Poslední návštěva: Právě je 05 kvě 2024 14:52


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 30 lis 2013 00:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Ahoj kluci,

prosím, rád bych dostal trochu stručnou a jednoduchou odpověď ... jelikož se můj momentální problém dá velice zdlouhavě (ač správně) řešit. Potřebuji poradit s následujícím:

Řeším výhybky na moje dmácí kino TESLA/TVM osazené:

Sloupy: ARN 6618, ARX 130-20/8, ARV 3608
Efekty: ARN 5618, ARV 3608
Center: 2x ARX 130-20/4, ARV 3608

Vím, že je ta koncepce poměrně celá špatně, ale v rámci možností to musí mdotáhnout. Chci to nyní nějak rozehrát na co nejlepších výhybkých, které jsou obšlehnout a nemusím to vozit někam na měření. Resektive momentálně vůbec nic nestíhám a rád bych to nějak dokončil. Rád bych si udělal výhybky z dostupných verzí, které tesla pro PODOBNÉ sestavy dělala. Nevím jak sloupy, ale kupříkladu na efekty docela padne sestava ARS 1014

http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... s-1014.php

Ale musel aby se předělat na 8 ohm. Předpokládám, že nějaká další trošku přibližnější verze by se dala vymyslet i na sloupy a to třeba tím, že budu vycházet z koncepce sestavy ARS 1038

http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... s-1038.php

U centeru bude problém, protože tam vůbec nevím, zda jde taková "centrální sestava" nahradit nějakým schématem klasických dvoupásmovek. Nebo zda z toho udělat dvouapůlpásmo, nevím. Mám K dispozici jen schéma centeru pana Dušana Švestky (viz příloha), což není vhodné kombinovat s měniči, které mám nachystané. Rád bych si na tom udělal nějakou práci, ale zas to momentálně nehrotil něřením. Chci reproduktory nejprve rozehrát a pak případně ladit. Řekněme že mám možnost udělat si za nyní výhybky a ta možnost později nebude. Proto než kupovat univerzály bych raději postavil výhybky co nejvíce přibližné.

Nejvíce by mě asi uspokojilo, pokud by byl někdo znalý (jako třeba Unicorn, kterého si hodně vážím, protože byl i u zrodu tohohle projektu ....) a pomohl, respektive a v podstatě udělal mi návrh výhybky s tím, že použije parametry reproduktorů, které udává TESLA/TVM .... osobně jsem přesvěčen, že by to pro mě bylo nejideálnější řešení ... Kluci, můžu se na někoho z Vás obrátit .... kdo má zkušenosti a je ochotný mi věnovat nějaký čas ? Toto kino jsem dělal 3 roky a stále není hotové ... na zrodu se mělo jednat pouze o sloupy typu Tesla Monolog a tohle z toho vylezlo. Ozvučnice jsou až moc poctivé na tuto sestavu .... ale mám k tomu takový vztah, že bych to rád dolouskal jak nejlíp to v rámci možností půjde.

Díky za kžadou pomoc !
Vojta ....


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 pro 2013 08:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Bez pořádné výhybky to pořádně hrát nikdy nebude. Přes to nejede vlak a cokoliv jiného je ztráta času. Ty sis dal tolik práce s celkem pěknými ozvučnicemi a fakt to chceš takhle domrvit?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 pro 2013 10:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Tak krásný bedny!
Čas jsou peníze. Neříkej, že není čas to někam odvézt nebo někoho přivézt, a nechat to měřit někoho jiného, když tedy nemáš čas. To prostě musíš udělat. Dlužíš to těm reproduktorům! :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 pro 2013 14:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Chtěl bych to odměřit, já neříkám že ne, ale nehodlám s bednama už nijak manipulovat .... jeden sloup váží přes 40 kilo a musím fakt užnat (a vřejně se pochválit) že na tom není jedinej škrábaneček a vím, že pokud bych to převážel dál jak z obýváku do kuchyně, tak to dobře nedopadne. Na druhou stranu není v okolí nikdo, kdo by byl ochotný přijet ke mě. Jediný schopný člověk v okolí je Jirka Malyška z Přerovska, který mi měřil ARN 312 na sub. Zaplatil jsem mu měření a nakonec vlastně stejně nemám nic .. kromě parametrů z kterých nidko nic nedokáže určit. Měření a ladění mi nic neříká ..... ale už jsem zvažoval i tu možnost, změřit si to sám. Věřím, že bych to zvládl, kdybych si osvojil nějakou teorii. Někdo mi zde už říkal, že mikrofon k měření (nebo ta sada) se dá koupit kolem 600,- .... nevím jaká je pravda, ale asi by to vyšlo líp, než jezdit pro nějakého ladiče a platit mu práci. Už mě jednoduše unavuje ta doba, kterou to celé trvá. Dělám to 3 roky a výsledek žádný .. v podstatě. Ani jsem si to neposlechl. Jako rada je těžká. Jasně že mi všichni budou valit do hlavy, abych to změřil .... ale bude fakt rozdíl na tovém repru adekvátní té práci, než kdybych vzal parametry, které TESLA/TVM dodává v datalistech ?

Vojta Prostějov

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 pro 2013 15:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11113
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Z datasheetů TVM nedostaneš žádné použitelné informace. Ale na měření to nemusíš vozit celý. Stačí nastrkat repra do provizorní ozvučnice z holé dřevotřísky, klidně úplně zfušované, jenom se stejnými roztečemi děr. Byla by hrozná škoda mít takhle vymakaný design a odfláknout to zvukově.
Nemá smysl polemizovat o použitých reprákách, ale v tomhle bodě rozhoduješ, jestli to bude hrát v rámci možností obstojně, nebo úplně na hovno, tak jako mraky odfláknutých továrních i amatérských konstrukcí se stejným osazením.
Když už to trvalo tak dlouho, pár dnů navíc tě už nezabije.
Když sem hodíš, co Malyška naměřil, určitě ti někdo nějaké řešení subu dporučí.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 pro 2013 20:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Ahoj přátelé.

Dodávám tedy naměřené hodnoty mého ARN 312-00/4. Naměřené hodnoty jsou na nepoužitém reproduktoru - nerozehraném !

Měření
Odpor 3,6/7
Fs 25,5hz
Hrb 2432hz
Hrb 55Hz

Ladění
Dělička 95-96dB/BW 24
Dělička maximál 125Hz/BW24
Impedančí minimum 3,6 ohm na 130Hz

Odkaz pro stažení křivek je zde: http://ulozto.cz/xLMYowNf/impedance-arn-312-004-jpg-zip

Prosím, pomozte mi z daných parametrů určit nějakou vhodnou ozvučnici pro můj SUB. Krmené to bude s největší pravděpodobností SAM-200D od Monacoru a asi bych byl rád, kdyby to byl bass-reflex. Nechám si poradit ..... parametry mi nic neříkají, proto prosím o rady odborníků.

Díky za každý reálný názor, který by mě ve stavbě posunul dopředu.
Wema

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 02 pro 2013 05:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Tohle je k ničemu - nikdo z toho nic nestanoví. Buď to změř pořádně jako kompletní sadu parametrů a nebo ti nezbyde než se spolehnout na to, co udává výrobce u referenčního kusu. Tvůj může být ovšem odlišný - Tesla/TVM je velkým rozptylem parametrů známá.

Jako vzor přikládám měření mého kusu ARN8608 abys viděl jak to má vypadat. Rovněž přikládám co se z toho pak dá nasimulovat.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 04 pro 2013 01:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Dnes mi přišla od Jirku tahle odpověď:

Hrubý nástřel, jaký by mohl fungovat - 65 litrů čistý vnitřní objem, ladění 40Hz a bassreflex 100cm2 tedy štěrbinu 20x5 či 10x10, kdybys chtěl kulatý bassreflex, tak jeden průměr 10cm délky 12cm. Bassreflex otočený v bedně dozadu do zdi bude taky znít dobře, tak samo do podlahy,ale nožičky minimálně 3-5cm vysoké, aby ten bass vůbec prošel ven... tlumení-toho můžeš dát na každou stěnu 2-3cm nějakého rouna

Je to reálné, kluci ?

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 04 pro 2013 03:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Neumím ti to ani potvrdit ani vyvrátit - nedostatek vstupních dat. Prostě změř to pořádně tak jak jsem ti ukázal, pak se můžeme nějak smysluplně bavit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 21 pro 2013 00:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Budu dělar zkušební bednu a v tom to s Jirkou Malyškou ještě jednou proměříme ..... snad to vyjde a nebude to zbytečná práce ;)

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 21 pro 2013 05:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Proč bys to měřil v tom? Na to abys ten basák změřil nepotřebuješ bednu! Naopak nejprve bys měl měřit a teprve potom dělat bednu na základě toho, cos naměřil a následně nasimuloval! Kdybys tu dal kompletní TS parametry už si to mohl mít hotové. Nebo si mi to mohl poslat na měření a simulaci a už bys to měl také hotové.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 21 pro 2013 21:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
No, Thalesi, možná to tak ještě dopadne .... sám si s Tím nevím rady. Tady v okolí (Prostějov) nikdo není a sám na to nestačím .... :-(

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 22 pro 2013 18:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Tak až se rozhoupeš...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 led 2014 20:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Kluci tak co radíte, jak to rozseknem ? Už bych ten SUB chtěl opravdu udělat. Napadla mě varianta, zda bych si sám nekoupil měřící mikrofon a nenaučil se měřit sám .... věřím, že by mi to hodně pomohlo .Dělám i vývoj na ARV 360x a podobné akce s ošetřením závěsů a tak dále .... rád bych se to naučil a pracoval s tím.

Mezi námi - je to těžké ? Myslím jen to změřit. Jsem průměrně schopný a myslím, že jsem učenlivý .... hlavně co jsem zatím dělal tak jsem nepokazil a věřím, že tohle je hlavně o teorii. Otázkou je, zda jsem tedy opravdu schopný to dělat sám a doma a další otázkou je, na kolik vyjde měřící mikrofon a další věci, co jsou k tomu potřebné (nevím zda potřebuji do PC speciální zvukovku, nebo jak to dále funguje). Jen tak mě napadlo - mám doma kalibrační mikrofon od AV Receiveru Pioneer VSX-528 .... nedá se pro tyto účely použít ? Je na nějakém vlákně, fóru, či webu zpracovaná nějak schopně teorie o měčení, abych byl schopen si o tom něco přečíst a nečetl bludy ?

Díky za každou pomoc .... je na čase začít se učit .... aby přišla hora k Mohamedovi ! :)

Hezký novoroční večer !
Vojta

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 led 2014 22:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11113
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Na měření repráku pro SUB nepotřebuješ mikrofon, ale měřící sadu ke zvukovce. Simulace pak je jednoduchá, s tím ti tady poradí kdekdo.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 01 led 2014 22:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
To Ransom: no, víš, nechci to vyloženě jako jendorázovku. Čeká mě měření mého domácího kina kvůli výhybkám, pak, jak už jsem řekl laboruji dost s ARV (dávám jiné kaloty jako úpravu a bylo by fakt dobré podložit to měřením a nejen mým hluchem) a v neposlední řadě mi jde teď o ten basák. Je teda dost smutné, že musím začít opravdu úplně od začátku. Seznámit se s tím, co vlastně potřebuju a jak to vypadá (protože krom toho, že ten mikrofon vypadá jako trubička zakončená kabelem nevím nic) ..... nechci být úplně shnilý a taky něco sám dokázat. Budu vděčný každému, kdo mě vezmě "pod svá křídla" :)

Wema

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 09 úno 2014 18:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 říj 2011 14:45
Příspěvky: 75
Kraj: ČR - Olomoucký
Tak jsem nechal Antoniem změřit můj ARN 312-00/4, co vy na to ?

Po dlóóóuhé době se mě opět dostala do ruk 312ka, Wemova, stará cca 10 let a patrně i celou tu dobu blbě skladovaná - značně prověšená směrem k magnetu. Dva týdny jsem ji měl podloženu v opačné pozici + jí pomáhal, to ale skoro ničemu nepomohlo. Jestli s tím, Wemo, chceš něco dělat, a měl bys, zkusil bych stejnosměrných 1-2V, během několika dnů by se to mohlo srovnat. Poznatky:

- okraj kónusu neobyčejně měkký

- čekal jsem menší Mms, ale za výsledek +/- nějaký gram ručím

- při vyšších kmitočtech nad cca 40Hz charakteristické pazvuky - můžou vadit u samotné basové linky (což je ale právě princip subu - bude asi hned známo odkudže hraje)

- při výchylce leze dovnitř a začíná brzo kreslit

- šel bych do BP, viz simulace


Qms: 2,56; Qes: 0,356; Qts: 0,313; fs: 22,1 Hz; Mms: 75 g; Cms: 0,692 mm/N
Dd: 23,8 cm; Sd: 444,88 cm2; Vas: 192,22 l; Re: 3,51 Ohm; Bl: 10,13 N/A or 5,41 N/sqrt(W)
SPL: 89,5 dB; USPL: 93,08 dB; Pe: 100 W; Le: 0,83 mH; Xmax: 4,75 mm; Zmax: 28,8 Ohm


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Na počátku bylo jen slovo boží a reproduktory značky TESLA


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 09 úno 2014 18:36 

Registrován: 06 srp 2009 09:53
Příspěvky: 303
Bydliště: Zašová
Kraj: ČR - Zlínský
ten bandpas vypadá dobře :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 09 úno 2014 20:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11113
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vypadá. Už i proto, že se tak nejlíp odfiltrujou ty pazvuky. Nevím, kde se tam berou, ale byly jimi pověstné už ARN860x.
Jo, mimochodem, koukni tady, tvrdí tam, že má ještě ARN5618. myslím, že jsi je sháněl.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí kino TESLA/TVM 5.1
PříspěvekNapsal: 16 úno 2014 20:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Mě by třeba zajímaly i jiné parametry - průběh skupinového zúpoždění, průběh výchylky, zatížitelnost...

Na ty pazvuky asi bandpass, možná by pomohl i textilní vrchlík nebo phaseplug. Přeci jen ten prostor pod prachovkou není v originále přímo odvětrávaný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group