Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:17


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 18:08 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj všichni,

jsem nováček v oboru. Už jsem tu kdysi zkoušel založit jedno téma, ale to jste mě totálně rozcupovali za terminologii apod. a od projektu jsem upustil. Nicméně mě to pořád k nějakým audio projektům táhne a tak jsem se vybavil nářadím, abych se do něčeho mohl pustit. Jako první teď stavím domek na panenky pro dceru, ale jakmile jej dokončím (týden až dva), tak se pustím do prvního přenosného reproboxu. Bohužel stavím z měničů, ke kterým nemám žádné informace pro nějaké výpočty. Jde prostě jen o první pokus/experiment, při kterém si chci osahat jak práci s materiálem tak obecně si to prostě vyzkoušet, zjistit s čím budu mít potíže z hlediska povrchových úprav apod.
Nevěděl jsem, jestli to dát do sekce Hi-Fi nebo PA, protože se nejedná ani o jedno. Tak mě prosím neukamenujte, že to nemá v hi-fi nemá co dělat.

Komponenty
Zesilovač TPA3116 2.1 s bluetoooth - prodejce udává 2x50w + 1x100w (je mi jasný, že to tak úplně nebude, už jen proto, že to nebudu krmit 24V)
6,5palce basák z nějakých Genius 5.1 - píšou na něm 100w 8ohmu / nebo 2x 5,25 palce basový repro s 25w a 4 ohmy do série
2x vybrakovanej satelit Koda AV707S (ta jejich výhybka mi dělá starosti - když jsem to připojil na malej zesilovač, tak při nízkých frekvencích (50hz a méně) to znělo, jako kdyby do něj ta frekvence šla taky (upřímně nevim, jak zní tweeter, když do něj jde nízká frekvence,))
20x LiPo článek 4000mAh v konfiguraci 5S4P - battery pack ještě musím vyrobit, ale to jen pripájím pár drátků na balancer a hotovo
Reprobox bude z 18mm MDF

Vize je taková, že L a R kanál budou uzavřené ozvučnice, ideálně stejného objemu, jako byly. Jako otázka v jejich případě však vyvstává, zda neupravit tu výhybku, případně použít jinou.

Subwoofer bych chtěl s pasivní membránou, a to je moje hlavní otázka. Použít 2x6,5 palce nebo 1x8palců? Tím, že nemám žádné údaje o subwooferu tak mi jsou všechny kalkulátory na nic a pak holt budu ladit přidáváním závaží..

Případně ocením jakoukoliv zkušenost, vychytávku, radu, cokoliv.. Samozřejmě koukám na všelijaké stránky, ale třeba se tu najde někdo, kdo má s podobnými projekty zkušenosti a mohl by mi poskytnout nějakou základní radu.

Až si to na pár slátaninách z vykuchanejch věcí za pár stovek osaham, rád bych stavěl třeba z komponentů Dayton Audio, ty se mi na to zdají ideální. Ale budu rád i třeba za nějaké tipy, kde komponenty na takové low-cost projekty nakupovat. Přijde mi, že český trh nenabízí to, co by se na takové projekty hodilo.

Předem děkuji za odpověď.

Dan


Naposledy upravil Danny dne 29 dub 2021 18:13, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 18:10 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Asi jsem špatně nahrál obrázky, zkusím znovu..



Tak nic, obrázky mi to sem nenahrává.. tak bohužel tu výhybku neukážu.. až jí vyndám, tak napíšu, co je na kondíku..

Takže update k výhybce: kondík je tam 100V 4,7mikroF

O výhybkách toho moc nevim..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 18:33 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Obrázky nahraj na postimage.org. Ak ich chceš dať sem, musíš ich dosť zmenšiť.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 18:39 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Tak už jsem přišel na příčinu.. jak to dělám na mobilu, tak jsem neviděl, že je tu nějakej limit velikosti..


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 21:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ta výhybka-nevýhybka by nějak fungovat mohla. Aspoň v tom smyslu, že výška bude buzená jen výškami. Za podmínky, že je ten kondenzátor v pořádku. Na což samozřejmě potřebuješ nějakou diagnostiku. Multimetr s funkcí měření kapacit nebo lépe univerzální tester součástí. Pokud se chceš vrtat v audiu, je to stejná samozřejmost jako šroubováky a páječka.
50Hz z kaloty neuslyšíš. Pokud by se tam nedopatřením dostaly, bude z toho jen bzučení, chrčení a po chvíli smrad a ticho.

Pro výpočty a simulace ozvučnice pro basák potřebuješ znát jeho reálné TS parametry. Ty se dají jednoduše změřit (katalogovým údajům se stejně věřit nedá). Mám jen tušení, že tenhle basáček se hodí nejlíp do uzavřené ozvučnice nebo do band-passu.

Proč pasiv? Ono to vypadá atraktivně, ale jinak to u takovehle konstrukce valný přínos nemá.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 dub 2021 23:11 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Moc děkuji za odpověď!

Ok, multimetr mám, umí i kondíky. Vypadá to, že navzdory tomu, že bedny nebyly hrané, pouze odzkoušené, to vypadá, ze je opravdu kondík v háji. Odpor se mi zastavil na 20 ohmech a kapacitu jsem nenaměřil - ukazuje Ol.

Takže v tom případě vyměním kondíky? Za stejné, nebo rovnou jiné?

Co se týče toho pasivu, upřímně řečeno jsem to převzal z internetu. Většina takových projektů byla na tomhle principu, ale je pravda, že většinou s menšími měniči. A proto, že jsem nenašel žádný projekt, který by se podobal mojí představě, tak jsem si řekl, že uvidíme, co z toho vyleze. To samozřejmě mohlo znamenat i to, že jsem nic podobného nenašel proto, že to nedává smysl.

Mrknu na ty TS parametry, jestli jsem schopnej něco z toho naměřit. Jestli jsou zjistitelné a budu díky nim něco moct vypočítat, tak je potřeba to zjistit.

A jen takhle odhadem, tušíš v jakém rozmezí by se mohl pohybovat potřebný objem?

Čím víc nad tou uzavřenou ozvučnicí přemýšlím, říkám si, že máš pravdu a líbí se mi to čím dál víc.

Ještě jednou moc děkuju za odpověď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 30 dub 2021 13:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takhle. Jedna věc je, jak ten reprák použije výrobce huhlátek. Něco jiného je pak jeho reálná použitelnost. V okamžiku, kdy už člověk ví, že se ten reprák hodí na aplikaci A, mělo by mu být proti mysli strkat ho do aplikace B. Výrobce huhlátek tohle neřeší, on potřebuje co nejlevněji vyrobit a co nejdráž prodat.
Pokud je to ten 6,5" ze subwooferu od Geniusu, tak jestli se nepletu, je tam v band-passu. Čili na přepážce mezi dvěma komorami a ven vyzařuje pouze nátrubkem. Jak moc je to aplikace vhodná, to bůh suď. Množina repráků vhodných do band-passu se částečně překrývá s množinou repráků vhodných do uzavřenky. To je další neznámá. Je možné, nikoli však jisté, že se ten reprák hodí do basreflexu. U moderních, byť aušusových repráků se to stává. Ale to taky nevíme.
Takže pro začátek je potřeba reprák změřit a podle toho zvolit typ, velikost a naladění ozvučnice. Bez toho ti nikdo nepoví ani vhodný objem. Připomenu jen, že pasivní membrána je jedno z možných provedení basreflexu. Samozřejmě necháme stranou, že by se člověk měl učit na něčem, co dává větší smysl. Ale když už si hrát s lacinými repráky, tak ať je to aspoň k užitku a co nejmíň znehodnocený.
Co jako začátečník víš o měření TS parametrů? Někde se to tu už x-krát probíralo. Stačí na to setinková váha od Číňana za kilo, kus plastelíny, jakákoli zvukovka s linkovým vstupem, jeden odpůrek, pár drobotin úhrnem asi za dvacet korun a free instalace programu Arta. Ono se to pak hodí pro kontrolu repráků a beden, taky se s tím dají měřit tlumivky a kondenzátory.

Kondíky můžeš vyměnit buď za stejné (bipoláry), nebo za o něco dražší svitky. Ty pak budou v podstatě věčné. Podle toho co jsi napsal, tak opravdu zhebly. To by výškám rychle zavřelo oči (pokud by to někdo vydržel poslouchat).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2021 10:15 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Jj, co se týče té ozvučnice a celkově toho jak jsi to popsal s výrobci apod, tak mi to dává všechno smysl. Jinak co se týče toho, že výrobci to perou na zisk, to máš v každým odvětví. Většina z nás nemá páru, co je Hi-Fi. Troufám si říct, že jsem ani Hi-Fi nikdy neslyšel. Netuším jak zní vyladěná reprosoustava. Mám jen všelijaké klasické bedýnky. Logitech Z-2300, Altec Lansing Expressionist Ultra MX6021, Creative T20. Naposledy jsem slyšel nějaká ARS zhruba když mi bylo 12 let, měl je táta, čili po těch 16-ti letech si jejich zvuk nepamatuju. A je mi hloupý jít si něco poslechnout do showroomu, když na to stejně nemám peníze :-D

Každopádně souhlasím s tím, že když už se v tom mám vrtat a věnovat tomu čas, chci aby to dávalo smysl. Nepotřebuju něčím strávit každý večer 3 týdny, aby pak vznikl nějaký paskvil, který akorát rozlámu a budu moct začít znovu.

Co se týče TS parametrů, nemám elektrotechnické vzdělání, takže i přesto, že jsem si přečetl na internetu poměrně dost článků a teorie, tak bych si rozhodně netroufal tvrdit, že tomu rozumím. Například na to, že se dá TS parametry změřit jsem doteď nenarazil. Je toho na internetu prostě moc a člověk musí vědět, co hledat. Po Tvé odpovědi jsem se do toho začetl znovu a po shlédnutí několika videí o měření TS parametrů se mi to v mozku zase pospojovalo o něco víc. Ale jak už to tak bývá, čím víc se o nějaké problematice dozvím, objevuje si víc a víc dalších věcí, kterým nerozumím.

Každopádně k měření to opravdu vypadá, že bych to mohl dokázat změřit. Ale:

1. Nemám zvukovku - Stačila by např AXAGON ADA-71 SOUNDbox?

2. Dělat měření na místě s absolutním klidem? Tím se myslí co? Bez vibrací? Bez hluku? Když projede auto 10 metrů za otevřeným oknem, tak to je asi špatně, že? Mám dílničku v kotelně, ale provoz není nějak extrémní. Mezery mezi projíždějícími auty budou asi stačit.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 9853054512

V této diplomové práci, která je napsaná tak, že se to dá pochopit, protože tam jsou vysvětlené i různé souvislosti, píše autor, že reproduktor mám dát na měkkou pružnou podložku a před měřením zahřát třemi minutami zatížením 1/3 nominálního výkonu reproduktoru a pouštět růžový šum - 1/3 nominálního výkonu nedokážu zařídit. Tento krok mám tedy vynechat? Z toho co jsem se dočetl jsem pochopil, že se při zahřátí nemění Re,Bl,Mms a Sd (pochopitelně) ale změna nastává u Cms a Rms, které ovlivní Q, Vas, Fs. Co už nevím, jak moc to tyhle parametry ovlivní. Takže jestli pro mojí aplikaci to bude mít vliv, asi bych to zahřátí před měřením vynechávat neměl.

Každopádně teda musím objednat zvukovku a odpor, jinak vše snad mám. Ještě se zeptám, jaký kabel doporučuješ použít na spojení toho repro a zvukovky? Nebo obecně, je lepší aby ten line in na zvukovce byl jack nebo cinch? Viděl jsem obojí. Max. hodlám investovat do zvukovky tisícovku, takže moc na výběr asi nebude.

Moc děkuju za čas, který mi tu věnuješ. Budu se snažit, aby nepadl vniveč.

Hezký vikend! Dan


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2021 13:41 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ty kondenzátory mohou být například tyto:

https://www.conrad.cz/p/wima-mks-4-47uf ... -6-1569822

Předem díky!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 01 kvě 2021 15:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tohle úplně ne. K reprákům se hodí axiální svitky na napětí aspoň na 160V. S dielektrikem MKP nebo MKT.
Lukáš tu má něco v reproobchodě.
https://www.reproobchod.cz/monacor-mkta ... ator-p3839
Nebo tam kde se prodávají věci do reprosoustav - BS Acoustic, Dexon, Prodance... Specializovaní prodejci prodávají přímo typy vhodné do výhybek.
Když pominu jakýsi drobný vliv nevhodně konstruovaných kondenzátorů na zvuk, tak i ten kondenzátor musí zase přežít typický druh namáhání. Ne že by to ten radiální z odkazu v těch pidibedýnkách nepřežil vůbec. Ale nepatří tam.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2021 08:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Na meranie TS staci aj obyč. zvukovka v ntb a pod , hlavne ale musi mať line-in. Absolutne ticho nieje až tak potrebne ( teda občas auto za oknom a pod je v pohode) kedze meranie sa da nastaviť na niekolko sekundove meranie z priemerovaním (avg) . Podstatne rozdiely spravi dobre upevnene zavazie na membrane - material zavazia atď. A celkovo "griff" ... Aby to meralo pokial mozno dobre teda aj viac merani za sebou a co najmensí rozptyl parametrov. Pre akusticke merania uz je to o inom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2021 09:03 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo, na tohle stačí libovolná, klidně historická externí, nebo na základní desce integrovaná zvukovka. Podstatné je, aby měla sluchátkový výstup a stereofonní linkový vstup - do jednoho kanálu jde měřený obvod, do druhého referenční. Sluchátkový výstup je vždycky na Jack, linka s libovolnými konektory. Podobná zvukovka jako na odkazu se dá koupit z Číny pod dvě kila. Nebo se podívat po nějaké bazarové.
Není potřeba jeskyně na opuštěném ostrově. Stačí stůl, který se neklepe (skřínka, podlaha) a ne moc velký hluk. Jinak je naměřená křivka zubatá.
Jako kabel pro začátek stačí přestřihnout linkový kablík jack-jack.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2021 18:45 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Chlapi, moc děkuju za odpovědi.

Díky za radu ohledně kondenzátoru. V tom se nevyznám. Ono asi obecně ty výhybky jsou liga vysoká.

Co se týče zvukovky, bohužel mám jen NTB s mikrofonním vstupem, čili pro toto nepoužitelný, i když myslím že je stereo. Každopádně jestli se nepletu, na mikrofonním vstupu bývá předzesilovač, takže na to měření to vhodné zkrátka nebude. Něco splašim.

Jinak update k výhybce.. jsem blbec.. na měření toho kondíku jsem si vyšrouboval pouze výhybku a vůbec mi nedošlo, že jsem neodpojil reproduktory. Takže dneska jsem to měřil znova. Omlouvám se za svojí blbost. Kondíku nic není, ale před kondíkem je varistor, nebo jak se to jmenuje. Tak jsem tu bádal, na co tam je, a světe div se, oni tam ty Poláci dali 8ohm středobas a 4 ohmovej tweeter. Netuším, nakolik je to běžné, ale nemůže toto být příčinou těch zvuků, co lezou z tweeteru?

Jestli by tedy nestálo za to vyměnit ho za normální 4 ohm odpor.

Pardon, pánové.. není to se mnou jednoduché..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2021 18:48 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Foto varistoru?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2021 23:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je PTC termistor. Ochrana výškáče před přetížením.
4 Ohm výška není na závadu. Pokud jsou kondy v pořádku... mohla by ta kalota prostě zkreslovat, protože je A) mizerná, nebo B) poškozená. Časté bývá třeba rozstředění.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2021 11:41 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Moc díky. Pak jsem si to vyhledal a opravdu to není zas tak nestandardní, jak jsem myslel. Takže spíš sázím na variantu A, že to bude asi šunt..

Nakonec tedy přemýšlím, jestli má vůbec smysl uvažovat o tom, že z toho něco postavím.. no stejně nejdřív teda musím proměřit ten basák, takže než splašim zvukovku, než to proměřim, a než si vyrobim nějakou desku na horní frézku, tak to můžu ještě promyslet. Třeba do té doby splašim něco schopnějšího.

Případně si v mezičase udělám menší huhlátko (jeden z pojmů, co jsem tu už pochytil).

Mám tu ještě 2ks tohoto:
https://www.soundimports.eu/en/aurasoun ... 6-8at.html
A k tomu dva malé titanové supertweetery (nebudou tak super,ale asi by to stejně dávalo větší smysl takhle na začátek, už jen proto, že to patří k sobě)

Jen pro informaci. Lehce pomačkaná kalota tweeteru má na něco podstatný vliv? To mají oba ty malé supertweetery..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2021 16:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pomačkaná kalota samozřejmě nehraje tak jak má (navzdory rozšířenému tvrzení různých prodejců "na zvuk nemá vliv"). Jestli to zrovna tady bude vadit, to už je jiná věc. Co jsou ty supertwetery zač? Ten výraz se běžně používá pro výšky dokrývající nejvyšší pásmo třeba až nad 15 kHz. Někdy u nejnáročnějších soustav, častěji jako šidítko u nóbl vyhlížejícího aušu... Pardon, chtěl jsem samozřejmě říct Highendu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2021 06:58 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Tady jsou foto toho tweeteru. Věřím, že to vliv má, ale mým uchem, a jak říkáš, na tuhle aplikaci, to zřejmě nemá dopad žádný.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 05 čer 2021 22:02 

Registrován: 29 pro 2008 01:20
Příspěvky: 160
:arrow: Takto pomrvena membrana vyskaca, ak nema pokrivenu cievku (co casto aj ma), ma mizivy vplyv na skreslenie. Problem je, ze skor je deformovany pod membranou, ak kresli.

:arrow: Vyhybka z nejakej bedne sa da predpokladat za funkcnu, nema tam v podstate co odist. Max. pajkovany spoj. Druha vec je divny navrh, to je lepsie si dat dakomu odmerat.

:arrow: TDA3116 mozes kludne napajat s 24V, ja som to takto kupil aj so zdrojom, prave 24V 4A. Vykon som mu nemeral, avsak komparativne s inym ma cca 2*30Wrms naozaj, do 4ohm.

:arrow: 6,5" z genius bedni mal dakde na webe aj merane Tska, tak matne pamatam, ze Qts 1, Fs 60hz, Vas 6-9L. V pohode do uzavrenky 15L a ide to.
Ak vykuchas repra z inych bedni, mozes pouzit ich objem+20% navyse, aj bez merania. Ten, co to navrhoval nie je uplny debil, je to postavene s nejakym cielom. Ten ciel je vacsinou vela basov na 70-90Hz pasme. To sa dosahuje mensim objemom, vyssim ladenim a reprom s vyssim Qt. Huci to, ale mlati o dusu.
Uplne typicke je, ze lacne regalovky maju repra so slabym pohonom, Qt 0,6< a viac, takze znesu vyssie objemy. Ze je slaby, zistis tak, ze hrajuce repro zatlacis mierne rukou a ked stichne a basy celkom zmiznu, je proste slabe (Qt cez 1). Pohon nedokaze potlacit zataz. Ak by bol silny, napr. Q 0,3, repro hra aj po tlaceni rukou, a mlati do nej.
:arrow: Ak mas stare rozohrate repra, na nejake 1/3 vykonu, cms, rms a pod. sa mozes vykaslat. Repro davno preslo zmenou parametrov. O.i., repro si zakazdym sadne. Ak nehra par dni, Fs mierne stupne. Zalezi to vsak na type zavesu. Papierakom sa to nestava takmer vobec, gumene uplne bezne.

:arrow: AuraSound NS2-326-8AT - to su celkom luxusne sirokace, pouziva ich Mark Levinson vo svojich bedniach (sice hraju dost narit uvazenim ceny 9900EUR, ale to je druha vec) Ja z nich mam postavene mini budky objemu 0.8L. Ak by som z nich robil daco nove, postavim k tomu zvukovod a necham len ako sirokopasmo, bez vyskaca.

:arrow: Kondiky WIMA - aj ked nie su audio, niekto z DIY komunity ich meral a presli testom velmi dobre, aj posluchovym, lepsie nez niektore audio kondy, takze toho sa bat netreba. Tiez ich zopar mam.

Ja som prave dnes dokoncil boombox dolu na foto, repro je monacor sp60-4, 10cm priemer a vyskace od cinana, Aiyima. Zosik PAM8610. Hra to ako soundbar za cca 350-400eur :D


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 29 čer 2021 20:58 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj, moc díky za odpověď!!

Jsem teď poněkud v pressu v práci, takže večer kolikrát jen sednu na gauč, pustim netflix a hotovo. Takže mi odpověď unikla. Každopádně spousta pro mě užitečných informací, takže paráda.

Jj, ten výškáč jsem takto předpokládal, ale za zeptání nic nedám, když s tím nemám žádnou osobní zkušenost.

Nakonec se mi tu sešlo více těch malých zesilovačů třídy D, musim to nějak spárovat s těmi repráky, aby to výkonově odpovídalo.

Narazil jsem však na jeden problém při zkoušení těch zesilovačů. Mám tu jeden 2x50w (dle čínské specifikace), ale není to original Texas Industries čip, ale nějaký jejich. Ale vypadá vcelku hezky, nicméně hraje výšky výrazněji už od nízké hlasitosti. Naproti tomu tady mám TPA3116 2.1 (jak udávají 2x50w+100W). Ten naproti tomu výšky nehraje skoro vůbec. Jinak by měl asi vyváženější zvuk. Ale aby tam člověk slyšel sykavku, tak se musí snažit. Takže tohle mě bude teď komplikovat moje plány, protože oba defakto stojí zaprd xD takže uvidim, co a jak nakonec dám dohromady. Jen mě štve, že už dopředu vím, že ať použiju ten či onen zesilovač, spokojen nebudu. :/

Co se týče toho suba z Genius reprobedny, moc děkuju! Uvidím, jak to nakonec teda všechno popáruju dohromady.

Co se týče toho Qt, to je moc zajímavá informace. Z toho, co tu mám, některé měniče vypadají, že ten pohon relativně silný mají. No uvidíme, ještě jsem neměl příležitost zkusit proměřit ty TS parametry přes zvukovku. Co se týče toho měření a rozehřívání, čekal jsem, že na tom ve výsledku nesejde. Hraný tu mám víceméně všechno.

Aurasound je sice fajn, ale zjistil jsem, že s mým vybavením bude problém udělat přesnou, krásně pravidelnou díru, kam ho prostrčím i s vrstvou takové té "těsnicí" pásky. No uvidíme. Nějak to vychytám.

A co se Tvého výtvoru týče, krásná práce! Věřím, že to hraje dobře. Jen jsem překvapený, že s Monacorem. Já v životě Monacor neslyšel, nechci ho nějak shazovat, ale měl jsem doteď vůči němu předsudky. Zejména u malých basů/středobasů, mě vždycky dost zaráží téměř nulový Xmax. Já vím, že to není naprosto zásadní parametr pro zvukový projev, ale já si z toho usuzuju, že nejde moc dolů. No třeba budu mít možnost vyvrátit si tento předsudek na setkání v Září.

A přidávám svůj první rychlovýtvor. Jsou to jen 2 čínské full range 40mm s pasivy, battery pack jsem tam udělal 3s, jsou tam 3 články 3500mAh, takže vydrží hrát dlouho. Na ten rozměr hraje relativně slušně.Je to ze 4-vrstvý překližky. Bohužel podání basů pod 100hz už radši nehodnotím veřejně xD ještě kolem 70hz to nějak hraje, jinak bída s nouzí. Ale asi z toho rozměru víc nevytěžím. No taky tomu říkám verze 0.1, protože to bylo schválně udělaný narychlo, bez nějakého dlouhého přemýšlení a plánování, abych zjistil, co mi bude dělat problémy. Takže to mi vyšlo, udělal jsem spoustu chyb a těm se příště vyvaruji, takže cíl této prvotiny splněn.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group