Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 11:45


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 06:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj všichni,
jsem v oblasti PA úplnej nováček, ale okolo autohifi se motám něco málo přes 10 let.

Před 2 roky jsem zakoupil aktiv bednu od Ibiza Sound s 12" středobasem a hned od začátku mě nenadchnul zesilovač uvnitř bedny (přirovnal bych ho k 20Wrms :lol: ), ale bedna byla za víc než dobře tak sem si jí nechal.
V garáži mám sloupy od JBL + nějaké staré železo Sony s 50W v 8ohmech a při jednom pokusu připojení té aktiv bedny (vyřadil sem ten zesik) na tenhle zesilovač jsem zjistil, že budu muset sehnat nějakej PA zesik.

Naskytla se mi možnost a pořídil sem PA zesilovač staré produkce Solton/AA Craaft 2x400W ve 4ohmech +- 300W v 8ohmech a přpojil na bejvalou aktiv bednu. Zvuk se ještě víc rozjasnil, začalo to víc basovat.....Zesilovač má 2 na sobě nezávislé kanály. Jeden kanál bych využil na tu 2 pásmovou bednu a druhej na woofer. Mám i jeden postarší mix Rodec MX126.

....a teď k věci:
Chybí mi bassová složka a proto jsem se rozhodl, že postavim nějakou tu hornu. Horna z jednoho prostého důvodu a to, že co jsem četl hraje hoooodně nízko + potřebuju něco aby to hrálo i na zahradě a nejen v garáži :-D
Zaujala mě bedna typu Tapped Horn díky recenzím, ale nemůžu se rozhodnout pro adekvátní repro čím to osadit. Máte někdo nějakej tip na repro??? Musí to být 12" s impedancí 4ohmy +-400 až 500Wrms

Napadla mě ještě možnost osadit wooferem který se mi válí v garáži (jedna nevyzvednutá věc pro známého) produkce USA značky Digital Designs. Je to sice gumák do auta s malou citlivostí kolem 86dB, ale myslim, že by to mohlo něco zahrát. Aspoň bych ten woofer využil
tady je link - je to 512: http://www.ddaudio.com/products/mobile- ... eries.aspx
..a nějaké ty parametry...

Specifications
Cutout Diameter
11.13

FS
31 Hz

Magnet Weight
90 oz

Mounting Depth (in.)
5.75

Nominal Impedance
S4.0 Ohm / D4.0 Ohm

Power Handling RMS/Peak
350/1500

QTS
0.623

QES
0.692

QMS
6.319

Series
500b

Shipping Weight
14lbs

Suspension Travel
50 mm

VAS
45.74L

Voice Coil Diameter
2.0"


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 06:47 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
tady je nějaká ta moje představa jak by měla bedna vypadat


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 06:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Aby Tapped horn hrál opravdu dolů, tak bedna už musí být docela velká. Tohle je malá bednička, ta moc dolu hrát nebude. A na takový reprák zapomeň. To do takové bedny vůbec nepatří a do PA samotného taky ne. Kup si raději nějaký slušný 15" a dej ho do bassrelfexu.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 07:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Vtomas: viz Martin. Nedávno jsme zkoušeli ještě o kousek větší bedničku, kde byl objem za reproduktorem částečně vyměněn za délku horny (výsledek simulace je hodně podobný) a výsledek byl na svou velikost mrzutý. Hraje to hodně, ale ne dolů. Opravdové basy nikde. Aby to hrálo dolů, muselo by jít o hornu skoro čtyřikrát větší než na obrázku. Parametry toho reproduktoru bohužel do horny nejsou vhodné.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 12:40 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 zář 2009 10:51
Příspěvky: 1845
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Jen vsuvka, Ibiza je ten stejný šrot jako skytec a podobné papírové bedny, od toho dál. JBL už podle mě není co bývalo také

_________________
AMP: PROTON AA-1150
PREAMP: PROTON 1100
SEC: NAD T751
CD: NAD CD524
ARS 641 / ARS 844 tuned


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 18:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
kluci dík ;) ....noooo ale poraďte něco ve 12" max do 3 tisíc. Opravdu je 12" max. velikost wooferu díky mobilnosti na zahradu a do garáže. Stejně jsem rozhodlej a postavim tu tapped hornu kterou mi nikdo nevymluví :D

jinak Ibiza je ještě možná větší šrot než je Skytec....ale ten středobas a vejška docela hraje.No hlavně mi zbylo tlumení B2 z jedné montáže, kterým se vylepujou rezonující plechy v autě. Je to bitumen se silnou alu folií a zvuk plastové bedny se zlepšil o 100% (přitom tlumení je o tloušťce 2mm)

návrhy sem a opravdu chci stavět tapped hornu :twisted:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 18:58 

Registrován: 21 lis 2009 11:44
Příspěvky: 67
Kraj: ČR - Karlovarský
A hele, další takovej... Poraďte mi, ale jenom jestli mi ten pitomej nápad schválíte:-).

Vtomas: Ten nejlepší návrh ti napsal Petr Berka a Martin S., zejména ty poslední věty u obou příspěvků si důkladně přečti. Ušetří ti to peníze a zklamání.

Ten 15" v bassreflexu by nemusel bejt větší než tapped horn pro 12".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 27 dub 2012 19:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Taky jsem strašnej paličák. Můžem třeba začít přemýšlet nad nějakým reproduktorem, který je poměrně univerzální, a až se Vtomas konečně spálí tak jak já (270kč za dřevo, 70 za vruty, 70 za tmel, den a kus práce, benzín za martinem na zkoušku, další půlden v háji), postaví další bednu tak jak já.

Takový reproduktor je třeba RCF LF12G301, B&C 12PS100, který sám mám, nebo Beyma 12LX60. Jsou to hodně univerzální reproduktory. Nic basovějšího za danou cenu s podobnými parametry jsem nenašel. Reproduktory obstojně fungují i v bassreflexu, i ve zvukovodných ozvučnicích.
Psko půjde sehnat kolem 3000Kč, možná tu ještě to druhé co jsem nekoupil z bazaru bude k mání za ty tři tisíce.
viewtopic.php?f=18&t=2111

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 28 dub 2012 22:39 

Registrován: 02 dub 2010 01:11
Příspěvky: 200
Kraj: SR - Nitrianský
Ak to musi byt TH pre 12"a ak to ma hrat nizko tak potom http://www.google.sk/imgres?q=tapped+ho ... pDg&zoom=1 len ta mobilita...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2012 07:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
...takže po krátkém odloučení a přemejšlení se opět vracim :-D

jsem naprosto rozhodlej a už vlastně mám vyrobenou testovací tapped bednu z laťovky (pokud to zvukem klapne tak nařežu překližku) Po dlouhém přemejšlení sem si řekl, že půjdu střední cestou a volba bude 15" repro.

Samotnou stavbou jsem se inspiroval tady: http://www.martinsson.cc/blog/index.php ... -diy-notes
Horna vychází na nějakejch 187 litrů a čím to osadim? Už jsem vyloučil autohifi plandáky s mizernou citlivostí, vysokym Qes a Qts
Nacpu tam B&C Speakers 15PS76 verze 4ohmy (ať využiju maximální výkon zesilovače Solton 2x400W) Nemám to na žádnou diskotéku, ale pouze do garáže, garden párty. Jeden kanál ze zesilovače = středobasy, vejšky a druhej kanál = tapped horna
Kámoš mi konstojuje passivní výhybku na 4 ohmy s ořezem kolem 120Hz.

Chci se zeptat: pokud je tapped horna, musí se otočit polarita na připojení do repra + na -?

dík moc


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2012 08:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jo, 15PS76 ti bude hrát i v bassreflexu, tak bych se toho reproduktoru nebál :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2012 08:39 

Registrován: 21 lis 2009 11:44
Příspěvky: 67
Kraj: ČR - Karlovarský
Prosímtě vyflákni se na tu pasivní výhybku, pro takový reproduktory a subbas vůbec je to šílenost. Sériovej odpor cívky degraduje Q a kondenzátory který by v takový aplikaci přežily aspoň rok by byly dražší než celý PS76. Jinak výběr 15PS76 chválím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2012 08:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
po přečtení několika vláken je rozhodnuto :-D

aktiv výhybka :lol: ....už včera mi říkal kámoš, že passivní výhybkou to totálně zabiju. Ukazoval mi plánek výhybky kde se nechá regulovat pomocí potenciometrů jak hlasitost tak frekvence

je rozhodnuto


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2012 14:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
dneska jsem sehnal aktiv výhybku 24dB/oct a kdo tvrdí, že na tapped hornu je potřeba skříň jak ....aby to zahrálo dole tak... :lol:

nečekal sem to po přečtení několika příspěvků ať postavim bassreflex

hraje to a sem nadmíru rád :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2012 19:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 26 pro 2010 12:50
Příspěvky: 574
Bydliště: Rokycansko
Kraj: ČR - Plzeňský
Do bedny se 187 litry můžeš dát rovnou 18" reprák v basreflexu a výsledek bude stejný :D

_________________
Soundcraft SiEx3, Mackie DL1608, X32,SPL A394pw, IQ18b, Beyma SB18, odposlechy SPL, B@C 12CXT, EV ZLX12P, ZXA1 sub.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2012 19:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Taknějak. Na 12" to asi hraje hodně, ale na ten objem už to není žádné terno, se kterým by ses mohl snad vytahovat. Navíc jsme se původně bavili o velikosti cubo a podobných. Tam to prostě nemá jak hrát jako velké bedny :-(

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2012 21:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
opravdu sem nečekal a vůbec netušil jak hodně to hrálo v místnosti 5x4metrů a bedna byla uprostřed :shock: (škoda, že defakto celej den pršelo jinak by byl test venku)
...teď už jen zatmelit spáry, díry po pár vrutech, zadělat speakon konektor, růžky, nožky a final lak

po pravdě:
testoval sem ve stejné místnosti bassreflex bednu od Dexonu osazenou 18" Beymou 18G400 cca 190litrů bedna a zvuk takovej namastnej, neslanej a venku defakto úplně ho**o ...proto sem ustoupil od nákupu

Pročetl sem x diskuzí jak tady a na zahraničních forech a dočetl se o tapped horně a 100 lidí 100 chutí...někdo jo a někdo ne.

Jak sem psal o x řádků vejš tak autohifi se zabejvám defakto 10 let (proběhl prodej, dílna + peníze co sem kdy vydělal v "zaměstnání" měsíc co měsíc rval do upgradů)
....a v autohifi z 90% = ported/bassreflex bedna nebo closed nic víc tzn. v PA sem naprostej nováček.


Na fotce je můj custom autohifi woofer RE Audio MT15 s carbon membránou co mám nacpanej cca 3 roky v autě. 3x spider, papírovej výkon 1,5kWrms, 2x0,5ohmu Al plochej drát na cívce, Xmax 2,5cm

zde jsou TS (odměřené jelikož to výrobce neuvádí)
předtím něž se uthla papírová membrána od kmitačky

FS = 34,62Hz
Re = 1,80 ohms (dc)
Le = 6216,50uH
L2 = 2887,96uH
R2 = 24,89ohms
Qt = 0,27
Qes = 0,30
Qms = 3,25
Mms = 3,25 grams
Rms = 22,621244 kg/s
Cms = 0,000063 n/m
Vas = 46,86 litres
Sd = 740 cm2
BI = 21,06713
ETA = 0,63%
Lp 2,83V/1m = 96,55dB


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2012 07:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Počuj jedna vec mi na tých TSp nesedí Mms len 3 gramy ? To je i na karbon šialene nie ? A ešte aj u Ahifi


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2012 09:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
Marek: sem psal, že TS parametry byly odměřené na origo wooferu tzn. papírová membrána. Origo woofer má 2 progresivní spidery, cívky Cu s možností impedance 2x0,7ohmu, 2x1ohm, 2x2ohmy. Jenže já měl už woofer po reconu s cívkou Cu tušim 4x1,6ohmu (si to moc nepamatuju) 3x spider + origo papírová membrána (recon byl až na cívku a závěs origo)

Ten woofer šlapal jak hodinky skoro 2 roky než došlo k defektu utžení membrány od kmitačky ...pak došlo k prodření a zkratu 3cívek ze 4 (1cívka normal šlapala)

čekal sem skoro půl roku na karbonovou membránu s vrchlíkem. Nově je tam cívka Al 2x0,5ohmu z plochého drátu tzn. TS parametry budou v tuto dobu úplně někde jinde

proč to sem pletu a vůbec dávám? chci pochválit B&C Speakers 15PS76 kterej jsem osadil do Tapped horny a pro info, že né všechny carhifi woofery jsou paramentrama v ..... :lol:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké repro 12" do "tapped horny"
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2012 09:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 dub 2012 18:00
Příspěvky: 38
Kraj: ČR - Středočeský
tady je na fotkách kámošův setup - CZ Audio 12" 4x100oz magnet bedna 2.4Cu.ft z 32mm MDF odladěno na nějakejch 35Hz

...bohužel TS nejsou


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group