Poslední návštěva: Právě je 01 kvě 2024 10:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 13:49 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Nazdar,
po dlhšej dobe je tu opäť úprava sústavy 1PF 067 08. Z predchádzajúcich riešení sa mi najviac páčila úprava, ktorú realizoval Ransom. Tak ako v jeho prípade, aj my sme chceli zachovať podstatu vizuálu pôvodnej ozvučnice. Prináša to, samozrejme, obmedzenie v možnostiach veľkosti pridaného objemu.
Sústavy 1PF som si kúpil ako jeden z prvých. Obchádzal som predajne Elektro-Rádio ako hladný kocúr, kým sa neobjavili. Mal som výrobné čísla okolo 000180. Bola to prvá verzia s objemom ozvučnice 35 litrov (neskôr sa vyrábali ozvučnice s objemom 32 litrov).
Vtedy som hral na zosilňovači, ktorý som urobil ako kombináciu koncového stupňa Kirksaeter TX 500 (symetrické napájanie) a vstupov z Phonomixu 5. Mal som ešte gramofón Dual 1229, tuner JVC JT-V31 a mgf Sony TC-377. Pred 1PF 067 08 som mal 1PF 068 29. Tie moje sústavy sme neskôr aj zmerali, zistený priebeh už teraz nemôžem nájsť, ale dosť dobre si ho pamätám. Bohužial, výhybku som vtedy bližšie neskúmal, vyzerala na tú dobu veľmi dobre, vôbec mi nenapadlo posudzovať, či je drôt medený, alebo hliníkový. Neskôr som si kúpil v Tuzexe iné sústavy a tieto som, za veľkého záujmu, predal za nákupnú cenu.

Na úpravu mám zdevastované ozvučnice druhej verzie. Výsledný pracovný objem je teraz 42 litrov. Použil som priemerné ARN 738 s mierne ošetreným závesom. Vnútorný objem je ľahko vyplnený Nobasilom a rezonančný kmitočet je pri celkovom Q = 1,1 asi 57 Hz, obligátny kmitočet F-3 je teda asi 42 Hz a sústava s adekvátnym poklesom vyžaruje asi od 30 Hz. Keby sme tam osadili ARN 738 s parametrami aké uviedol Penjo, tak by sme dosiahli F-3 = 38 Hz s Q = 1 aj v originálnej 32 lit. ozvučnici!
Výhybka má hodnoty ako pôvodná. Rozdiely sú v cievkach. K basovému reproduktoru mám R=0,4Ω (originálna asi 1Ω), k stredovému mám cievky s celkovým odporom asi 1,8Ω. Po prvom vyskúšaní som stredový reproduktor napájal z deliča asi -5,5 dB, skúsený poslucháč to označil za priveľa, teraz tam mám delič -3 dB, je to lepšie. Vysokotónový reproduktor hrá tiež silno, ale na určenie deliča by to už chcelo lepší sluch ako mám ja. Skúšali sme aj malú elipsu ARV, koncentricky umiestnenú pred ARO, mne sa ten zvuk páčil viac ako z ARV 168.
Výsledný zvuk nie je zlý (porovnával som ho so zvukom sústavy UXV 3100, znalci vědí), stredy neobťažujú, basy sú veľmi zaujímavé, dosť hlasné, trochu pevnejšie. To je pre mňa, basového gitaristu pomerne príťažlivé, pretože rád počujem, čo sa hrá.
Chcel by som zdôraznilť, že táto úprava mala overiť možnosti navýšenia objemu ozvučnice. Tieto sústavy dobre poznám a viem, že meniče nie sú kvalitné, tak isto viem, že dobrý výsledok sa dá dosiahnúť iba zodpovedajúcim návrhom, takže dúfam, že sa nikto nevytasí tým, že bez odladenia novej výhybky nejde nič robiť.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 14:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Bez odladenia novej výhybky nejde robiť nič. :lol: UXV-3100 má jeden veľmi slabý článok a to je SPP-250 - má mizernú citlivosť a je to strašné blato.
ARN738 je zvukovo na spodku rozhodne lepšia záležitosť, takže verím tomu, že v tomto smere na tom môžu byť tie 1PF lepšie. Aktuálne si pripravujem novú verziu "retro bední" s úplne iným basákom priemeru 12". No tentokrát nepoviem nič konkrétne, než si budem tou sústavou 100% istý. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 14:17 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Príjemné prekvapenie s tou novou retro debnou, to sa rád pridám, ak bude šanca.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 14:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Šanca určite bude, potrebujem ešte zistiť, ako je na tom BS Acoustic s jedným typom reproduktora. Ak všetko klapne, bude to bedňa, ktorá síce nepôjde nijak extra hlboko, zato však s reálnou citlivosťou 90dB po kompenzácii bafflestepu a podstatne pevnejším zvukom pri zachovaní pôvodných rozmerov ozvučnie. Taktiež tam chystám jednu drobnosť, ktorá to ešte viac posunie ku starému retru a naviac bude ku prospechu veci s minimálnym navýšením nákladov.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 15:07 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
A nepotrebuješ urobiť experimentálnu ozvučnicu? :P

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 17 lis 2015 15:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Ešte nemám ani výkres. :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 18 lis 2015 12:17 

Registrován: 23 úno 2013 11:59
Příspěvky: 34
Kraj: SR - Košický
Zesilovač Kirksaeter? Proč zrovna ten, vždyť to nejde ani přečíst. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 19 lis 2015 10:47 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Koncem 60. let došlo k významným změnám v zapojení výkonových zesilovačů. Nejprve se to projevilo v IO. Vznikl například Sinclair Z-30. Ten se mi hodně líbil, ale ten Kirksaeter měl ještě zajímavější zapojení. Ze Sinclaira jsem převzal koncepci DPS s výkonovými tranzistory přišroubovanými přes krátký chladič, to se používá dodnes.
Vnitřní zapojení z IO RCA z roku 1967 také živí spoustu machrů dodnes.
http://xeon-sk.rajce.idnes.cz/Delicia/# ... nobvod.jpg

Ten Kirksaeter hrál velice dobře, po delším čase jsem ho dal synovi aby mohl poslouchat hudbu. O dva týdny už ho neměl, asi ho vyměnil za cigarety - to by tak byla jeho poloha. :P


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 19 lis 2015 23:56 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nic ve zlým, ale tohle bude mít s dospělým zesilovačem sotva co společného...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 00:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Presne tak. Správny dospelý zosilňovač je napríklad toto:

Obrázek

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 01:11 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Ransom, bylo to v roce 1971.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 08:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No, já myslel jako ve srovnání s jinými vymakanějšími dobovými konstrukcemi... jako třeba:
http://aukro.cz/zesilovac-tz-2-1962-i5805981960.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 10:23 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Asi jsem, jako obvykle, něco nepochopil, nu což, dostal jsem za vyučenou. :)

Nemčlověku, máš hezkou variaci na Motorolu z roku 1967.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 22:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Xeon: Dnes mi prišli 12" basáky.
http://www.bsacoustic.sk/hlbokotonove-r ... ofi/pa128/
Musím povedať, že za dané peniaze celkom príjemné prekvapenie. Vyzerá to už skutočne ako reproduktor. Liaty kôš, vcelku slušné spracovanie (oproti SPP-250). Meral som TS parametre, no reprák je surový a nerozohraný, takže FS bola o cca 10Hz vyššia a VAS o cca 10L nižší, citlivosť 94dB. Qts sa však pohybovalo dokonca pod hodnotou 0,7 a BL presiahlo 14Tm (má to docela solídny magnet). Naviac sa jedná o reproduktor, ktorý je bežne skladom a stále sa vyrába - nemal by teda vzniknúť problém s dodaním. Zatiaľ vyskúšam, ako bude pracovať s našou známou dvojicou MS-125 + "Zebra", ale mohlo by to byť OK.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akce 1PF
PříspěvekNapsal: 20 lis 2015 22:56 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Ďakujem za správu, verím, že to bude dobré.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group