpe magnet se 4´´ cívkou v dostatečné velikosti, aby mohl uchladit příkony ve stovkách wattů. Navíc tato menší repra pracují s menším objemem vzduchu, proto jsou tyto systémy mnohem méně účinnější, než systémy třeba s 18´´ a bas nám daleko nedokopnou. Pokud to budeme dohánět počtem reproduktorů, je jasné, že box o 4ks 10´´ vyjde mnohem dráž, než box s 1 X 18´´. Takže se pořád hledá nějaká střední cesta, kompromis cena / kvalita. A v praxi to je tak, jak už jsem uvedl, že v prostorách, kde je kladen velký důraz na kvalitu přednesu a není třeba tak vysokého akustického tlaku se používají systémy s repry menších průměrů a naopak v otevřených prostranstvích stadionů, či ve sportovních halách na festivalech pro tisíce lidí je mnohem výhodnější použít systémy s většími reproduktory, protože je potřeba docílit max. akustického tlaku a požadavky na kvalitu už nejsou tak přísné. Nechápu, co je na tomhle nepochopitelného. Příkladů z praxe je spousta. Proč si vůbec myslíš, Petře Berko, že firmy jako Mayer Sound, nebo EAW vůbec vyrábí basové bedny osazené 10´´ a 12´´ a prodávají je za poměrně astronomické sumy? Jsi přesvědčený, že jsou tak hloupí, jako Ty jsi chytrý a že nepochopili, že jejich repra jsou vlastně jen HiFi póvl, který nehraje, jak Ty tvrdíš? Nebo snad jejich existenci chceš popřít?

Viz Martin: Zásadní otázka je: co je to za 15"? 15" je moc široký pojem, pokud je to něco levného třeba jako Beta15, tak se dá čekat že Beta10 v jistých ohledech bude lépe, ale zas je pak něco úplně něco jiného 15ky jak RCF LF15G401, MB15H401 atd... A taky jestli huhlá na frekvencích o kterých se bavíme (tedy pod 100Hz)?
Ale samozřejmě, Martine, tohle je naprosto jasná věc. Snad jen Petr Berka to nechápe. Stejně jako lze vyrobit 18´´ vynikajících vlastností, který půjde použít dokonce i jako středobas, tak lze vyrobit absolutní xindl o 10´´ a naopak.

Dovol mi, Petře Berko, poslední věc. Než zase vytáhneš do boje a začneš mě napadat různými polopravdami a lžemi, zkus si tuto problematiku probrat s nějakými pomazanými hlavami v oboru. Jsou to dost známé osobnosti a jistě na ně kontakt najdeš. Ať už je to H.Mašín, kterého jsi výše citoval, nebo třeba p.Krampera z Milevska, který je uznávaný prakticky celosvětově, tuším že se kolem Prodance, či Megaton motá i pan Sekera, který se této problematice věnuje už leta a svého času dost publikoval v Amatérském Rádiu, nebo oslov p.Husáka, který se už v 70.letech podílel na vývoji reproduktorů Tesla a v posledních letech několikrát do roka odlétá na pár týdnů do Francie, kde vyvíjí reproduktory a systémy pro firmu L Acoustics. Určitě by se našli i další, např. lektoři oboru Zvukový technik při JAMU v Brně, nebo u VUT. Je jen na Tobě, jestli budeš dál plácat nesmysly a stejně jako Tobě podobní snižovat úroveň Repromanie, nebo se něco naučíš a budeš schopen kvalitně radit ze své pozice moderátora. Protože díky téhle dost neprofesionální úrovni je zatím Reprománie pro odborníky spíš k smíchu a nikdo se sem nehrne, aby nás oblažil a poučil. Což je, jak sám uznáš, velká škoda.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 16 zář 2009 18:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Mmjuzi, tímto: "Zásadní otázka je: co je to za 15"? 15" je moc široký pojem, pokud je to něco levného třeba jako Beta15, tak se dá čekat že Beta10 v jistých ohledech bude lépe, ale zas je pak něco úplně něco jiného 15ky jako RCF LF15G401, MB15H401 atd... A taky jestli huhlá na frekvencích o kterých se bavíme (tedy pod 100Hz)?" jsem reagoval na Tvůj příspěvek: "No sláva, konečně se dostáváme k jádru pudla. Proč je 15´´ ve srovnání s 10´´ huhlavější? Dokáže to někdo vysvětlit?"

15" vůbec nemusí být huhlavější ve srovnání s 10"... Samozřejmě 10" bude na vyšších frekvencích ve výhodě, to je jasné, ale my se bavíme pouze o nízkých frekvencích.

U všech řešení - PA, hifi, malý, velký reprák - se najdou výhody i nevýhody a nedá se říct že by jedno či druhé řešení mělo více nebo méně výhod či nevýhod, pak záleží na osobních preferencích, některé nevýhody pro někoho můžou být naprosto zanedbatelné pro někoho zas nezanedbatelné, nebo některé výhody zas naprosto nezajímavé, takže ve výsledku každý u těch řešení uvidí jiné výhody a nevýhody.

Třeba Ty tvrdíš že 8" basák je ok, já říkám že není. 8" má malou plochu, klasický profík s tvrdým závěsem nezabasuje, takže takovému malému basáku bude třeba nějak pomoct, dostane měkký gumový závěs a hle ono to začne basovat. Jenže měkký závěs o dost zhorší impulzní odezvu, reprák pak kmitá když nemá. A jsme zas u toho co jsem citoval od Sinclaira.

Jako minimum bych viděl 12", ale pokud je požadavek jako má autoabox tak minimálně 15".

Sice nechci mluvit za Huberta ale nemám pochyb že měl na mysli spíše reproduktory větším průměru tedy 15" a více.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 17 zář 2009 01:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
mmjuzi ty si buď vedle jak ta jedle a nebo jen prostě provokuješ. Jinak totiž není možné abys na tu klávesnici vyblil to cos vyblil. A nebo posloucháš nějaký velmi specifický typ hudby ale to nevysvětluje zas jiné blitky.

Kýžené a oblíbené basy jsou kolem frekvence 75Hz, což musíme brát jako frekvenci základní, páč 37,5Hz v muzice prakticky nenajademe vůbec ( krom subharmonických kmitočtů, které jdou až někam do neslyšitelného pásma ), navíc se běžně vše pod 40Hz ořezává subsonickým filtrem v zesilovači, tedy těch 75Hz bývá proti 100Hz v útlumu často až -30dB, nebo i více, záleží na kvalitě reproduktoru, respektive jeho membráně

Ten subsonic se aplikuje jen v PA technice a to z důvodů omezení namáhání výchylky reproduktoru v oblasti kde už nepracuje efektivně. Efektivně tam nepracuje proto že jednak to těmto reproduktorům není dáno (na rozdíl od HiFi basáků jejich citlivost začíná klesat mnohem dřív díky tuhému uložení kmitacího systému) a jednak proto že PA bedny jsou laděné na pokud možno co největší efektivitu (citlivost). Ale tohle všechno v HiFi technice neexistuje protože to není potřeba. Proto není problém mít doma bedny které dají třeba 25Hz (i méně) bez poklesu. A že se takové frekvence kolem 30Hz v hudbě vyskytují poměrně často vím velice dobře. Jednak proto že je tam prostě slyším a jednak prototo že není problém si to potvrdit rozborem ve spektrálním analyzéru. Metal a podobnou hudbu (ehm, ehm) neposlouchám tak nevím c se tam vyskytuje za frekvence.
Dále tu máme další aspekt věci. Je všeobecně známo že libovolné systémy pracující na hranici svých možností nepracují zrovna optimálně. Proto pokud chceme třeba reprodukovat kmitočet kolem 30Hz v maximální kvalitě pak je záhodno mít systém který dá bez problému i těch 25Hz jinak to prostě bude znát.
Další fakt. Díky tuhému uložení mají PA reproduktory v celém rozsahu výchylky mnohem menší linearitu než HiFi. To je logické a pro účely PA toto uspořádání nevadí, ba mnohdy naopak. Akustický tlak je dán plochou membrány, rychlostí jejího pohybu a její výchylkou. Pokud budeme chtít použít PA reproduktor na HiFi sub pak se to nutně musí projevit ve formě zkreslení právě díky té nelinearitě. Protože od subu očekávám především kvalitní produkci velmi nízkých kmitočtů budeme se bavit o pásmu pod 50Hz kde klasicky laděné PA pomalinku končí. Stejně veliký reproduktor třídy HiFi bude na tom v tomto pásmu pásmu mnohem lepší než PA. Bude mít ale svůj charakteristický zvuk a pokles bude následovat později. Budeme-li chtít dosáhnout obdobné lienarity a tedy i zkreslení musíme u PA použít mnohem menší výchylku membrány a to si vyžádá podstatně větší její velikost. Akustický tlak pak bude podobný ale celkový vjem zcela jiný. Proč to už ti tu vysvětlovat nebudu tak si to domysli sám. Nemám náladu ti tu vysvětlovat každý prd.
Co se týče deformace membrány - záleží na provozované frekvenci a opět ploše. Velká plocha se může pohybovat pomaleji a proto není tak namáhaná - dohání to právě tou plochou. A na uvažovaných frekvencích a pro domácí použití bych to už vůbec neřešil.
Systémy kde se oužívají pro ozvučování menší reproduktory (např. tebou uváděná divadla a pod.) tam je to z více důvodů a ne jen z těch co si psal. navíc uvádíš blbý příklad protože příklady které uvádíš je aplikace v obvykle dvoupásmových konfiguracích kdežto my se tu bavíme o jakoby čtvrtém pásmu (3p + sub). Ten 18" jako středobas to je také solidní úlet.

Já si prostě nemohu pomoci ale mě to připadá že místo aby ses podíval na zde probíranou konkretní konfiguraci mícháš jablka s hruškami a nezapoměl si do toho zamíchat zubařské křeslo které s tím dle tvých úvah zcela jistě souvisí. Jistě, v některých ohledech máš pravdu ale ne v souvislostech tak jak je tu prezentuješ. Ještě jednou ti zopakuji klíčové slovíčko: SOUVISLOSTI.

Když už jsme u těch souvislostí - proč chceš konzultovat HiFi projekt s lidmi kteří se zabývají PA?

Proč řešíš kmitočty kolem 75Hz když to mají ještě hrát satelity? To jsem snad napsal jasně už v mém prvním příspěvku. Kdybys měl náhodou pocit že jsem to nenapsal zcela zřetelně i pro tebe tak si povšimni věty o 10" v satelitech a o HiFi ladění celé soustavy. A v HiFi se na rozdíl od PA sub do 75Hz nepouští.

Shrňmě si to - až se bude řešit v PA sekci nějaký problém s PA technikou ohledně PA využití a budeš k tomu mít co užitečného povědět tak tvé připomínky přivítáme. V tomhle threadu si zatím prokázal jen že jak si napsal HiFi není tvůj oborn a PA zvyky do něj nelze jen tak naroubovat. Proto by bylo záhodno aby ses na celou problematiku tak jak byla nastolena na začátku threadu podíval zkusil podívat z jiného pohledu a nebo abys přibrzdil. To se týká i tvých řeknněme narážek na dostatečnou fundovanost Petra Berky (i ostatních) kterému se nedivím že to vyhodnotil jako útok na svojí osobu. Neboli my jsme bylbci co si nedokážeme spočítat ani prsty na noze zato ty si letadlo. Takhle si to myslel?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 17 zář 2009 09:29 

Registrován: 23 lis 2008 20:11
Příspěvky: 50
Uf, další chytrák. Zapomeň na to, že dnes na nějakém CD najdeš cokoli pod 40Hz. Ono se to totiž už při záznamu, nebo většinou následně při masteringu pěkně odřeže a to ze stejného důvodu, jako to dělá v PA zesilovačích subsonic filtr.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 17 zář 2009 15:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
A mám toho tak akorát dost! Mmjuzi, všechno okecáváš nějakou omáčkou, zásadním věcem se vyhýbáš, plus k tomu přidáš pár nesmyslů. Takže buď toho hned necháš nebo budu muset zakročit.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 17 zář 2009 19:42 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Není třeba zakračovat, mmjuz mi dnes oznámil ať zruším jeho účet.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 17 zář 2009 23:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
No ne že by mě to zrovna mrzelo. Mě spíš mrzí to že tato debata nepokračovala v původním duchu za účasti iniciátora této debaty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: PA nebo HiFi
PříspěvekNapsal: 18 zář 2009 22:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 18:57
Příspěvky: 639
Bydliště: Trenčín city, Slovakia
Kraj: SR - Trenčianský
Mňa mrzí to, že sem napísal článok a takto to dopadlo...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group