Poslední návštěva: Právě je 04 kvě 2024 10:16


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 14 bře 2024 12:10 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Ahojte.

Chcel by som si postaviť takýto prenosný boombox.
https://www.instructables.com/Portable- ... h-7-Scree/

Chcem si ho ale urobiť po svojom, čiže pomerať repráky a zhodnotiť naladenie bassreflexu a tiež urobiť vlastnú výhybku, nakoľko v projekte je nejaká štandardná kupovaná.
Repráčiky už mám kúpené. Skúšal som zmerať TS pre reprák TCP115-4 cez kábliky a zvukovku, ale oproti datasheetu mi vychádzajú úplne iné hodnoty. Kde robím chybu?
https://i.postimg.cc/sD2q2VKP/Sn-mka1.png


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 14 bře 2024 13:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Ahoj.
Nepoznáme postup, akým si to meral...tak sa k tomu ťažko vyjadriť. Ale možno je to tým, že proste také reálne sú. Neprídu mi až tak diametrálne odlišné. Povedal by som, že tie meniče sú ešte dosť tuhé - asi ich bude treba rozohrať. Napovedá tomu nízky VAS a adekvátne vyššia FS.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 14 bře 2024 13:27 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Meral som to podľa postupu na tomto linku
https://www.youtube.com/watch?v=n7zONUzs8lQ

Kábel som si urobil podľa tej schémy a postup som zachoval, ako referenčný odpor som použil 56 Ohm.
Je pravda, že repráčiky sú nové, vybalené zo škatule, takže určite nie sú zabehnuté.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 09:15 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Riešim teraz podľa toho projektu bass-reflex kde sú navrhnuté porty o priemere cca 25mm. To mi potom ale vychádza na vysoké rýchlosti na 60m/s to bude určite robiť nejaké zvuky. Chcem tam radšej dať port o priemere 35mm, kde mi rýchlosť vychádza na 30m/s. To si myslím že môže byť ok. Je to počítané na výkon zo zosilovača na cca 30W (max je 40W). Chcem ho zapustiť z hornej strany dolu ale vychádza mi na nejakých 18cm pri ladení na 63Hz a celková výška ozvučnice je 19,5cm. Je to ok? Nebude to problém, že je to tak blízko spodnej dosky?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 10:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Samozrejme akékoľvek sa priblíženie portom k nejakej stene Ti rozhodí jeho ladenie - smerom dolu. V podstate v malých ozvučniciach je správne naladenie BR a jeho funkčnosť celkovo problém. Preto je v takýchto aplikácia podstatne vhodnejšie (bohužiaľ aj drahšie) používať pasívne žiariče.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 10:37 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Takže ak by som tam chcel dať ten port koľko by mal byť minimálne od steny?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 11:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Minimálne 1/2 priemeru nátrubku. Ale aj tak rátaj s tým, že celý výsledok bude dosť vzdialený simulácii.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 11:55 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
V simulácii to mám zatial takto, je to nasimulované dobre? Je mi jasné, že keď to bude v ozvučnici tak sa to zmení ale porty už mám kúpené tak by som ich chcel využiť.

Příloha:
BR.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 12:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Ak by to bola hifi sústava, tak Ti poviem, aby si znížil ladiacu frekvenciu basreflexu, keďže ten hrb a následný strmý rolloff nebudú znieť úplne ideálne. Ale keďže je to boombox a nie je už v podstate možné predĺžiť nátrubok, tak môžem povedať len ok. A ona sa tá ladiaca frekvencia aj tak zníži, keďže nátrubok je blízko steny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 12:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11108
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nátrubek se dá prodloužit jeho zahnutím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 13:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Správne.
A aby bolo vidieť, že meranie a simulácia sa môžu aj v tomto prípade takmer dokonale zhodovať, tak tu je simulácia meniča ARN738 v basreflexe objemu 48L ladenom na 27Hz. Pod ňou je reálne nearfield meranie.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 13:10 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Som zvedavý ako sa to zmení keď to nameriam v ozvučnici. Potom sem dám výsledok.
Toto meranie sa asi robí cez mikrofón, že?
Mám v pláne kúpit UMIK-1 a pripojiť ho do PC. Z výstupu zvukovky môžem isť priamo na meniče alebo je potrebné tam dať nejaký zosilňovač?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 15 bře 2024 13:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Jo, akustické merania sa robia cez mikrák. Medzi zvukovku a reprák bude určite potrebný zosilňovač.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 15:00 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
Je mikrak UMIK-1 vhodný na meranie reproduktorov aj čo sa týka merania fáz?
Máte s ním niekto skúsenosti? Lebo som niekde čítal, že USB mikrofony sú len jednokanálové a pre dobré meranie je potrebné mať dvojkanálový vstup. Či sa mýlim a môžem plnohodnotne využiť tento mikrak?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 22 bře 2024 08:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Aj klasický merací mikrofón s analógovým výstupom je len jednokanálový. Vtip je v tom, že druhý kanál zvukovky sa používa pre tzv. loopback - z výstupu zosilňovača vedieš signál do sústavy a súčasne do druhého vstupu zvukovky, čím získaš časovú referenciu. Fázu si potom software vypočíta na základe oneskorenia signálu z mikráku oproti tejto referencii. No pri USB mikrofóne nemáš kam zaviesť tú spätnú väzbu. Malo by to ale ísť aj tak, že proste nameriaš charakteristiky v osi každého meniča a potom zadáš v simulačnom programe súradnice meničov (x, y, z). nemám to ale overené, ja používam dvojkanál. Meriam ARTA-ou a simulujem vo VituixCad.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 22 bře 2024 09:10 

Registrován: 29 led 2024 15:14
Příspěvky: 8
Kraj: SR - Žilinský
No mikrak ešte nemám kúpený, takže chcem si byť istý že to pôjde merať dobre. Asi tu nemá nikto skúsenosti s UMIK-1. Ak by som išiel do klasického analógového mikraku aky odporúčaš? Stačí aj ten lacný ECM 8000? A k nemu aký predzosilnovač? Nechcem vyhadzovať veľa penazí za tieto veci tak ideálne nejaký lacnejší, ktorý to vie dobre zmerať.
Ešte ma zaujíma čo si písal, že do "druhého vstupu" zvukovky? Ja mám zvukovku v PC klasickú, čiže mikrofonový vstup a slúchátkový výstup. Je k tomu potrebná nejaká iná externá zvukovka?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prenosný Boombox
PříspěvekNapsal: 22 bře 2024 11:51 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5958
Kraj: SR - Trenčianský
Zvukovku potrebuješ takú, ktorá má k dispozícii klasický LINE IN, čiže linkový lineárny vstup. Mikrofónny predzosilňovač je asi najlepšie zbastliť, alebo vyhľadať stavebnicu (u tých pozor, často nebývajú úplne lineárne a býva tam zámerne potlačený spodok). Prípadne použiť zvukovku, ktorá už obsahuje mikrofónny vstup s fantómovým napájaním.
Mikrofón: Treba hľadať mikrák kalibrovaný, teda taký, ku ktorému máš protokol s frekvenčnou chharakteristikou k tomu konkrétnemu kusu. Inak si do merania zanesieš chybu. Ono väčšina tých lepších elektretov býva v rozsahu 50-10 000 Hz dostatočne rovných, ale nie každý.
Linky na zariadenia Ti nepošlem, pretože ja mám svoje veci už roky a nemám tým pádom potrebu to vyhľadávať...takže neviem, čo je v súčasnosti na trhu.
Poviem Ti ale narovinu: Výbavu na meranie má zmysel kupovať/ vyrábať, ak sa tomu človek chce venovať aj naďalej. To isté učiť sa merať, pretože naučiť sa správne merať a hlavne čítať v grafoch je beh na dlhšiu trať. Ak si chceš len vyrobiť jeden boombox, kašli na to, daj to niekomu zmerať a odsimulovať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group