Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:03


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 29 led 2020 21:43 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli se dá spočítat Dělící Frekvence Výhybky. Nedávno jsem si totiž pořídil Sloupové Repro Eltax Concept 500 z druhé ruky, bohužel po přijetí nehráli Výšky, zkusil jsem je jinde a také nehráli,nebyl slyšet ani šum, tudíž jsem uznal, že jsou odkouřené. Jako náhradu jsem zvolil MONACOR DTM-104/8. Po instalaci Výšky normálně hráli. Bohužel mi po nějaké době začaly chrčet a to nedávám nějak extrémně hudbu nahlas. Na stránkách mají napsané, že doporučují Dělící Frekvenci 2,500Hz. Je možné, že ta Výhybka má jiný Dělící Frekvenci a těm novým Výškáčům se to prostě nelíbilo? Pokud ano, jak zjistím tu Dělící Frekvenci Výhybky, abych potom podle toho mohl vybírat jaké Výšky tam dám? Budu rád za Vaše rady či názory. Jinak Výhybka je typu BI-WIRING


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 29 led 2020 22:11 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Spočítat se to dá pouze do odporové zátěže, to ale reproduktor není. Reproduktor představuje komplexní impedanci proměnlivou s frekvencí a navíc má ještě nějakou vyzařovací frekvenční charakteristiku, která je všechno možné, jen ne rovná. Tudíž vzorečková výhybka nebude korektně fungovat.
Aby skutečně šlo naladit dělicí frekvenci na 2,5kHz, je potřebné měření a simulace. Ale o tom tady už bylo psáno mnohokrát. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 29 led 2020 22:23 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
By mne zajimalo, kde se o tom tady psalo :shock: :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 29 led 2020 22:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Když pominu, že to bude jen přibližné, tak v první řadě je potřeba tu výhybku vidět. Eltax není zrovna prémiová značka a nedivil bych se, kdyby tam výhybka nebyla vůbec. Respektive kdyby výšky byly oddělené jen kondenzátorem.
Ať tak či tak, zpětně to lze určit pouze ze zapojení a hodnot součástí. A to jenom pokud jsou ty součásti (konkrétně kondenzátory) v pořádku. Nebude to samozřejmě úplně přesné (viz komentář Unicorna), ale pro odhad to stačí.

Takže budeš muset tu výhybku vyndat a nafotit.

Bi-Wiring není výhybka. To je zdvojená svorkovnice pro kabel. Výhybka je pár součástí někde uvnitř.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 01:19 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Jako taky jsem o Eltax nikdá neslyšel, ale jejich Výkon mě překvapil i Subwoofer jsem hodil na půdu :D Jinak asi máš pravdu, podle toho co vidím, tak fakt budou Výšky oddělené jen Kondenzátorem. Dám Vám se pár fotek, hodnota toho Kondíku je 3,3uF (TESLA) a pak jsou tam tři Tlumivky. Jakoby docela se mi toho tam zdá málo, nebudu lhát :?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 09:06 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Todle bych nenazyval vyhybkou, ale peklem. Takhle "nasrat" civky vedle sebe a jeste tesne vedle jedny velky s jadrem, to je diletantstvi. Chapu, ze by se to jinak neveslo na zada toho terminalu. Shit. A ten jeden kondenzatorek tam...... Vsechno spatne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 09:52 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
To nevím, já se v tom nešťoural. Jestli tam byl jiný kondík, tak ho musel měnit majitel předemnou .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 09:56 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Takže to znamená, že ta výhybka je nekvalitní? Taky se mi zdalo, že tam toho je málo... koukal jsem na Net a Výhybky se dají pořídit, šlo by ji vyměnit za jinou?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 10:15 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Bojim se, ze zhotoveni normalni vyhybky pro tyto repro bude silne nerentabilni. Ale jestli se tam jeste vymenily vyskace za neco jineho, tak cokoliv co nevznikne zmerenim/simulaci bude stat porad za hovno. Kdybys do toho prece jen sel a byl nekde pobliz Liberce a dovezl mi to, tak ti to za litr odmerim a nasimuluju (a prohlasim, ze to bude stat stejne za hovno :) Edit: dobre, tak treba nemusi :)


Naposledy upravil pet007 dne 30 led 2020 10:55, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 10:23 

Registrován: 19 srp 2013 18:33
Příspěvky: 20
Bydliště: Vysoké nad Jizerou
Kraj: ČR - Liberecký
http://bilder.hifi-forum.de/max/737845/concept-500_721669.png


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 10:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je to menší zprasenina, než by se dalo podle značky (Eltax) a ceny (120€ za nový pár) čekat. Už jsme viděli podstatně horší u výrobků slovutných a drahých značek. Neprožíval bych to tak.

Podle všeho má ta výška snad dokonce LC propust, protože tam jsou tři tlumivky. Sice nevidím na spoje, ale k čemu by tam asi jinak byla.
Ten kondenzátorek je na pohled pravděpodobně obyčejný elektrolyt, což je sice naprosto špatně, ale dělá to tak kdekdo. V první řadě pryč s ním.
Sežeň si někde dva svitky 3,3uF aspoň na 160V a vyměň je. I kdyby tam byl jenom ten kondenzátor, tak sice nebudou ty výšky vyloženě slintat blahem, ale ničit by je to taky nemělo. Kondenzátory má třeba Lukyss tady na šopu"
https://www.reproobchod.cz/monacor-mkta ... ator-p3837

Kolegové, já vím, že jsme zvyklí dělat věci jinak a správně. Ale při tomhle poradenství je dobré zkusit se snížit do potřebného nižšího patra. Nekorektní výsledek je pro mnohé tazatele lepší než vůbec žádný.

Bigi: Z odborného hlediska ty bedny jsou domršené už od výrobce. Výměna výšky za jinou by u správně udělaných beden byla zase mršením, jenom jiným způsobem. Tady to je v podstatě jedno, protože to vždycky bude tak či onak špatně. Takže moje rady ber jenom jako pokus o odstranění nejhoršího průseru. Pokud časem přijdeš na to, že bys stál o lepší poslech, bylo by lépe bedny celé překopat nebo vyměnit.
Výměna výhybky za jinou někde koupenou je opět špatně. Jenom zase na jiný způsob.

ma1ko: Dík za odkaz, pěkné. Ale tam asi jenom někdo nazdařbůh doplnil pár součástí, řekl bych. Nebude to opravdu laděné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 10:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Bigi: Pouze takový offtopic - Ty jsi Angličan nebo Němec? Nebo proč ta chaoticky nasázená velká písmena?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 11:08 
Uživatelský avatar

Registrován: 01 říj 2013 09:49
Příspěvky: 22
Kraj: SR - Banskobystrický
ransom píše:
J
ma1ko: Dík za odkaz, pěkné. Ale tam asi jenom někdo nazdařbůh doplnil pár součástí, řekl bych. Nebude to opravdu laděné.

tu sú nejaké merania: https://www.hifi-selbstbau.de/bauvorsch ... bei-conrad


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 12:00 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Tak jsem si přečetl ten článek a docela zajímavé věci tam píše, myslíte, že by mělo cenu tu výhybku takhle předělat jako on? Podle toho co tam píše, tak to měřil, takže by to mohl pomoct. Součástky jsem si už vyhledal a vyšlo by to na pár kaček.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 12:09 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Vidis a mas to bez prace. Ty 1. rady na basacich jsou desivy, to musi bejt slyset (= ten horni basak hraje temer bez zadnyho utlumu az kam muze, ten spodni je na tom jen o neco maalo lepe). Ta rezonancni spicka na 5kHz jen asi 10dB pod vejskou je taky moc pekna :)
Takze ta uprava je rozhodne rozumna, to uz vypada neco jako vyhybka.
Edit: jo ale porad zapominam, ze tam chces dat jinej vejskac..... Tak to se vracime opet k mymu prispevku vyse :-D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 13:07 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Aha, takže by to zas nemělo smysl předělávat, když tam dám jiný výšky? A to tak vadí, když tam budou jiné výšky? Té změně?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 13:23 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Kdyby aspon od te puvodni byl nejaky datasheet, da se to s tim Monacorem nejak okometricky porovnat. Uz jen jak vis, jakou to ma citlivost vuci tomu Monacoru ? Nevis nic, bohuzel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 18:57 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Chápu no :( Tak teď nevím co stim teda, jestli to risknout a předělat tu výhybku, jakoby kdyby výsledek byl špatný, tak mě cca 200Kč nezabije, ale za zkoušku to stojí si myslím


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 19:26 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Jen jsem se chtěl zeptat ještě, na tom schématu jsou 4x výkonnové rezistory (1x15ohm; 2x4,7ohm; 1x1ohm), ale na fotce vidím jen tři ty rezistory na té výhybce nebo se pletu? :?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 19:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Hele, tak ono je to opravdu měřený...
Já tam vidím rezistory čtyři. Vlevo nahoře jsou dva těsně u sebe nastojato.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group