Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:36


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 02 pro 2019 21:18 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
Zdravím, po rokoch sa vraciam k svojmu koníčku z mladosti... Honba za decibelmi ma už prešla, rád by som do toho dostal viac kvality než kvantity... A hlavne sa trochu pobaviť s reprákmi a viac sa dostať do hĺbky toho, čo kedysi nebolo ani zďaleka tak jednoduché a dostupné ako dnes. Rád by som použil pc nielen na výpočty a jednoduché simulácie typu "basák v bedni", ale aj na meranie. Aby som neobjavoval objavené, vidím že tu má viacero ľudí tieto veci vcelku prepracované a odskúšané, a tak by som chcel poprosiť či by mi niekto s týmto pomohol...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 08 pro 2019 08:48 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Fora + Google + Youtube a klicova slova: Arta, Limp, HolmImpulse, REW, VituixCad. To by melo na zacatek stacit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 11 pro 2019 17:42 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
Vďaka, no už sa mi podarilo naraziť na nejaké vlákna s potrebným obsahom a začínam sa v tom pomaly orientovať... Lebo spočiatku to googlenie neprinášalo moc výsledky a už som z toho bol trochu sklamaný že tie kľúčové veci nie sú niekde pokope a ľahko dohľadateľné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 31 pro 2019 17:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Některé věci vychází prostě jen ze základů elektroniky a akustiky, a návody na to "nemusí být", když člověk ví co dělá. To je takový problém moderní společnosti, která si nejen myslí, ale i vyžaduje návody na odbornou práci. Takhle to úplně nefunguje. Výsledky pak nejsou obvykle opakovatelné. Dej tomu čas. Čti, čti a čti, a dáš to...

Mimojiné do jisté míry *decibely nejsou na škodu - silnější systémy mají větší rezervu, což nepřímo může znamenat menší zkreslení při provozních hlasitostech. :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 13:09 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
Tie decibely som myslel tak že už mi nejde o to robiť čo najväčší rámus, ale hľadám kvalitu. Repráky s nízkou citlivosťou som nikdy moc nemusel, účinnosť je dobrá vec a keď je na výber volím vyššie čísla. Je fajn keď niečo hrá pekne nahlas už pri pár wattoch... A je mi jasné aj to že v akustike je to vždy niečo za niečo :-)
Aktuálne by sa mi hodil program do PC, ktorý by dokázal v "reálnom" čase generovať do stereo výstupu signál rozdelený filtrom, pomocou stereo zosíka na ktorý samostatne pripojím bas a výšku odskúšať, ako sa zvukovo prejaví zmena del. frekvencie a strmosti filtra.
Napadlo už niekoho využiť 7 audio výstupov - ktoré sú už celkom bežné na PC - ako napájanie sub + 2x3p s aktívnym rozdelením signálu na jednotlivé pásma?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 17:08 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
LuboN píše:
Napadlo už niekoho využiť 7 audio výstupov - ktoré sú už celkom bežné na PC - ako napájanie sub + 2x3p s aktívnym rozdelením signálu na jednotlivé pásma?

Napadlo a už jsem to vyzkoušel pod Linuxem pomocí Calf Studio, které krom jiného obsahuje 2-4 pásmové digitální výhybky se strmostí 12/24/48 s plynulým nastavení delay a hlasitosti pro každý kanál, viz https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ .
Nyní to běžně používám jako výhybku pro subwoofer. Vyzkoušel jsem všechny strmosti a LR8 mě připadá nejlepší. Také jsem co nejstrměji odřízl vše pod 20 Hz.

Musím ale upozornit, že u zvukovek se obvykle uvádějí parametry pouze pro hlavní výstup (playback 1+2) a další kanály (playback 3 až 8) mívají parametry nižší, např. 44,1kHz @16-bit, což jsou parametry CD a pro sub to podle mě bohatě stačí.

Ve Windows jsem to nezkoušel, jít by to mělo. Mě osobně připadalo jednodušší použít Linux s využitím Calf Studio Gear a JACK Audio Connection Kit. Zkusil to někdo ve Windows?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 17:22 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já taky jen Linux https://www.diyaudio.com/forums/pc-base ... linux.html

Zdroj je můj desktop (můj hlavní systém je Linux), přes HDMI do Pioneer VSX-924 zatím hraje staré třípásmo s TVM+ND25FW. Zajímavá ale bez GUI je
https://www.diyaudio.com/forums/pc-base ... n-etc.html
umí FIR a je na tom výkonově o hodně líp než Rack, takže časem se na ni podívám. Na Windows jsem četl jen o placených produktech, možná bys našel návody s Equalizer APO.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 18:11 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
xor: díky za odkaz na Pulseaudio Crossover Rack, někdy to vyzkouším, když to pochválil phofman, tak to určitě špatné nebude. Já jsem to řešil v roce 2015 a tehdy jsem nic lepšího nenašel, od té doby jsem na to nesáhl.

Používám více systémů, hudební PC jede na Lubuntu a přecházet na Win nebudu. Kvůli svým melouchům potřebuji vše od XP přes W7 až po W10 a různé prohlížeče pod různými OS. Na Win jsem vyzkoušel Equalizer APO (https://premsvo.wordpress.com/equalizer-apo/), uživatelům Win vřele doporučuji. Fungoval tam i VST Host, pro něj by se mohl nějaký VST bezplatný xover plugin najít.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 19:50 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Bez něj by to na RPi asi nikdo nerozjel, má obrovský znalosti. Ale nyní je spíš aktivní u CamillaDSP.
Trochu bych varoval před RPi, je výkonově moc nahraně a mapování HDMI kanálů taky problematické.
Ad ten Equalizer APO a crossover, to vypadá prošlapaně
http://www.hifi-forum.de/viewthread-72-5113.html
https://www.diyaudio.com/forums/pc-base ... e-wow.html

Většině lidí by stačilo vyhladit bedny a místnost
https://www.youtube.com/watch?v=Ev1bSSL8tRA&t=113s


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 21:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ano, EqualizerAPO funguje rozumně. Jel jsem na něm celou dobu, než jsem pořídil DSP, a byla spokojenost.....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2020 20:32 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
Mockrát vďaka za odkazy, to by som nevygooglil ani do súdneho dňa... Zdá sa že sa budem mať zase s čím pobaviť :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 02 čer 2020 23:32 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
Nainštaloval som ten APO a nejde mi to spustiť... Spadne hneď po štarte. Stretol sa s tým niekto? Mám Win7 64bit ultimate dlho neaktualizovaný...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 03 čer 2020 06:02 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
U mna tiez po mnohych pokusoch a rôznych verziach nefungoval, ani na win xp (32bit verzia) ani na ntb. win 10 ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 03 čer 2020 09:39 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
APO mám na jednom PC s Win7 64bit ultimate (pravidelně aktualizované) a tam funguje. Problém jsem měl v tom, že jsem nikde nenašel žádný ovládací panel a nevěděl jsem zda APO vůbec běží, jak popisuji na https://premsvo.wordpress.com/equalizer-apo/ .

Ovládání APO je totiž poněkud zvláštní a schované, u mě je ve složce C:\ProgramFiles\EqualizerAPO\ Editor.exe . Když se na Editor klikne, tak se zobrazí celkem srozumitelné okénko s nastavováním - snimky viz můj blog výše. Když se udělá pro Editor.exe zástupce na ploše, tak je to rychlejší. Existují také nějaké další grafické ovladače APO, ty jsem ale nezkoušel.

To, že APO běží a není nikde vidět, je dáno tím, že je vloženo do systému jako součást ovladčů zvukovky. Ty také nejsou vidět a pro nastavení se musí otevřít. Možná se to může zdát někomu divné, ale díky tomu APO funguje kdykoliv, i při přehrávání z internetu. Nezkoušel jsem ale, zda se APO netluče s ASIO ovladačem, nebo s nějakým ovladačem dodaným výrobcem zvukovky, které mívají zabudované equalizery (někdy pochybné kvality). Já APO používám jen příležitostně, z 90% hraju přes Linux-Lubuntu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 03 čer 2020 11:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Zkuste pro začátek doinstalovat Peace UI (pro equalizerAPO).

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 03 čer 2020 16:27 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Ak sa dá - inštalovať a spúšťať "v režime kompatibility" a "ako správca".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ako na merania...
PříspěvekNapsal: 03 čer 2020 17:06 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
P. Berka: dík za tip
Krátce jsem vyzkoušel na Win7/64 (jako Administrator) PeaceUI, instalace bez problémů, správně si si to našlo složku APO a docela se zeptalo, zda může přepsat původní konfigurační soubor. Na plochu to přidalo novou ikonu "Peace", takže se nemusí hledat ve složkách. Ovládání je udělané hezky, zobrazuje mnoho podrobností a v Úplném prostředí má vpravo nahoře velký přepinač OFF-ON.
Dobré také je, že zůstává zachován tvar konfiguračního souboru, jen je přesunut do peace.txt, který je includovaný do původního config. txt. Zůstává tedy možnost zadávat filtry ve tvaru: typ filtru, frekvence, zisk a jakost.

Při této příležitosti jsem také zjistil, že APO nespolupracuje s ASIO ovladačem, což se dalo čekat. Navzájem se ale neblokují, takže Foobar hrál přes ASIO a ostatní přes APO. Když jsem Foobar přenastavil, vše už hrálo přes APO, zkoušel jsem např. YouTube.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group