Poslední návštěva: Právě je 26 dub 2024 05:53


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2021 10:36 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Svého času jsem si začal zvykat na stanici Regina, později Region na FM. Stereo. No a ti u nás byli první,kdo přešli do mono. To mne tenkrát vytočili, dnes je mi to fuk. Hrají stereo na DAB, ale už není důvod se vracet. Já s tím mono vysíláním souhlasím, s hudbou na rozhlase končím. Kdo chce stereo, najde si k němu cestu, asi ne přes anténu. Ale nedávno jsem zachytil Radio Classic Praha,no nepředpokládám, že by chtěli vysílat zprzněnou muziku. Kdo ví. Kdybych chtěl zabrousit do velkého hifi,,, znalci hodnotí v hudbě podání i předozadního prostoru. Já to zatím neznám, mám to z CD jen v té pravolevé rovině.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2021 14:58 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Loudnes war je zvukový mor poslednej doby. Nájsť rádio s dobrým zvukom je dnes problém.

V 80. rokoch som tiež nahrával z rádia. Ja som mal možnosť prijímať maďarský rozhlas a tam mali relácie, v ktorých prehrali celý album bez prerušenia. Na začiatku moderátor len oznámil informácie o albume (nič som mu nerozumel, len občas anglický názov skupiny) a nasledovala hudba bez prerušenia. Stereo diaľkový príjem bol však značne zašumený, takže som tiež nahrával mono. To bol pre mňa hlavný zdroj informácií o aktuálnej svetovej rockovej hudbe. A aj o histórii. Z inej relácie som si postupne nahral všetky albumy od Led Zeppelin (okrem tých, ktoré som mal na/z LP).
A potom ešte relácia Větrník, ktorú Devín preberal zo stanice Vltava. To bol zasa dobrý zdroj informácií o domácej rockovej scéne. Tam som tiež niečo nahrával. Ale nedali sa tam nahrať celé albumy. Tie sa však dali kúpiť, takže ako informácia to stačilo.

K mono zvuku by som sa však nevracal. Vtedy to bolo len núdzové riešenie, keď nebolo nič lepšie.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2021 07:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 říj 2008 20:31
Příspěvky: 334
Bydliště: Olomouc
já měl v dosahu polské rádio. W tonacji Trójki - Wojciech Mann. Naučil mě polsky a rock v celych deskách bez keců. Tehdy z Rigy 103 na B400.. ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2021 17:17 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Tak to asi doopravdy vzdávám, je to ztráta času, poslech rozhlasové hudby. Je to už přešlapování na místě a pokus omladit starce. Nepodařilo se mi dnes dát dohromady zvuk, který si představuju, i když jsem si vždy představoval, že tomu FM budu lecos tolerovat. Už ne,,, špatná hudba mne psychicky tak likviduje, že mačkám OFF. Je to věkem, tolerance ubývá. Raději 1x kvalitní CD než tříhodinový poslech radia, byť i jako kulisu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2021 17:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já hraju dokola několik kanálů amerického internetového Sant Louis Classic rock rádia. Sjíždějí neupravované starší nahrávky a poslouchá se to dobře. Neunavující zvuk. Dá se to poslouchat celej den, i večer na usnutí. Je to pro mě takový důkaz, že není až tak důležitý extra vysoký datový tok či lossless kodek, jako nezkurvené nahrávky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2021 20:40 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Mňa prekvapuje, o koľko horší zvuk má rádio, vysielané vzduchom, voči tomu istému rádiu cez internet.
Osobne počúvam hudbu z kompu - a ak už počúvam iné - z netu - https://radiofolk.cz/
Výnimočne aj dačo iné (ak na radiofolku ide čosi pre mňa "nejedlé")


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2021 22:10 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
koroš píše:
Tak to asi doopravdy vzdávám, je to ztráta času, poslech rozhlasové hudby...
Nepodařilo se mi dnes dát dohromady zvuk, který si představuju, i když jsem si vždy představoval, že tomu FM budu lecos tolerovat...

Píšeš o príjme rozhlasu cez DVB-S?
A máš na mysli kvalitu zvuku, alebo kvalitu obsahu?

Kvalitný zvuk majú stále rozhlasové sanice ČRo Vltava a RTVS Devín. Cez DVB-S je ich zvuk celkom dobrý.
A dá sa na nich nájsť aj kvalitný hudobný obsah. Je ale potrebné si pozrieť program a vybrať si vhodnú reláciu. Predstava, že celý deň budú vysielať to, čo uspokojí Teba, je nereálna. Cez DVB-S má ČRo funkčné EPG, čo je výhoda.
Devín má napríklad celkom zaujímavé relácie o jazzovej hudbe:
https://www.rtvs.sk/radio/program/1302/1570319
https://www.rtvs.sk/radio/program/1330/1569271

Potom sú tu už spomínané žánrové stanice. Je to akýsi žánrový "jukebox" s nepretržitým "prúdom hudby" od rôznych interprétov. Chýba im moderátor, takže človek ani poriadne nevie, čo v tom mixe vlastne počúva. Vidím to vhodné len ako hudobnú kulisu. Napríklad počas jazdy autom (žiaľ, v mojom okolí žiadnu takú stanicu nenaladím).

Pre rockerov by mohla byť zaujímavá stanica Beat. Moderátori vysielanie "oživujú", človek má prehľad, čo práve počúva, vysielanie má tematické bloky. Kvalita zvuku je však dosť priemerná. Ale nie vyslovene mizerná.

Ignorovať treba záplavu braku na takzvaných "komerčných" staniciach. Ich vysielanie je len ťažko stráviteľný "guláš". Tie stanice sú tu podľa mňa len preto, aby aby zabezpečili mediálnej mafii lup z autorských zväzov. Ich "playlisty" sú kľúčom pre delenie koristi. Poslucháčov si nimi môžu akurát tak odplašiť.

Nuž, nie je to žiadna "sláva", ale niečo vybrať sa stále dá.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 06:15 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
"FM" :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 09:54 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
V predchádzajúcej diskusii spomínal príjem rozhlasu cez satelit :?:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 10:01 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Tiez vnimam, ze internetove radio ma menej spraseny zvuk voci FM...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 13:50 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Analógový príjem ovplyvňuje množstvo faktorov - vzdialenosť od vysielača, terén, anténa, zdroje rušenia, tuner... Ja som mal niekedy na streche 7 prvkovú yagi "obludu" s predzosilňovačom, dĺžku mala okolo 3 metrov. A aj tak to nebolo dokonalé.

Anténu som už dávno zrušil aj s tunerom, takže porovnať neviem. Viem len zhodnotiť príjem cez autorádio a nemám pocit, že by sa niečo kvalitatívne zmenilo.
Zmenila sa len kvalita obsahu, pribudol "komerčný" brak. Takže autorádio zapínam len zriedkavo, dávno ma prestalo baviť stále na ňom prepínať predvoľby. Radšej si pustím hudbu z SD karty.

Aj preto som prešiel na DVB-S a neskôr na internetové "rádiá". Z väčšieho počtu staníc sa dá vždy niečo vybrať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 14:10 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Porovnaním zhodnej skladby, počúvanej cez FM, to isté inetové rádio a stiahnuté z YT mi ten YT vychádza najlepší.
7 prvková yagi nemusí byť výhra ak chytá aj nejaké fázovo posunuté signály. No ak nestačí "malá" skrz slabý signál, niet moc čo vymyslieť.
Obecne rádio moc nepočúvam, iba radiofolk.cz, keď sa mi nechce vyberať si z kompu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 17:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 říj 2008 20:31
Příspěvky: 334
Bydliště: Olomouc
FM už jako analogové vysílání stejně nefunguje. Mezi vysílači se signál distribuuje v komprimované digitální formě. Jen ten poslední úsek do FM tuneru je klasika. Takze mi ta debata přijde trochu zbytečná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 17:29 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Tak to som si neuvedomil. Digitálne sprasený zvuk je dosprasený analógovo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2021 20:58 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
tatko Tom píše:
7 prvková yagi nemusí byť výhra ak chytá aj nejaké fázovo posunuté signály.

Fázovo posunuté sú odrazy. A tie sa v smere príjmu dajú potlačiť len smerovou anténou. Takže nie veľmi na výber.
Tá anténa je veľká len kvôli vlnovej dĺžke signálu. V kategórii yagi je 7 prvková anténa len "drobček". 4x direktor, 1x dipól a 2x reflektor. To je minimum pre vzdialenejší príjem. Pre UHF TV pásmo som mal 30 prvkovú anténu.

Výhodu FM vidím v mobilite a jednoduchosti príjmu. Napríklad autorádio počas jazdy, "tranzistorák" na chate, malé rádio so slúchadlami počas cestovania v autobuse, vo vlaku, počas pobytu v nemocnici...
Počas jazdy v kopcovitom teréne sa pri slabšom FM signáli autorádio prepne na mono, prípadne trochu zašumí. Krátke výpadky nie sú rušivé. Digitál však buď "ide", alebo "nejde". Nič medzi tým neexistuje. Výpadky (počas jazdy) sú rušivé, až vyslovene nepríjemné. Preto som skeptický voči DAB. FM prijímače sú navyše už rozšírené a lacné.

Doma má dnes už takmer každý internet. Ten nie je obmedzený pridelenými frekvenciami, a dnes už ani dátovým tokom. To chýbalo v západnej Európe, keď zavádzali DAB. Prax nám ukázala, že DAB smeruje ku kvantite na úkor kvality (internet nemusí znižovať kvalitu kvôli kvantite).
Alternatívou je DVB-S príjem, či "káblovka".
Preto zavádzať DAB v dnešnej dobe považujem za nezmysel a plytvanie (verejnými) peniazmi. Nevidím v ňom žiadny prínos.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2021 22:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Pravda je, že přes internet je kvalita lepší, než FM. Já, když občas poslouchám rádio, tak většinou něco z ČRo, a platí to i tam. Bylo by zajímavý vědět, kde vlastně v odbavovacím řetězci mají rádia ty svoje Optimody - jestli s nimi upravují zvuk i pro ty internetové streamy, nebo je to do internetu odbočené mimo. Víte to někdo?

A ad DAB - proč plýtvání veřejnými penězi? Pokud vím, tak šíření signálu si rádia musí platit ze svého, stát neplatí nic. Leda veřejnými penězi ČRo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2021 09:57 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Prechod na DVB-T bol dotovaný z verejných financií. Nariadil ho štát a štátu EÚ.
Rovnaké to bude aj s DAB. Termíny však ešte nie sú stanovené a prechod je zo strany EÚ (zatiaľ) len odporúčaný.

A ako píšeš, peniaze verejnoprávneho rozhlasu (a televízie) sú tiež verejné peniaze. Potrebuje verejnoprávny rozhlas investovať do DAB? Zvýši mu to počet poslucháčov? Žiadajú to po ňom poslucháči, platitelia koncesionárskych poplatkov a daní?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2021 11:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já bych k DAB nebyl tak odmítavý. Třeba moje máma chtěla poslouchat ČRo D-Dur, v kuchyni u vaření, internet ani počítač nemá, a smartphone taky ne. Tak jsem jí na vyzkoušení pořídil jednoduché malé rádio s DAB. A funguje to výborně, ČRo má navíc vyřešené velmi dobře vysílání doprovodných informací o programu, které se zobrazují na displeji rádia. Na tenhle typ užití je to perfektní, máma spokojená. Tak proč to zavrhovat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2021 19:45 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Názor, že (doufám- některé) internetové radio je lepší kvality než (mnoho) FM stanic je pro mne potěšující informace. Ale musím přiznat, úplně jsem to nevzdal a podařilo se mi FM na chalupě "rozehrát" . Konkrétně s Philips FR 980 a Magnat Quantum 673. Dva komponenty, které se vším ostatním hrály bídně. Poloha vleže,21:30, stereo (fajn). Přepínám mezi Country radio, r. Dálnice, někdy r. Blaník.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslech FM a DAB+, "odvykací kúra"...
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2021 19:49 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
posluchac píše:
Já bych k DAB nebyl tak odmítavý. Třeba moje máma chtěla poslouchat ČRo D-Dur, v kuchyni u vaření, internet ani počítač nemá, a smartphone taky ne. Tak jsem jí na vyzkoušení pořídil jednoduché malé rádio s DAB. A funguje to výborně, ČRo má navíc vyřešené velmi dobře vysílání doprovodných informací o programu, které se zobrazují na displeji rádia. Na tenhle typ užití je to perfektní, máma spokojená. Tak proč to zavrhovat?

To je pravda, je fajn vidět na displeji, kdo hraje. Je to ale přesně o tom, že někdo je D-Dur schopen poslouchat na malý repráček.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group